Chatszoba, Messenger, fórumok, blogok, kommentszekciók, FaceTime, közösségi platformok… Amióta létezik internet, rendszeresen újra kell értelmeznünk, amit a kommunikációról tudtunk. A mai Popfilterből kirajzolódik, hogy mennyire széles a lehetőségek választéka, amit az online kommunikáció adhat nekünk, ugyanakkor az is, hogy mennyire új és képlékeny minden még, s emiatt elengedhetetlenül fontos, hogy észnél legyünk. Sőt: akár másoknak is segítsünk észnél lenni. Legyen szó karrierépítésről vagy az ország másik felében élő családunkkal való kapcsolattartásról, ha okosan használjuk az internetet, minden sokkal egyszerűbb. „Lejárt szavatosságú” emojik és felfutó platformok, legendás online terek, kommunikációs csatornák, amelyek áldásnak, és olyanok, amelyek inkább átoknak számítanak: ezekről mind-mind szó esik, és közben, ahogy azt megszokhattátok, jönnek a sztorik is. A Popfilter tavaszi évadának partnere a Yettel, és olyan témákat járunk körül, amelyek alapjaiban befolyásolják a populáris kultúra alakulását is. Az első epizód vendégei pedig: Linczényi Márkó zenész, műsorvezető és Steigervald Krisztián generációkutató. Popfilter – Szűrjük a zajt!
–
Ezúttal nemcsak hallgathatod, hanem nézheted is a Popfilter epizódjait:
„Egy piperkőc, arrogáns csajozógépből, egy ficsúrból egy normcore apává faragódtam” – magunk sem fogalmazhattunk volna jobban. Linczényi Márkó tényleg a szemünk előtt nőtt bele az életbe, és jutott el a The Kolin glampop frontemberségtől a kétgyerekes, átgondolt kispapaságig. Itt az új Elviszlek, nézzétek:
A világ nem lett rosszabb, csak mi szorongunk jóval többet, ami nem is csoda: a technika fejlődése olyan változásokat hozott az életünkbe, amivel nem mindig tudjuk tartani a lépést. Hogy mi a megoldás? Erről gondolkodik Széles-Horváth Anna.
Szendvicsgeneráció: azon egyének, akik egyszerre gondoskodnak a gyerekeikről és a szüleikről (valamint saját magukról), ezen okból kifolyólag extrém terhelés nehezedik rájuk az ünnepek ideje alatt. Is. Ha közéjük tartozol, adunk pár tippet, amivel könnyebbé teheted ezt az időszakot.
Mindannyian ismerünk unokákat és nagyszülőket, akik között különlegesen jó a kapcsolat. És talán olyat is láttunk már, hogy egy remek nagyszülő a saját gyerekeivel annak idején sokkal kevésbé találta meg a hangot. Ilyen történetek következnek:
A 86 éves Eörs amerikai és kanadai egyetemeken tanított matematikát, Szváziföldön házat építtetett, majd hazaköltözött Magyarországra. Jelenleg a Menedék Alapítvány Vajdahunyad utcai Hajléktalan Otthonában él.
Negyven felett, azt figyeltem meg (magamon is), az emberek folyton fel-le kapják a szemüvegüket. Már ha nem hagyták épp otthon… Mert a „sima” olvasószemüveggel csak közelre lát élesen az ember, ha felpillant a könyvből, telefonból, étlapból, csak elszédül. Ezek a kényelmetlenségek kiküszöbölhetők egyébként: multifokális szemüveggel vagy kiterjesztett látótávolságú olvasószemüveggel.
Az első lépés az, hogy észrevegyük, ha egy ismerősünk nincs jól, a második lépés pedig az, hogy jelezzük neki: „veled vagyok, nem kell egyedül lenned, segítek”. De hogyan tegyük meg mindezt? Dr. Balázs Judit pszichiátert kérdezte Bereczki Szilvia.