Néhány nappal ezelőtt a Netflix alig negyven másodperc alatt rázta fel az internetet: rövid videóban jelentették be, hogy készül a Wednesday című sikersorozat második évada. (Az első évadot Csepelyi Adrienn ajánlotta.) És bár az új epizódokról eddig nem sokat tudunk, megmondom őszintén, nekem korábban a főszereplő, Jenna Ortega neve sem volt ismerős – pedig fiatal kora ellenére mesébe illő sikertörténet a karrierje. Mózes Zsófi írása.
–
A képernyőn nőtt fel
Jenna Ortega 2002-ben, Dél-Kaliforniában született, hat testvér közül a negyedikként. Már ötéves korában érdeklődött a színészet iránt, és amikor édesanyja rájött, hogy ez nem csak egy múló, gyerekkori álom, szülei úgy döntöttek, mindent megtesznek annak érdekében, hogy támogassák őt. A következő néhány évben meghallgatásokra vitték, eközben Ortega szakma iránti szeretete tovább nőtt: a nagy áttörés reményében kitartóan dolgozott a játékán.
Az áttörés pedig 2012-ben el is jött: a fiatal színésznő mindössze kilencéves volt, amikor szerepet kapott a Rob című sitcomban, majd még ugyanebben az évben a CSI: New York-i helyszínelők egyik epizódjában is.
2013-ban Ortega a Vasember 3. című kasszasikerrel a nagyvászonra lépett, a szerep pedig nemcsak a pályafutásában jelentett hatalmas előrelépést, de lehetővé tette számára, hogy kapcsolatba kerüljön a szakma legnagyobbjaival, és tanuljon tőlük. A film óriási sikert aratott, aztán jött 2014, egy újabb jelentős év a fiatal Ortega számára: számos különböző szerepben láthattuk, többek között a nagy népszerűségnek örvendő Szeplőtelen Jane (Jane The Virgin) című sorozatban.
Karrierjének következő fontos állomásaként 2016-ban megkapta Harley Diaz szerepét a Disney Channel A zűr közepén (Stuck in the Middle) című sitcomjában, 2019-ben pedig már a Netflix Te című sorozatának második évadában láthattuk viszont.
A zűr közepén című sorozatban
Valóra vált álom
„Amikor elkezdtem ezt az egészet, azt mondtam, hogy mindig is horrorban akartam játszani, szóval ez egy hatalmas álom, ami valóra vált” – nyilatkozta Ortega a Sikoly ötödik részében játszott szerepéről. A horrorfranchise eredeti részéhez hasonlóan ez a film is úgy kezdődik, hogy egy tinilány egyedül maradt otthon, ám Drew Barrymore helyett ezúttal egy fiatalabb, frissebb arcot kapunk: Jenna Ortegáét.
Karaktere, Tara, a nyitójelenetben súlyos sérüléseket szenved, de életben marad.
És míg a lány túlélése kulcsfontosságú kérdés a filmben, addig Jenna Ortega pályája szempontjából sem volt hátrány – ez ugyanis lehetővé tette számára, hogy igazán hosszan tündökölhessen a vásznon.
A Sikoly című film ötödik részében
A gyilkosok elől való menekülése nem ért véget a Sikollyal
Ortega szerepelt a Foo Fighters nevéhez fűződő Studió 666 című horrorvígjátékban, valamint a Ti West által rendezett X című horrorfilmben is. Utóbbi kritikai elismerést kapott, a horrorfilmekben nyújtott szerepei után pedig több médium sikolykirálynőnek titulálta Ortegát.
Szintén 2022-es filmje, az Utóhatás (The Fallout) egy középiskolás lány útját követi nyomon, aki túlél egy iskolai lövöldözést. A fent említett horrorfilmmel ellentétben ez utóbbi Ortegát helyezi a középpontba, aki a tragédia után szedi össze élete darabjait.
Az, hogy a színésznő ilyen fiatalon nemcsak egy horroralapmű nyitójelenetét, hanem egy egész filmet, amelynek középpontjában a gyász, a bűntudat és a megküzdés áll, sikerre tudott vinni, nem kis teljesítmény – Ortega erre húzott lapot a netflixes Wednesday karakterével.
Az Addams Family klasszikus, Tim Burton nevével fémjelzett, újragondolt változata pillanatok alatt lett a közönség kedvence, sokak szerint pedig ez Ortega eddigi legfontosabb alakítása, amiért minden eddiginél több elismerő kritikát kapott.
A Wednesday című sorozatban
Jenna Ortega nem sokkal a huszadik születésnapja után máris generációjának egyik legnépszerűbb színésze – mi pedig kíváncsian várjuk, mi mindent tartogat még számára és számunkra is a pályája.
Be kell vallanom, hogy egyre kevésbé érdekelnek az újdonságok. Nem izgat, ki van a slágerlisták élén, melyik film a kasszasiker, milyen technológiai újdonságot dobtak piacra, meg hogy a TikTok így, az AI úgy, a ChatGPT amúgy. Elmúltam harmincöt, kiszálltam, viszlát és kösz a halakat. Hagyom, hogy elmenjen mellettem a világ, vagy egyre tudatosabb vagyok? Talán egy kicsit mindkettő.
Növekedési hormon, legyengített immunrendszer, plazmaterápia – csak néhány meghökkentő eljárás a több százból, ami Bryan Johnson életének része. Egészségmágus vagy veszélyes, önjelölt guru a 47 éves milliomos?
Ónodi Adél színésznő női lélekkel, ám rossz testbe született, és hosszú utat tett meg addig, hogy önazonosan, önmagával harmóniában élhessen. Nevét azt követően ismerhette meg a szélesebb hazai közönség, hogy 2019-ben egy női magazin címlapján szerepelt – ez elmondása szerint ma már elképzelhetetlen lenne –, azóta azonban sok minden történt vele.
A Netflix dokusorozata messze túlmutat a Gabby Petito eltűnéséről szóló híradásokon, és bepillantást enged mindabba, ami a bántalmazó kapcsolatok sajátja: ahogyan párja érzelmileg manipulálta, elszigetelte és irányította a lányt a kapcsolatuk során.
Japánban a házasság gyakran a név és a szakmai identitás feladását is jelenti a nők számára, a törvény ugyanis 1947 óta előírja, hogy minden házaspárnak közös vezetéknevet kell viselnie. Most azonban úgy tűnik, változhat a helyzet.
Egy családi veszteség is szerepet játszott abban, hogy kardiológus lett. De milyen út vezetett számára az asztronauták izgalmas, rejtett és mérnöki pontosságú világába? Dr. Nagy Klaudia Vivien szerint az orvoslás már ma is egy kicsit sci-fi-szerű, a növekvő nemi egyenlőség viszont egyáltalán nem a jövő zenéje.
A Virgin Island első része – ami május 12-én debütált a Channel 4-en – nagyon más módokon felkavaró, mint az összes többi reality-élmény eddig. A valóságshow-nak nevezett műfaj, mint emberkísérlet, szintet lépett, és ez rengeteg kérdést felvet.