Sötét titkok Thaiföldön – egy máig megoldatlan eltűnés különös története
Vajon hová tűnt el a Selyemkirály? Egy legenda, egy rejtély, thai selyem és Holdfény Bungaló. Ezerszínű, lüktető, egzotikus, végletes – sokféleképpen lehet jellemezni, de Bangkok mindenképpen megér egy misét. Meg egy mesét, íme – Trembácz Éva Zsuzsa írása.
–
Aranyszínű Buddha-szobrok, friss gyümölccsel, zöldséggel himbálózó csónakok az úszópiacon, hipszter éttermek a Khao San Road-on, mosolygós helyiek, csípős zöld curry, színes riksák, pezsgő éjszakai élet, mérhetetlen nyugalmat árasztó buddhista szentélyek, zsigereket is ellazító masszőrök, a Chao Praya folyót szelő vízitaxik – a thai fővárosban szinte minden érdekfeszítő. Engem mégis egy különleges ház és egykori lakójának kalandos története ragadott meg leginkább: a Délkelet-Ázsiában híres amerikaié, Jim Thompsoné, akinek furcsa eltűnését 1967 óta rejtély fedi. Ki is volt ő igazán?
Legendává vált üzletember, aki szerelembe esett Thaifölddel? Amerikai kém? A thai selyem megmentője? És vajon eltették láb alól, elrabolták vagy ő rendezte meg saját eltűnését? Története legalább olyan érdekes, mint a ház, amelyet épített.
A Jim Thompson-ház bejáratánál szövőszéken gombolyítja fel egy selyemszövő a felmelegített selyemgubók szálait. Egy selyemhernyóról másfél kilométernyi szálat lehet feltekerni – olvasom a kiíráson, majd megpillantom a sötétbarna tíkfából készült házat. Mint a hagyományos thai házak, ez az épület is nyitott; üvegezetlen ablakaiból buja, egzotikus növények dzsungele néz vissza rám, és a novemberben is fülledt trópusi meleg járja át az egész házat. VII. századi Buddha-szobrok, kínai porcelán, thai festmények, burmai képek – gyönyörű darabok, amelyekre lakója az országot járva bukkant. A thaiok költözéskor viszik magukkal a házat, így a mobilis darabokból Jim Thompson hat házat illesztett egybe, és a Thaiföldön szokásos magas küszöbbel választotta el a szobákat. Ez a fajta küszöb nemcsak a pici gyerekeket tartja a szobában, de a hiedelmek szerint az alacsonyan közlekedő negatív energiákat sem engedi bejutni a házba.
Az egyedüli légkondicionált helyiségben egy asztrológiai képlet lóg a falon: „a Ló jegyének szülöttei legyenek elővigyázatosak a 61. életévükben” – mondja az idegenvezető, majd hátborzongató mondattal folytatja: „Jim Thompson a Ló jegyében született, és a 61. születésnapja után öt nappal tűnt el.”
De ki is volt a Selyemkirály?
Tehetős Delaware-i család sarjaként a neves Princeton egyetemen tanult építésznek, New York-i karrierjét még as vizsgái előtt beindította, majd annál is kalandosabbra cserélte: önként jelentkezett az amerikai hadseregbe. A második világháborúban Nyugat-Afrikában szolgált, később az OSS-hez, a CIA elődjéhez csatlakozott, és felderítőként Olaszországban, Franciaországban és Thaiföldön dolgozott. A délkelet-ázsiai ország és lakói olyannyira elvarázsolták, hogy leszerelése után is maradt. A kezdet nem sok jóval kecsegtetett: Amerikában maradt felesége beadta a válópert, az ikonikus Oriental Hotel átalakítására tett üzleti próbálkozása kudarcba fulladt, átélt néhány puccsot, a politikai megtorlásokban pedig laoszi és thai barátait vesztette el. Kedvenc hobbijának hódolva, a thai falvakat járva talált rá arra, ami később a háború utáni Dél-Kelet Ázsia sikersztorijává vált: a haldoklófélben lévő thai selyemre, amelybe életet lehelt, és amely őt tekintélyes és vagyonos üzletemberré, valamint a thaiok kedvencévé tette, és családok százait emelte ki a szegénységből.
Thaiföld északi része nem bővelkedik földi javakban, talaja terméketlen, a munkalehetőségek is szűkösek, de a klíma kiválóan alkalmas a selyemhernyó-tenyésztésre. A nyugati ruhák terjedésével és a selyem iránti érdeklődés megcsappanásával a thai selyemszövők nagy része közel járt ahhoz, hogy végérvényesen feladja tevékenységét. Szinte az utolsó pillanatban érkezett Jim Thompson, aki a növényi festékkel festett, izgalmas mintájú selyemszövetekbe olyannyira beleszeretett, hogy legközelebbi New York-i útján a Vogue főszerkesztőjének irodájában terítette ki a meseszép szöveteket, és onnan már csak egy lépés volt, hogy a Broadway-n futó, Thailföldön játszódó darabhoz ő szállítsa a selymet. A kezdeti nehézségek után intuíciója beigazolódott, és a thai selyem világhírű útra indult, mesés vagyont és lehetőségeket hozva nemcsak neki, de azoknak a selyemszövő családoknak is, akik korábban kuporgatva éltek egyik hónapról a másikra. Jim Thompson széles körű tiszteletnek örvendett, és neve olyannyira ismert lett, hogy még a „Jim Thompson – Bangkok” címzéssel érkező levél is eljutott hozzá az akkor még három és fél milliós lakosú városban. Élete végéig kitartott elképzelése mellett, hogy selyemszövői otthonról dolgozhassanak, számos nőnek teremtve meg ezzel a kenyérkereső pozíciót.
A sok-sok siker után, az asztrológiai előrejelzéssel mit sem törődve indult egy barátjával a malaysiai Cameron-felvidékre. Barátai délutáni pihenőre tértek a Holdfény Bungalóként ismertté vált házba, ketten közülük látták az ablakból, ahogy az úton lefelé sétál a közeli dzsungel felé. Ők látták utoljára Jim Thompsont. Hatalmas csapat indult a keresésére, helikopterekkel, kutyákkal, rendőrökkel, helyi bennszülöttekkel, sőt, a maláj katonaságot is bevetették, de a legapróbb, reményt adó nyomra sem bukkantak. A legártatlanabb teória szerint eltévedt a dzsungelben, de ennek valószínűsége viszonylag kicsi, hiszen egyrészt Thompson gyakorlott túrázó volt, és katonaként Sri Lanka dzsungeleiben kapott kiképzést, másrészt a holttestére azóta sem bukkantak rá.
Más konspirációelmélet szerint elrabolták, de soha senki nem jelentkezett váltságdíjért. Sokak szerint visszavonulása után sem hagyott fel a kémtevékenységgel, politikai okokból tűnt el, és a vietnami konfliktus megoldásán dolgozott, bár az utóbbi években végzett tevékenységei nem ebbe az irányba mutatnak. Számos jel utal arra, hogy esetleg ő rendezte meg saját eltűnését: a halála előtti napokban átírta végrendeletét, a bankszámláján lévő összeget pedig az alapítványának utalta át. Néhány hónappal Jim Thompson eltűnése után, nővérét pennsylvaniai otthonában brutálisan meggyilkolták. A rendőrség a két eset között nem talált összefüggést. A Selyemkirály eltűnését firtató kérdésekre a választ valószínűleg soha nem fogjuk megtudni. De életéről annál többet mesél a megmentett thai selyem és a „Holdfény Bungaló” Bangkok szívében.
Trembácz Éva Zsuzsa
Ha kíváncsi vagy, hogyan látja Éva a világot, kattints ide, ha pedig többet olvasnál arról, milyen az élet Kínában, ahol a családjával él, amikor épp nem Thaiföldön utazgat, akkor nézd meg Éva Facebook-oldalát.
Fotók: a szerző tulajdonát képezik