„Kezdjen megbarátkozni a gondolattal!” – Így ültettek be a hintába egy nőt, aki anya akart lenni
Andrea 29 éves. Huszonhat évesen érezte úgy, hogy készen áll az anyaságra, akkor kezdődött a kálváriája. Egy veleszületett vérképzési probléma miatt a (például egy terhességgel járó) hormonváltozás trombózisveszélyt jelentene számára, ezért a várandósságot megelőző időszak különös körültekintést igényelt (volna) az orvosaitól. Akik végül „kézről kézre adták". Volt, aki mit sem törődött az alapbetegségével, és veszélybe sodorta őt, volt, aki szinte mindent kivágott belőle, amit talált, majd egy újabb nem várt fejlemény után átadta egy harmadik doktornak. Andi idő közben kínkeservesen, de elkezdett megbarátkozni a gondolattal, hogy hiába vágyik rá annyira, nem szülhet saját gyereket. Aztán jött megint egy csavar a történetben; a legutóbbi orvos egy újabb reménysugárt nyújtott felé. Most újra döntés előtt áll; újabb műtét és nagy kockázat, de remény, vagy inkább a belenyugvás. Hinta-palinta, csak épp nem játékból. Andrea története, innentől a saját szavaival.
–
Kedveském! Ne sírjon!
Egy nővel, aki arra vágyik, hogy anya lehessen, a legszörnyűbb, ami történhet, ha megfosztja a természet – vagy egy hozzá nem értő orvos a gyermekáldástól. Még nagyobb tragédia, ha éveken át húzódó betegeskedés eredményeképp az ország „legnevesebb szaktekintélyeinek” ellentmondásos nyilatkozatai miatt nem tudja az ember lánya eldönteni, hogy akkor most meddő-e vagy sem.
Két év és öt hónap.
Ennyi ideje rosszalkodnak a petefészkeim. Buborékfújó üzembe kapcsolva gyártják nekem a cisztákat, és nem nyugszanak, játszanak, csintalankodnak. Akarom mondani, csintalankodik, mivel a tavalyi év során drasztikus lépéssel egykévé vált az a kis hormonképző szervem, aki viszont még így, megcsonkított állapotában is szakadatlan csinálja nekem a fesztivált...
Eddig kétszer vágtak fel. Kétszer éreztem tüzes vasrudat ott, ahol apró lábak rúgkapálását szeretém inkább érezni.
Nyár közepén megműtöttek, az őszi falevelek hullására újra ott ékeskedett a kontroll UH-n a magányos, csonka petefészek munkássága: három barackméretű vízbuborék.
„Kedveském! Ne sírjon! Kiműtjük ezeket is!"
„Csak reménykedjünk, hogy nem kell ezt a petefészket is kivenni! "
„Sajnálom! Nem lehet gyermeke. Kezdjen megbarátkozni a gondolattal!
„Ilyet, nahát! Hogy ilyen fiatalon!? Elképesztő!”
A barátkozás a gondolattal, az elfogadhatatlan elfogadása, a megsemmisülés és a totális semmirekellőség érzése egészen a „vonat elé kellene ugrani vagy felakasztani magam” gondolatokig repített. Fájt. Nagyon. Összeroppantam, és elbújtam a világ elől.
Műteni kell
Hónapokig nem mentem emberek közé, de még a kontrollvizsgálatokra sem. Csak kerestem a miérteket, de nem találtam választ. Tél lett. Hideg, szürke; olyan mint én. Egy kósza vérrög a lábamban akkortájt mégis orvosok elé kényszerített, ahol a trombózison kívül szembesülnöm kellett az egyre növekvő gyümölcstál létével: alma, narancs, szilva meggy és egyéb nyalánkságok méreteivel büszkélkedő tömérdek „tiszta bennékű cisztikus képlettel”…
„Műteni kell! Műteni kell! Műteni kell!”
De én, mint egy bolond, aki egy fűszálba kapaszkodva lóg a szakadék fölött, reménykedtem, hogy egyszer az egyik kis petém majd jól átverekszi magát a buborékokon, és akkor majd ott lesz az én babám, és minden rendben lesz.
„Ne vegyék el a reményem! Ne vegyék ki azt a kis szövetfoszlányt, ami még mindig dolgozik, csak a működésében van valami megmagyarázhatatlan gikszer!”
Hittem is benne, meg nem is.
Feladom
Akkora már különféle módokon megmagyaráztam magamnak, hogy mi is a meddőség pozitív oldala: szabadság, utazások, csend, nem kell majd aggódni senkiért, nem kell felelősséget vállalni, nem fog a testemen kívül dobogni a szívem. Pedig nagyon vágytam minden „észérvem” reciprokára…
Még mindig fáj. De már nem csak a lelkem. Nyom, szúr, görcsbe húz, bepisilek tőle, és nem hagy nyugton gyászolni. Jelez. Kiabál. Üvölt: „Meddő vagy!” Nem hagy temetni, mert a mindennapos fájdalmak a realitás talaján tartva nem hagyják élni a szentimentalizmust. Nem hagyják, hogy eluralkodjon rajtam a „majd lesz valami, majd megoldódik” életérzés.
Fehér pacák közt fekete pacák. Rengeteg. Ezt láttam a minap egy monitoron. Nincs kecmec: november végén műtenek. Zokogok. A doki értetlenül néz. Új a doki. A régi lemondott rólam, mondván: a kórháza, ahol dolgozik, nincs eléggé felszerelve a beavatkozáshoz… értitek? Nincs eléggé felszerelve.
A doki a kezemért nyúl. Odaadom neki.
„Az én hitem kevés ahhoz, hogy magácskának babája legyen! Tessék szépen a legjobbakra gondolni, engedje meg, hogy benézzek a hasába, és rendet tegyek!”
Vagy... mégis?
Teljesen összezavarodtam.
Most akkor mégis talán lehet gyermekem? Felhívom a férjem. Hallom, ahogy a fia a háttérben ujjongva kántál. „Lesz kishúgom! Lesz kishúgom!” Mi van? Lesz kishúga? Lehet? Most akkor a hintát, amiben évek óta ülök, újból meglökték? Hinta ez egyáltalán? Hogy állítsam így pályára a lelkem? Hogy tegyem rendbe a gondolataimat? Mihez igazodjak? A Róka is megkérte a Kisherceget, hogy mindig ugyanabban az időben jöjjön, mert különben nem tudja, mikorra öltöztesse díszbe a szívét. Akkor nekem el kell kezdenem a díszítést? Megint irányt kell váltanom?
Igen. Ha beleszakadok is, át kell állnom. Át kell programoznom magam. Megint. A „meddő vagyok” gondolatot a „lehet babám” gondolatra.
Egyszerűnek hangzik. Csak a játszótér riglis zárját kell eltolni, és hátat fordítani a belgyógyásznak, a hematológusnak, az érsebésznek, a két nőgyógyásznak, az aneszteziológusnak, akik mind valakik egészségével és érzelmeivel játszanak továbbra is a grundon. Messziről még azért hallatszik a hinta nyikorgó hangja. De már csak messziről.
Andrea
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Shutterstock/aslysun