Az, hogy annak idején hogyan bántunk a zsebpénzünkkel, mennyire határozza meg a későbbi pénzügyi hozzáállásunkat? Felidézzük, hogy mit tanultunk gyerekként a megtakarításokról, befektetésekről, és ebből mit hasznosítottunk vagy tanultunk újra felnőttként. A statisztikák szerint van különbség a férfiak és a nők között ezen a téren, a nők óvatosabbak és hosszabb távon terveznek, a férfiak bátrabban kockáztatnak. De vajon a befektetés a gazdagok kiváltsága, vagy átlagemberként is elérhető lehetőség? A számok azt mutatják, hogy a legtöbben fontosnak tartják a megtakarítást, de nem tart még mindenki ott, hogy belevágjon. Pénzügyi célokról és lehetőségekről beszélgetünk Fiala Borcsával, a WMN főszerkesztőjével, Krajnyik Cintiával, a WMN social média vezetőjével és Cselovszki Róberttel, az Erste vállalati és pénzügyi piacok üzletágvezetőjével, valamint az Erste Befektetési Zrt. elnök-vezérigazgatójával. Moderátor: Tóth Flóra.
–
Itt hallgathatjátok meg a beszélgetést:
Itt pedig meg is nézhetitek:
Itt pedig a Mindent bele! többi epizódját találjátok:
A pénzügyek matematikai problémák ugyan, de emberi-pszichológiai tényezők bonyolítják őket. Erre érzett rá Japán első női újságírója, Hani Motoko, aki kifejlesztette a megtakarítás éber tudatosságon alapuló művészetét.
Mit tud egy 89 éves nagymama pénzről, tervezésről, megtakarításról? Még az is lehet, hogy többet, mint mai harmincas unokája. Szabó Anna Eszter a nagymamájával, Vilmával beszélgetett múltról és jövőről, meg arról, ami közötte történik. Tanulságos. Cikk és videó itt:
Podcast-gyermekeink éppolyan fontosak számunkra, mint a cikkeink. Ha végigpörgeted ezt a tesztet, kiderül, melyikkel érdemes kezdened, hogy aztán meghallgasd a többit is persze.
Nagycsaládos szerzőnk igazi fekete öves karácsonyozó. Most arról mesél, hogy lehet költséghatékonyan és okosan készülni az ünnepekre, és az is kiderül, hogy van egy csodafegyvere (spoiler: a humor).
Fiala Borcsa önfeláldozó módon végigette a Sziget Fesztivált, csekkolta az árakat, és azt is megnézte, mit takar az idei nagy újítás, a „budget food” max. 2500 forintért.
„Dönthetnék magamtól úgy, hogy a leárazott terméket veszem, hogy támogatom az óvodát, használt ruhát vásárolok a fenntarthatóság miatt, hogy nem ülök kocsiba gyakran, mert óvom a környezetet. De minden szükségszerűvé vált, és nem döntés kérdésévé, ez pedig nyomasztóvá teszi a mindennapokat is.”
Gondoltatok rá, hogy a csoda szép díszek és fények alatt több tízezer rovar, pók és atka bújik meg minden egyes élő karácsonyfában? A szakértők ezt állítják. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató meg azt, hogy ennek ellenére az élő fa sokkal környezetkímélőbb, mint a mű.
A „karrierista” nő, akinek nincs ideje a szerelemre, a kisvárosba költözik, ahol a jóképű helyi férfi hatására rájön, mitől lesz igazán varázslatos az ünnep. Esni kezd a hó, megvolt az első csók… közhely közhely hátán, mégis menthetetlenül szükségünk van a karácsonyi filmekre, és ebben a szakemberek is egyetértenek.