A konfekcióméret senkinek sem jó igazán, a különféle gyártók eltérő mérettáblázatokkal dolgoznak, az árak nőnek, a minőség romlik, az egyediség pedig mintha sosem létezett volna: nincs könnyű dolga annak, aki nem dúsgazdag, ám szeretne stílusosan és alkatához illően öltözni.

Az utóbbi években ráadásul nemcsak a vásárlói tudatosság, hanem az árak is megnőttek: a KSH adatai szerint egy átlagos férfi ing ára 60, egy bőrcipő 38, egy farmer 40 százalékkal kerül többe, mint négy évvel ezelőtt. Az egekbe szökő árak hatására újra virágzik a használtruha-piac – az egyik legnépszerűbb platform, a Vinted, 20 országban elérhető, és 75 millió ember használja havonta –, a hazai e-kereskedelmi piaci forgalom 17 százalékát, azaz 330 milliárd forintot pedig a Távol-Keletről érkező csomagforgalom generálta.

Jelen gazdasági körülmények között egyre többen szeretnének a „Ne dobd el, javítsd meg!” elv mentén élni – még akkor is, ha jó szakembert találni szinte lehetetlen.

Nem minden nő 90-60-90

Chriszt Mária női szabó, jelmeztervező az elmúlt évtizedekben számos színházi előadás ruhatárát álmodta meg, sok száz menyasszonynak varrt öltözéket, és annak ellenére, hogy egy kis faluban él vidéken, rendszeresen fogad klienseket az ország minden pontjáról.

„Kevés a jó varrónő, szóval akinek nem passzol a konfekcióméret, megbecsüli a szakembert” – mondja, és hozzáteszi: nem ritka a Budapestről érkező vendég sem. – „Egy szabó nemcsak gyorsjavításokkal és egyszerű sablonokkal dolgozik, hanem ért a színekhez, a mintákhoz, a formákhoz, a textilekhez, az emberi testalkat sokféleségéhez, és képes személyre szabott, stílusos megoldásokat is ajánlani. Komplex látásmódja van, és nemcsak varrni tud, hanem szabásmintát szerkeszteni és szabni is.”

Azt mondja, a legtöbb ügyfele felismerte, a fast fashion darabok drágulásának fényében a személyre szabott ruhák ára hosszú távon valójában költséghatékony döntés.

 „Ha csak az árcédulát nézzük, úgy tűnik, egy egyedi ruha többe kerül, mint egy konfekciódarab. Csakhogy azok a ruhák nem méretre készülnek, így nem illeszkednek tökéletesen, az anyagminőség pedig erősen megkérdőjelezhető – a gyártás körülményeiről nem is beszélve. Ezzel szemben egy személyre szabott ruha esetén pontosan azt kapjuk, amit szeretnénk: méretre készül, az anyagválasztásban, a fazonban és a részletekben is mi dönthetünk” – mondja Chriszt Mária. – „Aki magasabb az átlagnál, vagy eltér a 90-60-90 mérettől, gyakran érzi úgy, hogy azzal kell beérnie, ami van. Vagyis hol a megjelenésben, hol a kényelemben köt kompromisszumot. Ezzel szemben egy jól elkészített, minőségi ruha tartós, ezáltal olcsóbb, ráadásul kényelmesebb, stílusos, és kiemeli egyedi jegyeinket. Az önazonos öltözködés önbizalmat ad – ezt pedig nem lehet forintosítani. Ha van, az mindent visz.”

Az elegancia a részletekben rejlik

Béres Géza, Arany Olló-díjas férfi szabó. Azt vallja, hogy a jó szabásvonal és a kiváló minőségű anyag kiemeli a férfit a tömegből, a stílus pedig valójában életérzés. Épp ezért vendégeit mindig friss kávéval és proseccóval várja.

„Bár elsősorban a minőségre és a perfekcionizmusra esküszöm, az elegancia nem feltétlenül pénzkérdés, az egyedi megjelenést pedig sokszor az apró részletek biztosítják” – mondja. – „Ha valakinek csak egy öltöny fér bele a büdzséjébe, az legyen sötétkék. Így néhány – szigorúan hosszú ujjú – fehér és kék inggel, egy-két stílusos díszzsebkendővel vagy nyakkendővel, mandzsettagombbal, esetleg egy krémszínű nadrággal vagy farmerrel, barna vagy sötétkék bőrövvel és cipővel könnyen kialakíthat egy minden alkalomra tökéletes kapszulagardróbot.”

 Személyre szabott ruhák: drága-e a minőség?
Béres Géza - Forrás: Dress ME and YOU szabóság

Meggyőződése, hogy ha valakinek odahúz a szíve – vagy a pénztárcája –, akár fast fashion-vonalon is elérheti a kívánt összhatást, csak a részletekre kell figyelnie.

„Egy farmer, egy fehér ing és a hozzá illő kiegészítők, de akár egy szimpla fehér sneaker is lehet stílusos és divatos, ha tiszta, tökéletes állapotú, és a viselőjére van alakítva. Vagyis ha a nadrág túl hosszú, le kell vágatni. Ha az ing nem passzol, méretre kell igazítani. Ez pedig annak ellenére is komplikált, hogy nagyon egyszerűnek hangzik” – mondja Béres Géza.

„Kevesen tudják, de jelentős különbség van egy szabó és egy ruhajavító között. Míg utóbbi alulról vág az ingből vagy a zakóból, addig az előbbi vállból emel a ruhákon – így a fazon nem változik, »csak« a viselőjére idomul.

Emellett érdemes kiemelt figyelmet fordítani a választott ruhadarabok anyagára is: minél kevesebb műszál, minél több pamut! A pamuttartalom ugyanis nemcsak a ruhák esésére, hanem a viselő komfortjára is hatással van: kevesebb izzadás, kevesebb kellemetlenség.”

És hogy miért olyan fontos adni a megjelenésünkre? Béres Géza szerint azért, hogy mindig, minden helyzetben magabiztosak lehessünk. Meg azért is, mert az élet folyton váratlan kihívások és lehetőségek elé állít minket, a „jókor, jó helyen” pedig kivételes potenciált rejthet magában.

„Sosem tudhatod, kibe és mikor futsz bele, az első benyomást pedig nem változtathatod meg. Egy jól vágott frizura, a vasalt ing, a tiszta cipő, az ápolt kéz viszont látszik, és anélkül tesz valamiféle benyomást, hogy a szemlélő mindezt nevesíteni tudná” – magyarázza. – „Ökölszabály, hogy ha zakót választunk, akkor annak a legszélesebb pontunkon kell jónak lennie. Vagyis ha valaki vállban erős, a zakónak és az ingnek is vállban kell passzolnia – hiszen mindenhol máshol be lehet venni a ruhából. „Mackós” testalkatra pocakban, magas viselőnél hosszban keressük a tökéletest a konfekcióban is – a többit majd megoldja a szabónk.”

Mennyibe kerül a varratás?

A szabó által varrt ruhadarabok ára soknak tűnhet, de a sok éven át tartó használat, a gondos kezek munkája nyomán, átgondoltan készített szettek behozzák az árukat – vallják a szakemberek.

„A ruha ára soktényezős: ott van az anyagköltség, amely az anyag fajtájától, minőségétől és persze mennyiségétől függően sokféle lehet. Ehhez társulnak a kellékek, azaz a cipzárak, gombok, csatok, bélésanyagok, cérnák és díszítések. A következő jelentős tétel a munkadíj, amely jóval túlmutat a puszta varráson, illesztésen és igazításokon – hiszen nemcsak az operatív munkát, hanem a szabó szakértelmét, kézügyességét, sokéves tapasztalatát is magában foglalja” – magyarázza Chriszt Mária, aki például egy turizott koktélruhát néhány ezer forintért alakít méretre, és anyagtól függően kétszázezer forinttól varr esküvői ruhát.

Egy bélelt blézer húszezertől, egy kosztüm harmincötezer forinttól indul – a fazontól, a mérettől és az anyagtól függően. Rendeléskor azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a személyre szabott ruhák rendszerint több próbát is igényelnek, hiszen a cél a tökéletes illeszkedés – ennek eléréséhez pedig elengedhetetlen az idő, a figyelem és a gondos kivitelezés.

Személyre szabott ruhák drágae a minőség 3
Forrás: Pexels/cottonbro studio

Béres Géza emellett azt is hangsúlyozza, hogy a méretes szabóságban készített darabok előnye, hogy nem a pillanatnak készülnek – vagyis gondolkodhatunk előre.

„Ha valaki tőlem rendel öltönyt, biztosra veheti, hogy minden darabban egy teljes extra méretet hagyunk, így ha később változik a kliens testalkata, a ruhája »vele nő«. A zakók hónalj részébe extra nedvszívó réteget építünk, a nadrágba plusz gumicsík kerül, így mind a kellemetlen szagok és foltok, mind a villantós »kőműves dekoltázs« örökre feledésbe merülhet” – mondja. Nála egy kasmírgyapjú zakó 200 ezer, egy kétrészes öltöny nagyjából 330 ezer forintba kerül. Igaz, az öltöny mellé szín- és stílustanácsadás, pezsgős kiszolgálás és örök élet garancia is jár – azaz az igazítás a szett teljes élettartama alatt ingyenes. –

Azt persze egyik szabó sem állítja, hogy az egyedileg készített ruhák olcsók lennének. Abban viszont egyetértenek, hogy a sokéves használat, a javíthatóság, a komfort és a variabilitás miatt az egyes darabok ára az akár 8–10 éves használat során megtérül.

Hasonló véleményen van szerkesztőségünk hobbivarrónője, Takács Dalma is. „Imádom a ruhákat, a szekrényemben pedig second hand, fast fashion és egyedi kézműves darabok találkoznak egymással. Így azt nem állíthatom, hogy a varrással nagyon sokat spórolok. De azt igen, hogy nincs olyan ruhadarab, amit a varrótudásomnak hála ne tudnék akár hosszú éveken át a gardróbomban tartani. Hiszen ha szakad, ha nyúlik, ha felfeslik, közbe tudok lépni, és meg tudom óvni az adott darabot – ezzel pedig újabb és újabb életeket adhatok neki” – magyarázza. 

„Ráadásul mivel általában pontosan tudom, mit akarok, de a vágyott szettet gyakran nem találom meg egyetlen üzletben sem, mindig előttem a lehetőség, hogy elkészítsem magamnak. Így kifejezhetem az egyéniségemet, megmutathatom a stílusomat, és olyan ruhákat hordhatok, amik valóban illenek hozzám.”

Tippek, hogy a kedvenc darabok sokáig veled maradjanak

Béres Géza azt mondja, a ruhák hosszú élettartamának kulcsai a kivitelezés és az anyag, de a szakszerű használat és ápolás is elengedhetetlen ahhoz, hogy egy öltöny vagy egy ing valóban sokáig szép maradjon.

„Alapszabály, hogy zakóban nem ülünk volán mögé, ahogy táskát – pláne hátizsákot – sem viselünk, mindegy, hogy konfekciót vagy kasmírgyapjút hordunk. A táska és az öv pántja ugyanis megtöri a válltömést, gyűri és bolyhosítja az anyagot, vagyis csökkenti a ruhadarab élettartamát. Ugyanez a helyzet a tárolással is: az öltönyt kifejezetten zakóhoz kialakított vállfán kell pihentetni” – magyarázza. – „Fontos továbbá, hogy a ruháinkat szakszerűen, az anyag igényeinek megfelelően tisztítsuk. Az ingeket megfelelő hőfokon, megfelelő mosószerrel és rendszeresen kell mosni, majd vasalni – a zakókkal pedig nem kísérletezünk: tisztítóba visszük őket.”

Mint mondja, az apró trükkök és praktikus megoldások sokat adnak a nagy egészhez. Azt javasolja például, hogy ha elegáns szettben keresünk fel egy éttermet, az estét követően a zakót vagy blézert száraz időben akasszuk ki szellőzni az erkélyre vagy teraszra. Így a szövet szellőzik, a szekrényben lévő többi darab pedig tiszta, illatos marad.

És hogy mit gondol erről Chriszt Mária? Azt, hogy minden a szemléletmódon és az időzítésen múlik.

„Nekem fontos a fenntarthatóság és az értékmegőrzés, nem vagyok híve a mértéktelen fogyasztásnak. Vagyis ha valami elszakadt, azt vallom, nem kell kidobni, hiszen a ruhák nagy része általában javítható, átalakítható. Ehhez csak egy dologra van szükség: hogy időben segítséget kérjünk”. Gyakori, hogy a cipzár hibája miatt a ruha a szemetesben landol, pedig egy szimpla kocsicserével a probléma könnyen orvosolható. A feslések, szakadások is korrigálhatóak, ha a problémát már a kezdeti stádiumban kezeljük.

A lyukakat stoppolással, folttal, rátéttel vagy akár applikálással is eltüntethetjük, így a ruha funkcionálisan és karakterében is megújulhat. Ez nem csupán praktikus döntés, hanem egyfajta hozzáállás is az értékekhez: tisztelet a munkához, az anyaghoz, a történethez, amit egy-egy darab képvisel.”

Z. Kocsis Blanka

A kiemelt kép forrása: Wikipedia/David Ring, Pexels/Artem Podrez