7 ok, amiért Hongkongba egyszer mindenkinek el kell jutnia
Mindenki áradozott Hongkongról, aki már járt ott. Két és fél órányira lakunk, így egy Debrecen–Budapest távnyi vonatozás után már át is adhatom magam az ámulatnak, amelyet a város vált ki. Mert Hongkong bámulatos, páratlan, lenyűgöző. És mert Hongkongról tényleg csak áradozni tudok – leginkább a következő okok miatt. Trembácz Éva Zsuzsa kiruccant egy kicsit.
–
1. Mert varázslatos látni azt, ahogy kelet és nyugat találkozik
A britek 1841-ben, az első ópiumháborúban kaparintották meg az akkor még gyéren lakott, sziklás szigetet. 1899-ben bérleti szerződést írtak alá a pekingi vezetéssel, amely már a védelmi szempontból fontos, északi szigetekre is vonatkozott. A szabad kikötőként működő Hongkong gyorsan le is taszította trónjáról a portugálok kincsesbányáját, Makaót. A külföldiek eleinte a kínaiaktól teljesen elkülönülve, a Victoria-hegyen éltek, de szerencsére ma kéz a kézben jár itt kelet és nyugat, és mindenhol látjuk e frigy nyomait: a gasztronómiában, az oktatásban, a hongkongiak mentalitásán. A kínaiakra jellemző alázat és szorgalom az évek során szépen keveredett egy nagy adag angol udvariassággal, szabálykövetéssel és a türelemmel viselt sorban állás készségével.
2. Mert a helyi „BKV”-t csak dicsérni lehet
A két budapestnyi területen élő hét és fél millió hongkonginak mindössze 700 ezer autója van. Nincs is igazán rá szükségük, mert a tömegközlekedést üzemeltető cégek buszokkal, villamossal, metróval, hajókkal, kompokkal úgy szövik át a várost és a környező szigeteket, mint egy polip. Nem véletlenül kapta az Octopus nevet az a kis műanyag kártya, amellyel – tetszőleges összeg feltöltése után – tömegközlekedési eszközökön, gyógyszertárakban, boltokban is lehet fizetni. A buszon elő sem kell venni, elegendő a táskát a leolvasóhoz érinteni, és az levonja az utazás összegét.
A városképhez tartozó emeletes villamos, oldalán színes hirdetésekkel tökéletesen illeszkedik a feliratokkal, neonreklámokkal megvilágított városképbe, és felső szintjéről kész szociológiai tanulmány végignézni a város éttermeit, az apró lakások erkélyein felhalmozott tárgyakat, a tikkasztóan párás trópusi melegben is az ablak elé teregetett ruhákat. A profitot termelő helyi metrót üzemeltető MTR annyira hatékony és sikeres, hogy több kínai város mellett Stockholm és Melbourne metrórendszerét is ők működtetik. És mindennek tetejében a tömegközlekedés megfizethető: a muzeális Star Ferry komppal mindössze 64 forintért lehet áthajózni egyik szigetről a másikra.
3. Mert Hongkong kulináris kínálata minden képzeletet felülmúl
Michelin-csillagos éttermek, kifőzdék, trendi helyek, street food-standok, talponállók, gyorséttermek – van itt minden, mi szem szájnak ingere: délkelet-ázsiai friss zöldséges húsételek és puha, omlós ausztrál steak ugyanúgy, ahogy a kantoni konyha gőzben párolt, babbal töltött gombócai vagy spanyol tapas. Van, ahol az erős fűszerezésű indiai ételek illata nem enged továbbmenni, szupermodern bevásárlóközpontokban pedig sonka- és sajtkóstolás mellett ragadok le.
Sokan az angolok által importált szokásnak, a délutáni teázásnak hódolnak és apró süteményt majszolnak, miközben kapualjak melletti talponállók mangóból és duriánból készült édességek egész garmadáját kínálják. Természetesen magyar vendéglő is van a hongkongi éttermek között, amelyekből oly sok van, hogy 600 emberre jut egy étterem.
4. Mert a felhőkarcolók látványa lenyűgöző
A legek városa a világ leghosszabb függőhídja, a legnagyobb ülő Buddhája, a legforgalmasabb reptere mellett a legtöbb felhőkarcolóval is büszkélkedhet. A 7840 felhőkarcoló elképesztő látványt nyújt akár a város fölé emelkedő, Gellért-hegyre emlékeztető Victoria-csúcsról, akár egy finoman ringatózó hajóról. Nemcsak az irodaházak nyúlnak azonban az ég felé, hanem helyhiány miatt a házak is felfelé terjeszkednek, és a legtöbb lakóépület is általában 40 emeletes.
5. Multikulti, amelyből mi magyarok sem maradunk ki
Bevallom, imádom a multikultit, szeretem látni a nemzetek sokszínűségét egymás mellett, és Hongkong erre nagyon jó példa. Buddhista templomok, a Burmában üldözött rohingyákért demonstráló muzulmánok, a hétvégén a parkokba kitelepedő Fülöp-szigetiek, vietnami, japán és francia éttermek, és természetesen mi magyarok sem maradunk ki ebből a kulturális kavalkádból: Bondi néven magyar étterem üzemel, és a szállodánk melletti sarkon egy aranyárban Ilcsi-termékeket árusító bolt viszi hírnevünket Délkelet-Ázsia felé.
6. A városon túl
Ha a felhőkarcolókból, a high-end márkákkal telepakolt bevásárlóközpontokból és a vibráló nagyvárosi hangulatból eleged lenne, irány valamelyik közeli sziget, ahol kiváló túraútvonalak, homokos tengerpartok, burjánzó, zöld növényzettel körülvett vízesések vannak. A várost átható üzleti lelemény a természet lágy ölén is teret nyer: az egyik szigeten, a fülledt, párás, trópusi melegben a tengerpartról a hegyre felfelé caplatva, három bokor között bukkantunk a saját készítésű, hideg sört árusító ausztrál férfi standjára. Ja, és a régió szellemiségével szembe menve, Hongkongban nincs áfa. Az már csak a hab a tortán, hogy a személyi jövedelemadó is mindössze 15–17 százalék.
7. Mert elképesztő érzés Bruce Lee és James Bond nyomában járni – legalábbis térben
Páratlan élmény látni Hongkong filmekből ismert jellegzetes épületeit: a Victoria-csúcsról a felhőkarcolókkal ölelt öböl látványa, a feliratokkal és neonreklámmal teletűzdelt utcaképek, az antikvitásokat áruló Cat street, a toronyházak között megbúvó templomok, a világ legnagyobb ülő Buddha-szobra, mind-mind lenyűgöző.
Az áradozást napestig folytathatnám még, hiszen Hongkong nagyon biztonságos város, minimális a korrupció, és egyébként is: évi 56 millió turista sem tévedhet túl nagyot.
Trembácz Éva Zsuzsa
Ha szívesen olvasnád még szerzőnk egyéb írásait is, mindenképp csekkold a Facebook-oldalát is!
Szerzőnk korábban Kambodzsában is járt, itt olvashatod el a tapasztalatait.
A képek a szerző tulajdonában vannak.