Keressük Magyarország legbátrabb nőit – Indul a SzuperWMN közönségszavazás!
Négy kategória, köztük az új Hadas Kriszta tiszteletére alapított különdíj
Rovattámogatás
Rengeteg jelölés érkezett tőletek a SzuperWMN-díj pályázati felhívására, amiért nagyon hálásak vagyunk, köszönjük! A díjat idén négy kategóriában hirdettük meg. A hagyományos Civil és Közéleti fődíjak mellett közösségépítő díjat alapítottunk az októberben tragikus hirtelenséggel elhunyt Hadas Kriszta újságíró kollégánk emlékére, valamint immár második alkalommal adhatjuk át a 35 év alatti pályakezdő, vállalkozása elején járó vagy civil mozgalma fejlesztése előtt álló nőknek hirdetett Higgy magadban! különdíjunkat az Erste támogatásával. A jelölések közül a szerkesztőségi zsűri szavazással választotta ki az idei döntősöket, kategóriánként három-három jelöltet. Innentől a díj sorsa a ti kezetekben van: közönségszavazás dönt arról, hogy a tizenkét SzuperWMN jelölt közül kik kapják meg idén a Magyarország legbátrabb nőinek járó elismerést. Szavazatodat ITT, illetve a cikk alján található linken adhatod le.
–
Magyarország legbátrabb női megérdemelnek minden figyelmet és támogatást, amiért példát mutatnak, erőt adnak, közösségeket hoznak létre,
megszólanak, amikor a legtöbben csöndben maradnak, cselekszenek, amikor ülve maradni biztonságosabb, hangot adnak azoknak, akikről mások inkább elfordítják a tekintetüket, kiállnak azokért, akik krízisbe kerülnek vagy akiket kirekesztenek.
Gyakran társadalmi vagy épp hatalmi széllel szemben mennek előre az ügyük érdekében.
A SzuperWMN-díjat a WMN szerkesztősége alapította a magazin első születésnapján azzal a céllal, hogy fénybe állítsa ezeket a bátor nőket és felhangosítsa azokat az ügyeket, amelyeket képviselnek.
Idén nyolcadik alkalommal adjuk át az elismeréseket, és mellé a Nyoszoli Kinga iparművész által tervezett üvegszobrokat, valamint a személyenként félmillió forintos alapítványi vagy egyesületi támogatást.
Mielőtt bemutatjuk a négy kategória három-három jelöltjét, néhány fontos indormáció
Szavazni február 23-ig lehet.
A közönségszavazás teljesen titkos, a cikk végén található linkre (vagy IDE) kattintva tudod leadni szavazataidat. Egy IP címről naponta csak egy alkalommal szavazhatsz minden kategóriában.
A díjátadót a WMN tizedik születésnapja alkalmából rendezett Veled vagyunk! WMN Fesztiválon tartjuk, ahol egész nap izgalmas programokkal várunk (részletek és jegyvásárlási lehetőség ITT).
És akkor jöjjenek az idei jelöltek, akiknek ezúton is sok szeretettel gratulálunk!
SzuperWMN Közéleti fődíj
Laczó Adrienn – lemondott bíró
A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának volt tanácselnöke, korábbi bíró, aki 2024 novemberében távozását így indokolta: „Az igazságszolgáltatás, melynek igyekeztem elkötelezett képviselője lenni, mára megszűnt létezni. Más választásom nem lévén, a mai napon a bírói tisztségről lemondtam.” Kiállása egyedülálló, üzenete a teljes magyar társadalom számára fontos: az elmúlt időszakban a hatalom nyomásának köszönhetően a szabadon dolgozó, pártatlan bírói kar működése veszélybe került. Márpedig a független igazságszolgáltatás a jogállamiság egyik legfontosabb pillére. Laczó Adrienn húszéves bírói pályafutást adott fel, amelynek során egyebek közt fontos korrupciós ügyekben is elnökölt. Lemondása után ügyvédként dolgozik tovább.
Lovas Rozi – színész, független társulatalapító
A nagyjátékfilmekben, televíziós produkciókban és az ország egyik vezető művészszínházában elért sikereit és széleskörű ismertségét példamutatóan állította a független színház és a szabad színészet szolgálatába. 2024-ben társalapítója volt a Loupe Színházi Társulásnak, amelynek azóta is egyik vezetője és színésze. A társulat a szó legnemesebb értelmében független: sem állami, sem önkormányzati, sem intézményi támogatásban nem részesül. Lovas Rozi és kollégái olyan aktuális és releváns, a magyar társadalomban nehezen kibeszélt vagy teljesen tabunak számító társadalmi témákat visznek színpadra, és hangosítanak ki, mint a családon belüli erőszak, a társadalmi megosztottság, a gyűlöletkeltés vagy épp a közelben kitörő háború.
Pottyondy Edina– közéleti youtuber
A 2024-es évet alapjaiban megrengető, 150 ezres gyermekvédelmi tüntetésnek nemcsak a motorja volt, hanem legnagyobb hatású szónoka is. A politológus végzettségű Pottyondy Edina egy rövid politikusi kitérő után, 2020-ban fordult a közéleti tartalomgyártás felé. Hatalomkritikus szövegeivel és kiváló verbális képességeivel megkerülhetetlen szereplője lett a magyar nyilvánosságnak – azok sem tudnak nem foglalkozni vele, akik nem értenek vele egyet. Nem biztos, hogy van még egy közszereplő nő, aki annyi támadást kap, mint ő. A 36 éves humorista a politikusok folyamatos kérdőre vonása mellett kiáll a nők, az áldozatok és a kisebbségek ügyéért. És miközben eltökélten védi magánéletét, a nagyon ritka nyilvános nyilatkozatából tudjuk, hogy vállaltan tökéletlen anyuka, aki megküzdött a gyermekágyi depresszióval is.
SzuperWMN Civil fődíj
Kőműves Glória – a Nevetnikék Alapítvány létrehozója
Az alapítvány programjának kitalálója és lelke, aki 2008-ban kezdte látogatni a Pécsi Gyermekklinika betegeit kézműves-zenés programjával. Csapatával immár 17 éve járnak be kórházakba, hogy magukra hagyott gyerekeken segítenek, akik között sokan végstádiumú betegséggel küzdő kisgyerekek, vagy a gyermekvédelmi rendszer által cserben hagyott csecsemők. Kőműves Glória célja, hogy országos szinten elérhetővé tegye a tudásukat, tapasztalataikat, hiszen egy hospitalizált és teljes apátiában létező baba ellátása nem feltétlenül könnyed feladat. Munkájuk részeként jogi és szakmai hátteret biztosítanak minden olyan civil szervezetnek is, amely szeretne bejutni kórházakba segíteni.
Dr. Muszbek Katalin – a Magyar Hospice Alapítvány és Hospice Ház életrehívója
Pszichiáter, pszichoonkológus, ő honosította meg hazai hospice-ellátást Polcz Alaine-nel. Egész életében az élet és a halál méltóságáért dolgozott, munkájának nyomán a végstádiumú betegek úgy fejezhetik be földi létüket, hogy minden segítséget – fizikai és lelki támogatást egyaránt – megkapnak. 1988-ban ő indította el a pszichoonkológiai munkacsoportot, amit akkor még szkeptikusan fogadott a szakma – mára már tudjuk, milyen fontos a betegek és hozzátartozóik mentális támogatása. Páratlanul gazdag szakmai és és emberi életútja során ő maga is számtalan veszteséget átélt, csaknem minden rokonát rák miatt vesztette el. Dr. Muszbek Katalin harminchárom év után, 2024 év elején köszönt le orvosigazgatói posztjáról a Hospice Alapítványnál.
Sevcsik M. Anna – az Élet.Érzés Egyesület alapítója
2015-ben indította útjára az Élet.Érzés – korábban Babagenetika – Egyesületet. Személyes érintettsége sarkallta arra, hogy segítséget nyújtson a nehezített gyerekvállalásban, valamint a perinatális veszteségben érintett nőknek, férfiaknak, családoknak. Saját tapasztalataival az egyesületen keresztül mára több ezer családnak nyújtott pszichológiai, egészségügyi, jogi segítséget a családtervezés minden állomásán. Sevcsik M. Anna nyolc alkalommal volt várandós, végül öt kisbabának adott életet, három átsuhanó baba után pontosan tudja, mire van szüksége a szülőknek, életét arra tette fel, hogy ezt a tudást megossza az érintettekkel, ráadásul térítésmentesen.
Hadas Kriszta Közösségépítő-díj
Gyémánt Ágnes – az LMBTQ gyermekek szülei és támogatói Facebook csoport alapítója
A 2017-ben létrehozott oldalt 1100 ember követi, ám az olvasóinak száma valószínűleg ennél magasabb, hiszen sokan nem merik vállalni, hogy csatlakozzanak. Gyémánt Ágnes évek óta szervezi a közösség életét, programjait, például az éves családi napot, amelyet a Pride hónapban tartanak workshopokkal és beszélgetésekkel. Havonta rendeznek szülői találkozókat, ahol az érintett családtagok tapasztalatot cserélhetnek, segíthetik egymást. Gyakran ez az első közösség, ahol a szülők nyíltan beszélnek másokkal, miután gyerekük előbújt. Ágnes szinte folyamatosan rendelkezésre áll, meghallgat, csetel, segít, eligazít. Emellett élő könyvként évek óta járja az országot, beszél arról, milyen volt anyaként megélni ezt az élethelyzetet, mi mindenen ment keresztül. Célja, hogy az érintett szülők tudják: nincsenek egyedül.
Kovács Petra – a Fogvatartottakért és Családjukért (FECSKE) csoport alaítója
A FECSKE egy szabadult fogvatartottakból, családtagjaikból és szakemberekből álló hálózat, amely azért jött létre, hogy segítse a szabadultak társadalmi reintegrációját és a bűnismétlés elkerülését. Ennek egyik eszköze, hogy a börtön valóban „csak” szabadságelvonás és méltányos büntetés legyen, ne járjon extra nehézségekkel, embertelenséggel. Nemcsak a rabok, hanem az évi közel százezer hozzátartozó is egyaránt kiszolgáltatott a börtönnek és a társadalomnak. A kint maradt nők egyedül vannak a gyereknevelésben, a családfenntartásban, egyedül mennek a beszélőre, ők küldik a pénzt a börtönbe, ők állnak tehetetlenül fogvatartott férjük által behozott nehézségek megoldása előtt. Petra a hozzátartozókkal áll napi kapcsolatban, jogi tanáccsal, figyelemmel, lelki támasszal segíti őket. Korrekt és méltányos, 10 évre visszamenőleg mindenkinek emlékszik a nevére, a történetére, az érzékeny pontjaira. Biztos támasz a börtön által érintetteknek, elsősorban azoknak a nőknek, akik egyedül maradtak társuk börtönbüntetése miatt.
Kovalcsik Kriszti – a Lustalány online közösség alapítója
A testfunkcionalitást, elfogadást és a sokszínűség támogatását zászlajára tűző influenszer negyvenezres Instagram közösségének motorjaként olyan témákat és ügyeket karol fel, amelyek fájón sokakat érintenek. A Lustalány nevet nem ő választotta magának, hanem abban a társadalmi közegben égett rá még gyerekként, amelyben a testsúlya alapján leértékelték és stigmatizálták. Pedig Kovalcsik Kriszti ezen a területen sem lusta: őszinte szembenézéssel és egyéni küzdelmei feltárásával teszi a társadalmi párbeszéd részévé a táplálkozási zavarok és a fenntarthatóan működtethető egészséges életmód ügyét. Nőket, anyákat, gyereket tervező és -nevelő családokat érintő témákról, és a „családbarát politikáról” is kommunikál, gyakran csípős iróniával, máskor tüzes kérlelhetetlenséggel, de mindig egyenesen.
Higgy magadban! Különdíj – az Erste támogatásával
Ivicsics Borbála – végtaghiányos aktivista
Kezek nélkül született, de olyan természetességgel tekint önmagára és a fogyatékkal élő emberekre, hogy mindenki megérti: nincs olyan, hogy a test jobb vagy rosszabb, mert nem lehet egyetlen állandó normának megfelelni. Testek vannak, emberek vannak – ezernyi színben és formában. Borbála húsz évesen találta ki, hogyan vezethetne autót és meg is valósította. Jelenleg közlekedésmérnökként a BKK referenseként az a célja, hogy a budapesti közlekedés akadálymentes legyen. Emellett Csángó Dániel közgazdász (aki egyébként kerekesszékes) csapatával a személyi asszisztencia fejlesztésén és bevezetésén dolgozik, hogy levehessék a gondozói terhet a családtagok válláról. Esélyegyenlőségi erőfeszítéseiben Líra kutyája segíti.
Simon Gabriella – autizmusban érintett családokat segítő aktivista
A Vízityúk Vizitúra Egyesület az Autistákért ifjúságszakmai vezetője. Évek óta azért dolgozik, hogy az autisták teljes értékű tagjai lehessenek a társadalomnak. Öccse autizmusban érintett fiatal, így a családjában ő maga is tapasztalja a társas kapcsolatok beszűkülését, a kívülállást, a magányt, amivel az autista embereknek és hozzátartozóiknak szembe kell nézniük. Ezen érzések enyhítésére jöttek létre – Wermeser Anita ötlete nyomán – az Élj - Együtt lenni jó! táborok, amelyek szervezésében és lebonyolításában Gabriella oroszlánrészt vállal. A családi élménynyaralásokon egy héten keresztül 15 érintett fiatal, valamint szülők és testvérek kapcsolódhatnak ki egy elfogadó, támogató és fejlesztő közegben. Együttlétüket terapeuták, önkéntesek és gyógypedagógusok segítik. Azért dolgoznak, hogy minél több érintett családot tudjanak fogadni ebben az egy hetes csodatáborban, ahol fejlesztenek, kapcsolódnak és leginkább nevetnek anélkül, hogy magyarázkodni vagy szégyenkezni kellene bárkinek.
Sipos Adrienn – kórházpedagógus
Küldetése, hogy tartósan vagy súlyosan beteg gyerekek számára szebbé varázsolja a világot. Munkáját hét évig önkéntesként végezte, három éve pedig kórházpedagógusként dolgozik. Az általa segített gyerekek a felépülés ideje alatt teljesen elestek az állami oktatás nyújtotta lehetőségektől. Adrienn a pedagógia kreatív eszközeivel, egy gyermekorvossal és egy pszichológussal az oldalán igyekszik egy gyermek-centrikusabb gyógyulás felé terelni az érintett gyerekek és családok életét. A beteg gyerekek kiszolgáltatottságát saját bőrén is tapasztalta, ezért ma, már egészséges felnőttként, jelenlétével és munkájával próbálja csökkenteni a betegségből és a kórházi tartózkodásból fakadó szorongásokat és félelmeket.
Idén ők tizenketten a SzuperWMN-díj jelölteji. Közönségszavazás dönt arról, hogy közülük kik kapják a Magyarország legbátrabb nőinek járó elismerést, és az általuk képviselt ügyekhez felajánlott félmillió forintos támogatást.
Szavazatodat az alábbi linkre kattintva adhatod le. (Figyelem, egy IP-címről kategóriánként csak egyszer tudsz szavazni!)