A királynő oldalbordája – Ma ünnepli 99. születésnapját Fülöp herceg
A mai napon ünnepli 99. születésnapját Fülöp edinburgh-i herceg, II. Erzsébet királynő férje. Ezzel ő lett a brit monarchia legmagasabb életkort megélt férfi tagja – és női ágon is csak hárman tudták megelőzni, köztük saját anyósa, a 102. életévében elhunyt anyakirálynő. Miután a herceg 96 évesen visszavonult a nyilvánosság elől, manapság szinte csak különböző egészségügyi problémáiról lehet híreket olvasni, illetve a nagy port kavart balesetről, amit tavaly okozott. Születésnapját is csendesen, visszafogottan, windsori palotájában ünnepli Erzsébettel, ahova a közeli családtagok virtuálisan becsatlakoznak. Pásztory Dóri írása.
–
„Azt hiszem, megtettem a magamét”
Így kommentálta sajátos humorával Fülöp a hivatalos megjelenésektől való visszavonulását 96 évesen, miután 70 éven át szolgálta a királyi családot és feleségét szerte a világban. Ez idő alatt több mint 22 ezer eseményen vett részt úgy, hogy egymaga képviselte a monarchiát, 5496-szor mondott beszédet rendezvényeken, és majdnem 800 szervezetben vállalt valamilyen tisztséget.
Karakteréről, kapcsolatáról Erzsébet királynővel, a királyi családban betöltött szerepéről és az ezzel kapcsolatos kihívásairól eddig talán A korona című sorozatból jutott el a legtöbb a nagyközönséghez, de az ott megjelenített konfliktusok, pletykák, feszültségek alapja soha nem nyert egyértelmű bizonyítékot. Így javarészt puszta spekuláció kapcsolatuk válsága az ’50-es években, állítólagos hűtlensége és frusztrációi a királynő mellett betöltötte szerepét illetően. Persze azért nem kell hatalmas képzelőerő ahhoz, hogy feltételezzük,
a komoly katonai karrier előtt álló, sportos, karizmatikus fiatal férfinak nem volt olyan egyszerű elfogadni az előző század közepén, hogy le kell mondania saját céljairól és egész életét a felesége, történetesen Nagy-Britannia királynőjének szolgálatába kell állítania.
Valljuk meg, ez még 2020-ban sem menne könnyen sok férfinak, de nekik talán jó példával szolgálhat a 70 évnyi házasság, ami Erzsébet és Fülöp háta mögött van, akiknek számtalan, saját országukat és az egész világot megrázó krízisen és történelmi eseményen keresztül kellett a megbonthatatlan egységet, a stabilitást képviselniük.
A korona iránytűje
1947. november 20-án keltek egybe a westminsteri apátságban. Az eseményt a BBC rádió élőben közvetítette, amit 300 millió ember hallgatott szerte a világon. Hetvenhárom éve tartó házasságuk a monarchia eddigi leghosszabb frigye. „Egyszerűen ő az erőm és stabilitásom, aki mindig irányt mutatott nekem” – jellemezte kapcsolatukat Erzsébet a 70. házassági évfordulójukon. Ez az egyetlen mondat volt talán a legszemélyesebb megjegyzés a királynő részéről a férjével kapcsolatban.
1934-ben találkoztak először, de visszaemlékezések szerint Erzsébet 1939-ben, tizenhárom évesen szeretett bele az akkor tizennyolc éves Fülöpbe, amikor a királyi család látogatást tett a dartmouth-i Brit Királyi Haditengerészeti Akadémiáján. Ezután kezdtek el levelezni egymással. Tartották a kapcsolatot a II. világháború alatt is, amikor a haditengerészet kötelékében Fülöp a csendes-óceáni és a mediterrán tengeri hadszíntéren teljesített szolgálatot.
1946-ban kérte meg Erzsébet kezét VI. Györgytől, aki azzal a feltétellel adta áldását a menyegzőre, hogy az eljegyzést csak azután jelentik be, miután Erzsébet betöltötte a 21. életévét.
A II. világháború utáni közhangulatban némiképp rossz fényt vetettek Fülöpre német családi kötelékei, így az esküvőjükön testvérei nem vehettek részt (német származású férjeik miatt).
Multikulti háttér
Fülöp Korfun született, és inkább dánnak vallotta magát, mint görögnek (a nyelvet sem beszéli), hiszen mindössze egyéves volt, amikor elmenekültek Görögországból, és Párizsban telepedtek le.
A királynővel való házassága előtt le kellett mondania görög és dán hercegi rangjáról, felvette a Mountbatten nevet, brit állampolgár lett, áttért az anglikán vallásra és VI. György neki adományozta az Edinburgh hercege, Merioneth grófja és Greenwich bárója nemesi címeket.
VI. György halála előtt a pár Máltán élt két évet, ahol Fülöp a haditengerészetnél szolgált, Erzsébet pedig viszonylag normális hétköznapi életet élhetett. Ennek az időszakban emlékére, a 60. házassági évfordulójuk alkalmával visszautaztak a szigetre.
Amikor 1952-ben Erzsébetet királynővé koronázták, feladta katonai pályafutását, amelyben parancsnoki címig jutott. Ekkor már két gyermekük volt, a négyéves Károly herceg és a hároméves Anna hercegnő.
Minek nevezzelek?
Gyermekeik születése körül komoly feszültséget okozott a királyi család (és Winston Churchill közreműködése a vitában) és Fülöp között a leszármazottak családi nevének megválasztása. A herceg nagybátyja a Mountbatten nevet javasolta, míg Fülöp az „Edinburgh-ház” megnevezést részesítette előnyben hercegi címéből fakadóan. Amikor ez Mária királyné (Erzsébet nagymamája) fülébe jutott, Winston Churchill közreműködésével meggyőzték Erzsébetet, hogy maradjon a Windsor előtag a családtagok neve előtt.
„Én vagyok az egyetlen férfi ebben az országban, aki nem adhatja a saját a nevét a gyerekeinek”
– ez volt Fülöp állítólagos reakciója a helyzetre, amelyen 1960-ban sikerült megváltoztatni, tizenegy nappal András herceg születése előtt, és azóta a család azon leszármazottai, akik nem viselnek hercegi rangot, viselhetik a Windsor-Mountbatten nevet.
Összesen négy gyermekük született Károly, Anna, András és Eduárd.
Fülöp társadalmi szerepvállalása igen sokrétű
Többnyire a sport, oktatás, környezetvédelem és az ipar fellendítése iránt elkötelezett szervezetekben vállal szerepet. Legismertebb elköteleződése az a díj, amelyet 1956-ban alapított, és a világon több mint 140 országban nyerhetnek el olyan fiatalok, akik részt vesznek a többlépcsős programban, ahol sokrétűen bizonyíthatják társadalmi felelősségvállalásukat és egyéni fejlődésüket – nemcsak akadémiai szinten, de a sportban, önkénteskedésben, a világ felfedezésében. Jelenleg majdnem félmillió résztvevője van a programnak csak Nagy-Britanniában. Érdekesség, hogy 1956-ban még csak fiúk vettek részt a programban és csupán a meghirdetése után egy évvel kaptak meghívást lány résztvevők is.
A sport iránti elköteleződése mindig is nyilvánvaló volt, 1971-ig lovaspólózott, majd áttért a fogathajtásra, a sportág alapszabályainak megfogalmazásában maga is részt vett, és nagyon sokat tett azért, hogy népszerűvé tegye a világban. Emellett a tengeren és a levegőben is otthonosan érezte magát, élénken érdeklődött a vitorlázás iránt és mire 70 éves lett, már több mint ötezer repült órát tudhatott maga mögött.
A művészet területén is otthonosan mozog, ő maga is szívesen vett ecsetet a kezébe, és előszeretettel alkotott olajfestékkel. Hugh Casson építész úgy jellemezte Fülöp műveit, hogy azok pontosan olyanok, mint ő maga: egyenes, semmi mellébeszélés. Erős színeket, határozott ecsetvonásokat használ.
Humorfelelős
Ez az egyenesség, a szemében állandóan ott csillogó huncutság és sajátos humora okozott neki néhány olyan pillanatot a pályafutása során, amelyet utána magyarázni kellett.
Például amikor egy IRA-bombatámadásban a látását elvesztő sérültet látogatott meg a királynővel, aki megkérdezte a fiút, hogy milyen mértékben vesztette el a látását, amire Fülöp rávágta, hogy a nyakkendőjéből ítélve elég súlyos lehet a helyzet. A fiú egyébként nem vette sértésnek a megjegyzést, és úgy emlékezett vissza az esetre, hogy Fülöp csak oldani akarta a hangulatot, kicsit jókedvre deríteni őt.
Persze, amikor a helyzet úgy kívánta, akkor sziklaszilárd támaszként állt a családja mellett. Diana halála után napokig védték unokáikat a média figyelemtől és Harry és Vilmos mellett állt akkor is, amikor édesanyjukat kísérték végső útjára.
Superman
Mindig is kiváló fizikai állapotnak örvendett, csak az elmúlt tíz évben lehetett hallani egészségügyi problémákról. De remek fizikuma még most, 90 felett is megmutatkozik: 91 évesen még egy ötkilós akkumulátor cipekedésével is megbirkózott, amelyről több fotó és készült, Harry és Meghan Markle esküvőjén pedig segítség nélkül sétált a helyére, hat héttel csípőprotézise behelyezése után.
Tavaly az a hír kavart nagy port, hogy 97 évesen (már nyilvános szerepvállalástól visszavonulva) sandrighami birtokuk közelében autóbalesetet okozott, amelyben ő volt a vétkes sofőr, és amelyben a másik autó utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
2019 májusa óta sehol nem jelent meg nyilvánosan, a koronavírus idején teljes izolációban élt Erzsébettel együtt Windsorban.
Azt hiszem, a Nagy-Britanniára súlyosan lesújtó járványban talán az egyetlen pozitív az lehet, hogy csöndben, nyugalomban, a világtól elzárva ünnepelheti születésnapját Erzsébettel.
Boldog születésnapot!
Pásztory Dóri
Kiemelt kép: Getty Images/Danny Lawson - WPA Pool