Bárcsak minden kisfiút így „világosítanának fel” – Elolvastuk a Marci kamaszodik című könyvet
A gyerekek szexuális nevelése mindig forró téma. A szülők gyakran pironkodva állnak neki a „felvilágosításnak”, pláne mert sokan nem szereztek jó tapasztalatokat anno, amikor ők voltak gyerekek. Szuper mankó lehet a kezdeti lépésekhez egy jó könyv, ami kiegészítheti és segítheti a folyamatot. Szabó Anna Eszter tippje a felvilágosításhoz a Marci kamaszodik című könyv.
–
Megértés a válaszokon túl
Már évek óta tudom, hogy a lányomnak a Menstrupédia című könyvet fogom a kezébe adni, amikor eljön az ideje. A könyvet kilencéves kortól ajánlják és a lányok kamaszodását, testi és lelki változásait járja körbe képregényes, laza stílusban. (Tóth Flóra ITT írt róla korábban.)
Rengeteget gondoltam arra, hogy mennyire jó lenne egy ilyen könyv fiúknak is. Nemcsak azért, hogy kiegyenlített legyen a képlet, hanem azért, mert ez a tónus, ez a könnyed, de lényegi információkat mégsem elhallgató stílus egészen hiánypótló.
A kamaszoknak sokszor csak az arcába tolják a fizikai változásokat, de túl szárazon és egyáltalán nem empatikusan.
Egy gyereknek nem csupán válaszokra van szüksége, hanem megértésre is, pláne egy olyan időszakban, amikor ennyit változik.
A korai kamaszkor egyik legnehezebb periódusa, amikor a lélek összezavarodva, kétségbeesve próbálja utolérni a test és hormonháztartás változásait.
Küldetéstudat a könyvek mögött
Aditi Gupta és Tuhin Paul könyve nem komolykodik, de nem is bagatellizál. Úgy csöpögteti az infókat, hogy közben a szereplőkkel azonosulni is lehet, ezáltal könnyebb megérteni mindazt, amin keresztülmennek, így segítve az olvasó gyerekeket abban, hogy saját magukat is jobban megértsék.
Látszik, hogy a szerzőknek szívügye: minden gyerek örömmel élhesse meg a serdülőkorral járó testi-lelki változásokat, könyveikkel nekik és a szülőknek igyekeznek segíteni. Ennek hátterében az áll, hogy tinédzserként egyiküknek sem volt lehetősége ezekről a témákról őszintén beszélgetni, és azt tapasztalták, hogy ez általános jelenség.
Aditi és Tuhin végül 2012-ben megalapították a Menstrupédiát, méghozzá azzal a céllal, hogy minden indiai kislány információkhoz jusson a menstruációról. Azóta már több mint ötvenezer diákjuk volt, és több mint ezer oktatót képeztek. Aditi egyébként TED-előadó is, és szerepelt a Forbes India „Harminc sikeres, harminc év alatti fiatal” listáján, a BBC 2015-ben pedig a száz legnagyobb hatással bíró nője közé választotta.
Marci szerencsés kisfiú-nagyfiú
Esküszöm, tényleg fohászkodtam, hogy legyen már ilyen könyv fiúknak is, és végre meg is érkezett a Menstrupédia párja, a Marci kamaszodik.
Formáját tekintve ugyanúgy képregényes ez a könyv is, és egy kisfiú, Marci történetén keresztül szemlélteti a korai változásokat.
A fiút szerető, támogató család veszi körül, amikor tinédzserré válik. Könnyedén, lazán, beszélnek a testi-lelki változások akár kellemetlenebb pontjairól is, de túl a kamaszkor jellegzetességein, külön figyelmet fordítanak olyan nagyon fontos témákra is, mint a csúfolódás, a bullying vagy az egészséges táplálkozás. Említi a lányokat érintő változásokat is, sőt, még arra is kitér, hogyan óvhatják meg őket a fiúk a zaklatástól.
Mint tudjuk, ez egyáltalán nem általános. Ha így lenne, akkor ilyen könyvekre sem volna ennyire égetően nagy szükség.
A »Marci kamaszodik« egy olyan irányt mutat, amiben nincsenek tabuk, de pont annyi információt oszt meg, amit egy kiskamasz még bőven meg tud emészteni.
Nemcsak a témák feldolgozási módjaira kínál megoldásokat, de a párbeszédes forma a szülőknek is segíthet abban, hogyan érdemes fogalmazni, mondjuk, az önkielégítéssel kapcsolatban.
Ez azért is fontos, mert ezek a könyvek ideális esetben a szülők „meghosszabbításai”. Még a legjobb könyv sem pótolhatja a valódi, őszinte beszélgetéseket.
Magamról is tudom, hogy szülőként feldolgozni azt, hogy a gyerek nem pici többé, egyáltalán nem egyszerű. Míg korábban a lovagokról és a kaméleonokról soroztak meg kismillió kérdéssel, most már egyre nagyobb a kíváncsiság a nagyfiús dolgokkal kapcsolatban is. Nekem pedig meg kell ugranom a feladatot, hogy ne jöjjek zavarba, ehhez pedig remek mintát ad ez a könyv! Bárcsak minden gyereket ilyen emberien, kedvesen, nyitottan és szeretettel világosítanának fel, mint Marcit…
Kiemelt képünk a szerző tulajdonában van.