Nem csak a terhesség miatt maradhat ki a menstruáció

„A menstruációm teljesen megőrült… néha kimarad, néha előbb jön meg, néha alig van vérzés, néha pedig napokig elhúzódik. Mi a baj velem?” Semmi. De a tested üzenni próbál. A menstruációs ciklus nemcsak a női termékenység mérője, hanem az egészséged tükre is. Ha valami nincs rendben, ha túl sok a stressz, ha a szervezeted folyamatos készenléti állapotban van, akkor az a ciklusodban is megmutatkozik – de erről alig beszélünk. Dr. Sipos Andrea szülész-nőgyógyász, WMN Creator videója és írása.
@wmn.hu „A menstruációm teljesen megőrült… néha kimarad, néha előbb jön meg, néha alig van vérzés, néha pedig napokig elhúzódik. Mi a baj velem?” 😵💫 Semmi. De a tested üzenni próbál. 🚨 A menstruációs ciklus nemcsak a termékenység mérője, hanem az egészséged tükre is. Ha túl sok a stressz, ha a szervezeted folyamatos készenléti állapotban van, az a ciklusodban is megmutatkozik – mégis, erről alig beszélünk. 💬 Dr. Sipos Andrea @femy.info szülész-nőgyógyász, a WMN Creatora elmagyarázza, miért ingadozhat a menstruációd, és mit tehetsz érte. #wmn #wmnmagazin #wmncreator #nőgyógyászat #menstruáció #stressz ♬ eredeti hang – WMN Magazin - WMN Magazin
A stressz és a menstruáció kapcsolata – egy biológiai túlélési mechanizmus
A tested egy zseniálisan működő rendszer. Ha stresszt érzékel, azt veszélyként értelmezi és azonnal reagál.
A stressz hatására a szervezet kortizolt termel, amit „stresszhormonnak” is nevezünk. Ennek az a feladata, hogy a szervezetet felkészítse a „harcolj vagy menekülj” helyzetekre. Ez az ősi túlélési mechanizmus azonban blokkolhatja a női hormonok természetes működését. A hipotalamusz, amely az ösztrogén és a progeszteron termelését szabályozza, érzékeli a magas kortizolszintet, és úgy dönt, most nem ideális az idő a szaporodásra.
Ennek következményei:
- kimaradó vagy rendszertelen menstruáció: a peteérés késhet vagy akár teljesen el is maradhat;
- rövidebb vagy hosszabb ciklusok: az ösztrogén és a progeszteron egyensúlya felborulhat, ami hatással van a ciklus hosszára;
- erősebb vagy gyengébb vérzés: a méhnyálkahártya felépülése és leválása is megváltozhat;
- fokozott PMS-tünetek: a hangulatingadozások, a fejfájás, az alvászavarok és a fájdalmas görcsök mind felerősödhetnek.
Miért nem beszélünk erről?
1. Mert a menstruációról még mindig úgy beszélünk, mintha egy biológiai szükségszerűség lenne, és nem egy összetett hormonális folyamat, amely a női egészség egyik legfontosabb jelzője.
2. Mert ha rendszertelen a ciklusunk, sokan először saját magunkat hibáztatjuk: „Biztos én csináltam valamit rosszul”.
3. Mert ha kimarad a menstruációnk, első kérdésként nem az jut eszünkbe, hogy vajon a testünk mire próbál figyelmeztetni, hanem, hogy „Terhes vagyok?”.
4. Mert sokan még mindig nem tudják, hogy a hormonrendszer és az idegrendszer szorosan összekapcsolódik, és a tartós stressz éppúgy hat a ciklusra, mint az alvásmegvonás vagy egy drasztikus diéta.
Mit tehetsz, ha a stressz felborítja a ciklusodat?
Figyeld a tested jeleit! Ha a menstruációd rendszertelenné válik, kezdj el naplót vezetni – jegyezd fel a stresszes időszakokat, az alvásod minőségét, az étkezési szokásaidat.
Ne normalizáld a folyamatos stresszt! Ha hónapok óta kimerült vagy, alig alszol, állandóan feszült vagy, annak hatása lesz a hormonjaidra is.
Adj időt a szervezetednek regenerálódni! Egy kiegyensúlyozott ciklushoz pihenés, elegendő alvás és stresszkezelési technikák is szükségesek.
Ha a menstruációd tartósan rendszertelen, keresd fel a nőgyógyászod! A stressz mellett más egészségügyi tényezők – például hormonális zavarok vagy pajzsmirigyproblémák – is okozhatják a változásokat.
A tested nem ellened dolgozik, hanem érted üzen
A menstruációd nem véletlenszerű esemény, hanem az egészséged egyik legfontosabb visszajelző rendszere. Ha megváltozik, annak oka van. És ha figyelsz a jelekre, időben cselekedhetsz.
Mert a női test nem rejtély. Nem tabu. Hanem egy csoda, amit meg kell értenünk, és amire vigyáznunk kell!
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/Anton Vierietin