Axolotl: az orvostudomány forradalmasítója vagy érdeklődő gyerekek hobbiállata?
Van egy kétéltű, amiről anyukacsoportok adok-veszek részében legalább annyi információ cserél gazdát, mint ahány komoly orvosi cikk jelenik meg róla. Ha még nem hallottál a különleges tulajdonságokkal rendelkező axolotl nevű állatról, mindenképpen olvass tovább. Meg akkor is, ha már igen, és egy pillanatig eljátszottál a gondolattal, hogy beszerezz otthonra egy ilyet. Az axolotl ugyanis elképesztő regeneratív tulajdonságokkal rendelkezik, de a gyerekeket persze nem (csak) ezzel vette le a lábáról. Hanem legfőképpen azzal, hogy őrült cuki. Megnézel egy evős videót, és elkezded tervezgetni az akvárium helyét, komolyan. Velünk legalábbis (szinte) ez történt. Tóth Flóra és lánya, Lana írása.
–
Axolotl alapinfók
Az axolotl Mexikóváros melletti Xochimilco csatornarendszerében őshonos állat, amit egyébként otthon is tarthatunk. Vadon átlagosan hat, míg akváriumban, megfelelő körülmények között akár 25-30 évig is él. A természetes élőhelyén maximum 20-22 fokos a víz (ezért bonyolult a tartása), de akár öt-hat fokra is lehűlhet. Neve azték nyelven vízi szörnyet vagy vízi kutyát jelent, de a halál és újjászületés istenével is összefüggésbe hozható az elnevezése (Solotl/Xolotl) – valószínűleg nem véletlenül.
Ragadozó, kisebb rákokkal, halakkal, kétéltűekkel táplálkozik, de kannibál hajalma is van. A zsákmányt vákuumerővel szippantja a gyomrába.
Két egészen különleges tulajdonsága van, ami miatt nagyon lelkesek érte a tudósok, orvosok (és a gyerekek): az egyik a neoténia.
Ha esetleg nem tudtad, hogy mi a neoténia, ne érezd rosszul magad, mielőtt a gyerekem (akinek a kiselőadása alapján ezt a cikket írom) beleszeretett, és mindent igyekezett kideríteni az axolotlról, nekem sem volt róla fogalmam. Szóval azt jelenti, hogy ezek a kis lények kifejlett állatként is megőrzik lárvakori tulajdonságaik egy részét, vagyis egyszerre tudnak kopoltyúval és tüdővel is lélegezni, mert más kétéltűekhez hasonlóan nem tűnik el a kopoltyújuk „felnőttkorukban” sem, sőt, azt használják elsősorban. Ha kiszárad az élőhelyük, átállnak a tüdőlégzésre, de ettől évekkel megrövidül az életük. A tüdejük valójában alaphelyzetben csökevényes, de teljesen működőképes. Egyébként, ha rákényszerülnek a tüdőlégzésre, a külsejük is megváltozik: a kopoltyúik (vagyis azok a cuki kis kiálló „ágacskák”) eltűnnek, a végtagjaik megerősödnek és kicsit hosszabbá is válnak.
A másik különleges tulajdonsága – ami miatt az orvostudomány lelkesen vizsgálja több mint 200 éve – az
extrém mértékű regenerálódási képessége. Ő nem egy szimpla gyík (bár a gyík amúgy is hüllő, nem kétéltű), ami képes visszanöveszteni a farkát, ha letörik, hanem komplett végtagokat növeszt vissza, csontokkal és izomszövettel.
És mivel végtagok tekintetében részben hasonló felépítésű, mint az ember, vagyis van lábfeje, lábujjai, különösen érdekes a regeneratív biológia és orvostudomány számára, hogy pontosan minek köszönhető ez a képesség. Egyébként alacsonyabb hőmérsékleten könnyebben regenerálódik, és más szerveket is tud pótolni, még akár az agyának bizonyos részeit és a szíve harmadát is! Ennek az az oka, hogy a sérülés közelében található sejtjeik őssejtekké alakulnak, és azokból képződnek aztán erek, izmok, csontok – amikre éppen szükség van. Ehhez képest az ember sejtjei egészen másképp reagálnak a sérülésekre.
Az axolotlok genomját már teljes mértékben feltérképezték, most próbálják meg lemodellezni a működésüket.
A szaporodásban is különleges, ugyanis a korábban már említett, nem teljesen kifejlett állapotban is képes rá, viszont ehhez szüksége van valamennyi vízre. A hím feromonokat bocsát ki, majd lerakja az aljzatra a spermazacskóját, a nőstény pedig felszippantja a kloákájával, és utána rakja le a petéket a vízinövényekre. Hát nem romantikus?
Egy axolotl 28-35 centi hosszú, és a természetben barnás színben fordul elő, de természetes körülmények között éppen a kihalás szélén áll, szóval
a Mexikóváros környéki tórendszerben már alig található néhány példány, az internet viszont tele van velük, és akár 4000 forintért is hazavihetsz egyet.
A tenyésztett, megvásárolható állatok között nagyon népszerű a fehér, albínó verzió, de más színkombinációk is léteznek.
Már 1986-ban is ritkának minősítették, majd 2006-ban a veszélyeztetett kategóriába került. 2013-ban azt hitték, kihalt, de 2014-ben találtak egy példányt a Xochimilco-tónál. Sajnos ezen a területen a vízi és légi szennyezettség is nagy probléma. 2019-ben 50 és 1000 közé becsülték a vadon élő példányokat – a megfelelő környezet kialakítása számukra és a visszatelepítésük évek óta zajlik, mégis csökken a számuk.
Cuki, cuki, de otthonra nem kéne… vagy mégis?
Az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt az axolotl népszerűsége, mondhatnám, hogy Szerb Antal Pendragon legendája miatt, mert mindenki azt bújta lelkesen, és onnan szerzett tudomást ezekről a különleges kis lényekről… de valószínűbb, hogy a Minecraft és a Fortnite játékokban különböző formában megjelenő axolotlok tették fel a térképre ezt az állatot. Az sem ront a helyzetén, hogy színtől függően mutat némi hasonlóságot az Így neveld a sárkányodat Fogatlanjával és Fényfúriájával.
Bár meglepően olcsón be lehet szerezni, azért szükség van hozzá némi felszerelésre, ha sokáig szeretnétek egy (vagy több) boldog kis axolotlkát nevelgetni:
olyan akváriumra, amiben szabályozható a víz hőmérséklete (szinte egész évben hűteni kell), vízi növényekre (az axolotlok ugyanis a félhomályt szeretik, és a szakértők szerint még egy növénygazdag akváriumban is megesik, hogy napokig a barlangjukban maradnak, szóval kell nekik barlang is) és persze sok energiára az akváriumtisztításhoz (az ételmaradékot, ürüléket ugyanis célszerű azonnal eltávolítani). Legalább 50 literes akvárium kell egy axolotlnak, és a kannibál hajlamai miatt csak hasonló méretű állatokat lehet egy akváriumban tartani. Természetesen az is nagyon fontos, hogy kizárólag ellenőrzött helyről vásároljunk ilyen állatot, mert itt is sok problémát okoz a nem megfelelő szaporításból adódó rossz genetikai állomány.
Cserébe a világ legviccesebb etetésével ajándékoz meg bennünket, mivel – ahogy korábban már írtam – vákuumerővel szívja magába a táplálékot. Mutatok videót is:
Tényleg nagyon cuki, és persze
melyik gyerek ne akarna egy édes mini víziszörnyet otthonra, ami a Minecraftban is benne van?!
Ettől függetlenül a leendő kiskorú tulajdonosok valószínűleg csak az első öt alkalommal állnak lesben, hogy rögtön kihalásszák (vagy kiporszívózzák) az axolotl kakit, szóval erre is igaz, ami a legtöbb állatra: a gyerek szeretné, a szülő gondozza. Persze ezzel nem a kedveteket szeretném elvenni! De bevallom őszintén, mivel nálunk is extrém nagy az érdeklődés, én a plüss/horgolt vonalon indulok el első körben.
Tóth Flóra és Lana
További információkat ITT, ITT, ITT és ITT találsz.
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/Argument