Ha nyár, akkor nyaralás – ám nem mindenki választja az elutazást, sokan pénzügyi kényszerből. Idén a magyar lakosság fele tervez nyaralást, azaz a másik fele otthon marad, ez derült ki a CIB Bank reprezentatív felméréséből. Az otthoni nyaralás nem feltétlenül kompromisszumos megoldás, lehet ugyanolyan pihentető, sőt, szórakoztató is, mint egy külföldi út – ha jól csináljuk. A kulcs a tudatos tervezés, kreatív programok és egy újfajta szemlélet: nem a hely számít, hanem az élmény!

Nem kell messzire menni ahhoz, hogy jól érezzük magunkat – csak másképp kell ránézni a megszokott dolgokra.

Tőlünk nyugatabbra évekkel ezelőtt bekerült a köztudatba a „staycation”, azaz az otthoni nyaralás fogalma, az angol stay (=maradni) és vacation (=szabadság, nyaralás) szavak összekapcsolásával. Ez a tudatos pihenési forma arról szól, hogyan lehet a hétköznapi, otthoni környezetben feltöltő kikapcsolódást teremteni, és hogyan válhat az otthon töltött szabadság igazi élménnyé – gyerekekkel vagy nélkülük.

A staycation fogalma többféleképpen értelmezhető, attól függően, hogy mennyit tudunk és/vagy akarunk költeni a programokra. Máshogy kell terveznünk, ha csak az abszolút fapados, low-budget verzió fér bele, azaz a lakóhelyünket sem nagyon tudjuk elhagyni, és máshogy, ha egy-egy rövid, egynapos kirándulást is be tudunk iktatni. Az utóbbi is sokkal gazdaságosabb, mint egy „igazi” nyaralás, az ilyen miniutak pedig bőven nyújthatnak izgalmas élményeket. 

Hogyan állj neki a tervezésnek? 

Gondold végig, melyek a vonzó dolgok a nyaralásban (a nyilvánvaló programokon, élményeken kívül)! Hogy addig alszol reggelente, ameddig akarsz? Hogy megengeded magadnak az éttermi vacsorát és új ízeket fedezhetsz fel? Hogy végre nem kísért a házimunka? Hogy egy kicsit kényeztetheted magad? A jó hír, hogy ezek otthon is működnek. Igaz, nem mindegyiket könnyű betartani, néha nehéz meghúzni a határokat, és a megszokott környezetben könnyű visszatérni a megszokott rutinhoz anélkül, hogy észrevennéd.

Igen, ilyenkor otthon is ki kell mondani:

„most szabadságon vagyok”.

Az otthoni vakációs napokon ne dolgozz, ne takaríts, ne pakolj (vagy csak amennyit feltétlenül szükséges), hiszen ha nyaralnál, máshol se tennéd. Végezd el a szükséges házimunkát a szabadságod előtt és tájékoztasd az embereket arról, hogy bár nem utazol el, technikailag nyaralsz, és nem vagy csak korlátozottan vagy elérhető. 

Nem nevelés, kapcsolódás 

A staycation a lassabb tempóról és az apró örömökről szól. Csináld a dolgokat a saját tempódban, élvezd az apró pillanatokat: azt, hogy nyugodtan el tudsz olvasni egy könyvet, vagy hogy ráérősen reggeliztek a családdal – akár délben. A nyaralásban az a jó, hogy megengeded magadnak (és a gyerekeknek) azt, amit a mindennapokban nem. Ilyenkor lehet egy kicsit másképp élni, lazítani a napirenden és a kereteken: sokáig fennmaradni, pizsamában reggelizni, lángost és fagyit ebédelni, társasozni, kártyázni vacsora után.

Nyaraláskor nemcsak helyszínt, hanem életmódot is váltunk – éppen ezért olyan pihentető! 

Ne félj attól, hogy ha „elengeded” a kereteket, akkor „elrontod” a gyereket, mert pont fordítva van: ha néha szabad lustálkodni, túlenni magunkat lángossal, vagy órákig csak kavicsokat dobálni a vízbe, az megtanítja a gyerekeket arra, hogy az élet nem teljesítményalapú robotpilóta-üzemmód. A nyaralás az a tér, ahol megtanulhatnak (és gyakorolhatnak) spontánnak lenni, átélni a pillanatot, és kicsit jobban rácsodálkozni a világra – ahogy a szüleik is teszik. Egy spontán biciklitúra vagy egy homokvárépítő verseny a szülők és gyerekek között éppolyan emlékezetes élmény lehet, mint egy drága program. Az együttlét ilyenkor nem „nevelési projekt”, hanem kapcsolódás: nem tökéletesnek kell lenni, hanem jelen.

Élj úgy, mintha turista volnál! 

Ha megpróbálsz máshogy tekinteni a lakóhelyedre, az mást is fog nyújtani, mint a hétköznapokban. Mikor voltál például utoljára múzeumban vagy templomnézőben? Vedd észre a helyi épületeket, szobrokat, látványosságokat, amelyek mellett a hétköznapokban egy pillantás nélkül elmész. Napközben pedig, ha megteheted, ülj be egy étterembe, cukrászdába, vagy egy fagyival a parkba, és ráérősen pihenj meg.  

 

Használd ki a városod ingyenes programjait!  

Ott vannak, hidd el – csak meg kell találnod őket. Az ingyenes fesztiválok és szabadtéri rendezvények mellett például a könyvtárak, művelődési házak is gyakran kínálnak ingyenes (vagy kifejezetten olcsó) programokat, gyerekkoncerteket, kézműves foglalkozásokat.

Kapcsolódj a természethez! 

Nem kell mediterrán tengerpartra vagy a hegyekbe utazni, hogy gyönyörű természeti környezetben töltekezhess. Egészen biztos, hogy legfeljebb kerékpáros távolságra a lakóhelyed közelében is van olyan túraútvonal, pihenőpark, folyópart, ahol jólesik lelassulni egy kicsit.

Ha gyerekekkel mész, végre egy kicsit szabadjára engedheted őket, akár piknikezhettek is.  

Programok gyerekekkel: élmények a kertkapun innen

Ha gyerekek is vannak a családban, a staycation lehet igazi kreatív kaland. Néhány ötlet, ami garantáltan sikeres lesz:

  • Tematikus napok: rendezzetek francia napot croissant-nal és kis Eiffel-torony hajtogatással, dzsungelnapot állatos kincskereséssel, vagy strandnapot kerti medencézéssel, jégkrémmel, limonádéval és vízipisztolycsatával.

  • Kertmozi: keressetek egy fehér házfalat vagy akasszatok ki egy lepedőt a kerítésre, telepedjetek pokrócokra és matracokra, és vetítsetek családi filmet, jó sok popcornnal.

  • Mini sátortábor: sátorozzatok a kertben! Legyen zseblámpás meseolvasás, éjjeli nasi, csillagnézés a Skymap alkalmazással. 

  • Kreatív műhely: tartsatok alkotós napot festéssel, kavicsfestéssel, készítsetek kerti dekorációkat. 

  • Szalonnasütés: minden gyerek élvezi, különösen, ha összekötitek egy családi kirándulással! A szalonna és a grillkolbász mellett ne hagyjátok otthon a pillecukrot sem – megsütve (is) értelmezhetetlen étel, de minden gyerek odavan érte. 

  • Gyereknap: tarts egy napot, amikor a gyerekek dönthetik el, mit csináltok! Először azért állíts fel néhány alapszabályt, hogy ne csalódjanak, amikor közlöd velük, hogy nem használhatják a hitelkártyádat egy Disney hercegnős hajóút last-minute foglalásához.

Nyaralj különlegesen: maradj otthon!
Forrás: Pexels/Kaboompics

Egyedül, kettesben vagy barátokkal? Egyenes út a töltekezéshez

Ha páros vagy szóló nyaralásra készülsz otthon, jöhet a slow living minden áldása!

  • Otthoni spa: rendezz wellness-napot illóolajokkal, különleges habfürdővel, arcpakolással, és persze nyugalommal. Tedd le a telefont, és indíts el egy relaxáló lejátszási listát. 

  • Gasztrotúra a konyhában: főzzetek együtt valami különlegeset, amit régóta ki akartatok próbálni, lehet az tapas, sushi vagy olasz tésztavacsora.

  • Olvasó- vagy sorozatmaraton: feküdj ki a kertbe egy jó könyvvel, vagy merülj el végre egy sorozatban, amit hónapok óta tologatsz. Általában bűntudatod van, ha egy egész hétvégét sorozatnézéssel töltesz? Nyaralás alatt simán megteheted. 

  • Digitális detox: ha úgy érzed, beszippantott a közösségi média és a net, próbálj meg 1-2 napot teljesen képernyő nélkül tölteni. Helyette sétáljatok, társasozzatok vagy csak üljetek ki naplementét nézni.

  • Társasjátékos vagy mozis este: hívjátok át a barátaitokat és hódoljatok a felhőtlen szórakozásnak! Römizzetek, próbáljatok ki egy partijátékot, vagy nézzetek meg egy jó filmet közösen.

  • Tanulj valami újat! Kizökkent a mindennapokból, ha elsajátítasz egy új készséget, vagy belekóstolsz valami különlegesbe. Vegyél részt például egy workshopon – mindegy, hogy házi tésztát vagy kerámiatálkát készítesz –, vagy keress egy érdekes online kurzust. Utóbbiakból rengeteget kínál az Udemy vagy a Domestika, az akvarellfestéstől a vegán főzéstől a fotózásig.

Pomaranski Luca

A kiemelt kép forrása: Pexels/Stanislav Kondratiev, Riccardo