Desszertek ezer forint alatt (4 könnyű recepttel)
Éljen a hatósági ár (irónia, de azért bárcsak a vajat is érintené)
Na, gyerekek, most, hogy hatósági áras lett a tojás is, vessük bele magunkat a sütésbe! Ha jártatok pékségben, netán cukrászdában mostanában, szerintem nektek is erős késztetésetek van mindent otthon előállítani inkább. Most két olyan receptet hozok, amiket napokig ehetünk, és kettő olyat, amelyek frissen a legjobbak. Korábban már írtam spórolós recepteket, de most itt a hirtelen jött tojásárstop által megihletett gyűjtés desszert fronton is. Ne aggódjatok, tojás tényleg minden receptemben lesz, extra hozzávaló viszont maximum opcionálisan. Persze a gyorsaságra is ügyeltem: ezek nem olyan ételek, amiket órákon át kell kevergetni. Ha kell is, maximum tíz percig. Tóth Flóra írása.
–
Ötperces keksz
Szerintem minden kisgyerekes szülőnek megvan az élmény, hogy felbont egy csomag kekszet, arra gondol, hogy azért ő is bekap egyet, majd pislant egyet, és a harmincasok lassúságával nyúl a következőért, de levegőt fog csak (és örüljön, hogy az még maradt neki). A házi keksz ezzel szemben (nálunk legalábbis) valahogy több, tartalmasabb, vagy csak a gyerekeim szeretik kevésbé, úgyhogy abból jó eséllyel jut kettő is. Meg persze feleannyiba kerül, ennél az ötpercesnél például még az átlag órabéremmel együtt is.
Hozzávalók:
- 2 tojás és 1 tojássárgája
- 1 bögre cukor
- 1 bögre olaj
- 3 bögre liszt
- 1 teáskanál sütőpor
- 1 tasak vaníliáscukor (örömmel tennék bele igazi vaníliát valamilyen formában, de anyagilag az nem férne bele az olcsó kategóriába)
- 1 csipet só
- 1 tojásfehérje (ami maradt az elején, nem hagyunk hátra fél tojást)
- 1 bögre sótlan földimogyoró (bátraknak lehet sós is, vagy más olajos mag – én az ára miatt választottam a földmogyorót)
A két tojást és a cukrot fehéredésig (mármint amíg halványsárgás nem lesz) elkeverjük, majd beletesszük az olajat, lisztet, sütőport, vaníliáscukrot, sót, és az egészet összedolgozzuk homogén tésztává. Golyókat gyúrunk belőle, megforgatjuk a tojásfehérjében (nem kell felverni), majd az apróra vágott (vagy aprítózott) mogyoróban. A golyókat kicsit lenyomjuk, amikor a tepsibe tesszük, és az ujjunkkal nyomunk egy-egy lyukat a közepükbe. 160 fokos sütőben légkeveréssel nagyjából 15 percig sütjük, utána azt kezdünk a lyukkal a közepében, amit csak akarunk. Tehetünk bele csokikockát (ha forrón csináljuk, szépen beleolvad), lekvárt, gyümölcsöt vagy akár nagyon kreatívan: semmit.
Kevert kakaós kenyér
A különböző gyümölcskenyerek azért is népszerűek nálunk, mert kevés pepecseléssel jó nagy adag praktikus sütit lehet csinálni, amire aztán kenhetünk lekvárt, méregdrága csokikrémet, leöblíthetjük kávéval, vagy ehetjük csak úgy, magában. Kivéve, ha a végeredmény olyan lesz, amit anyukám annak idején csak a „száraz fájdalom” becenévvel illetett: kissé fűrészporos állagú. Kihívásnak fogtam fel, hogy vaj nélkül valósítsam meg a szaftos, puha állagot, és bevallom, kicsit csaltam is.
Hozzávalók:
- 4 tojás
- 200 gramm cukor
- 300 gramm liszt
- 2,5 dl tej
- 1 dl olaj
- 1 csomag sütőpor
- 3 evőkanál tejföl (ezzel csaltam egy kis extra nedvességet, amúgy elhagyható, de jobb lesz tőle)
- 2 evőkanál cukrozatlan kakaó
- 1 citrom
- 1 csomag vaníliáscukor
A tojást és a cukrot összekeverjük, majd hozzácsapjuk a tejet és az olajat, végül pedig a sütőporral előzetesen megküldött lisztet. A tejfölt a legvégén tettem bele, vagyis majdnem a legvégén. Az utolsó pillanatban ugyanis ketté kell osztani a tésztát (én kétharmadát csináltam „vaníliásra” és egyharmadát kakaósra), és az egyik részbe megy a vaníliáscukor meg a citromhéj, a másikba pedig a kakaópor. Ezek után vettem két banánkenyérformát, mert ebből a mennyiségből jó sok süti lesz (ha nem szilikonos, érdemes sütőpapírt tenni bele), és először a vaníliás részt osztottam el bennük, majd kanállal beleplöttyintgettem a kakaósat. 180 fok és kábé 40 perc a sütés.
Majdnem „tru” vaníliapuding pirított almával
Az a bizonyos „majdnem” egészen konkrétan a valódi vanília hiányára utal, azt ugyanis az árverseny kizsűrizte a produkcióból (de ha van Dragomán-féle házi vanília-kivonatotok, akkor mindenképpen azt használjátok). Cserébe van benne egy csomó tojás (köszi, Viktor), vagy legalábbis a sárgája (de a végén lesz egy bónuszötlet a fehérje hasznosítására is). Szóval az van, hogy
a házi vaníliapuding alig bonyolultabb, mint a bolti, viszont szerintem jóval egészségesebb (és árban egészen hasonló).
Így készítem: 2 vaníliáscukrot és 60 gramm cukrot összekeverek 3 tojás sárgájával és 3 csapott evőkanál keményítővel (én kukoricát szoktam használni). Ez lesz a pudingalapom, amit pont ugyanúgy, mint a bolti pudingpornál, szépen lassan kevergetve engedek fel 5 dl tejjel, hogy egy homogén sárga lötyi legyen belőle. Ezt kis lángon (2-es fokozat a tűzhelyen), folyamatosan addig kevergetem, amíg… puding nem lesz. Az almához csak felaprítom az almát (minél apróbbra, annál jobb), száraz serpenyőben pirítom, amíg egy picit karamellizálódik, lezárom, de még forrón rászórok egy kevés fahéjas cukrot (csodásan harmonizál a mű-vanília ízzel).
Ígértem még valamit a tojásfehérjéhez: régebben, amikor bármilyen receptből maradt, napokig tárolgattam a hűtőben, majd, mivel féltem, hogy megromlott, szépen kidobtam. Ma már okosabb vagyok, és azonnal felhasználom egy olyan desszerthez, ami akár egyetlen fehérjéből is elkészíthető. Egy korábbi cikkemben már leírtam a receptet, ehhez annyi még, hogy nemcsak magokat, de aszalt gyümölcsöket, vagy akár csokidarabkákat is lehet bele tenni.
Egérke – gyerekkorom tipikus leves utáni gyors finomsága
Tudom, hogy ebből a creepy elnevezésű desszertből – ami egyáltalán nem egérhúst takar – elég sokféle verzió létezik, én a túrósat ismerem, úgyhogy annak a receptjét hozom. Persze a túró határeset ár tekintetében, de minden más kompenzálja, megígérem.
Hozzávalók:
- 250 g túró
- 3 evőkanál cukor
- 2 tojás
- 100 g liszt
- 1 csomag vaníliáscukor
- (a luxi verzióban van 1 citrom héja is, a citromot meg aztán lehet használni teához)
- kevés olaj a sütéshez
- esetleg porcukor vagy lekvár a tálaláshoz
Mindent összekeverünk, kivéve az olajat és a tálaláshoz írt alapanyagokat, majd egy serpenyőben megmelegítünk egy kevés olajat, és
egy kanállal amorf kis izéket placcsantunk bele a tésztából,
majd addig sütjük, amíg kicsit kérges barna izé nem lesz belőlük. Forrón a legjobb, porcukorral, fahéjas cukorral vagy lekvárral.
Ti milyen spórolós desszerteket szoktatok csinálni?