Vizsgálat és gyógyítás vizit nélkül: a telemedicinában rejlő lehetőségek
A telemedicina vagy távorvoslás mind nagyobb teret kap a gyógyításban. Kérdés, jó-e ez nekünk. Dr. Meskó Bertalan orvos-jövőkutatót kérdezte Kerekes Anna:
A telemedicina vagy távorvoslás mind nagyobb teret kap a gyógyításban. Kérdés, jó-e ez nekünk. Dr. Meskó Bertalan orvos-jövőkutatót kérdezte Kerekes Anna:
Hogyan éli meg a mindennapokat egy hemofíliás beteg? Mik a tünetek? Kezelhető-e a vérzékenység? És hogyan hat egy család életére, ha mindez egy gyereket érint? Erről mesélt nekünk a nyolcéves Bense Emma édesanyja, Solti Dóra:
Évente hárommillió halottja van. Ez több, mint amennyien HIV/AIDS vagy diabétesz miatt életüket vesztik. Az egyik legerősebb függést okozó pszichoaktív szer. És sokkal több ember a rabja, mint gondolná(nk).
A koronavírus sokaktól vette el az egyik legalapvetőbb emberi örömöt: az illatok és ízek, azaz együttesen a zamatok élvezetét. De a szaglás- és ízlelésvesztés hosszú-hosszú időn át elhúzódva ennél sokkal többet rabol el tőlünk. Hogy mit is? Ennek és a problémára megoldást jelentő szaglásterápiának jártunk utána.
Síelés, evezés, szörfözés, libegőzés – ezeket, és még sok már sportágat próbálhatnak ki a gyerekek egy szuper kezdeményezés keretében.
„Ugyan már, jól nézel ki, nincs neked semmi bajod…” – mondogatták Mariannak az ismerősök. Pedig a belső hang már jelezte, valami nagyon nem stimmel.
Belegondolni egy műtétbe, akár csak egy érzéstelenítés nélküli foghúzásba, hajmeresztő. Pedig kétszáz évvel ezelőtt még ez volt a mindennapi valóság. Nem csoda, hogy sokan inkább választották a halált, mint az operációt.
A felnőttkori túlsúly és elhízás már most óriási probléma világszerte, és látványos változás, hogy már a gyerekeknél, tiniknél is megjelenik. Jelenleg a magyar gyerekek 20 százaléka túlsúlyos. De mit lehet kezdeni ezzel egy ilyen, minden szempontból érzékeny időszakban? Szakembereket kérdeztünk.