A romantika halott? Ne már...
Te is hallottad, hogy lejárt a romantika ideje? Hogy a mai fiatalok csak kufircolni akarnak? Hogy már senki nem megy virággal randira? Hogy a legnépszerűbb társkereső alkalmazások, a Tinder, az OkCupid, a Grindr vagy a Hinge már csak arra jók, hogy szexpartnert találj, és szó sincs szerelemről?! Na, ha te is így hallottad, akkor biztos érdekelni fog, hogy egy most megjelent amerikai kutatás szerint mindez csak a látszat. És hogy mi a valóság? Kiderül Dr. Gyurkó Szilvia írásából.
-
Szerelem, szex, gyengédség
A New York Magazine olyan fontosnak tartotta ezt az egész témát, hogy még egy kis oktatóvideót is készített hozzá, ami részletesen elmagyarázza a helyzetet. Így:
Noha egyre idősebbek vagyunk, amikor házasságra lépünk, ezért addigra több szexuális partnerünk lehet, mint korábban, mégis az a helyzet, hogy a mostani fiatalok – kapaszkodjatok meg – kevésbé élnek promiszkuis életet, mint a szüleik.
A statisztikai adatok szerint tehát a digitális világ, az internet és a mobilalkalmazások mégsem azt eredményezték, hogy izgága nyulak társadalmává változtunk.
Akkor meg miért gondoljuk mégis ezt?
A New York Magazine szerint azért, mert:
1. ...a múltat hajlamosak vagyunk rózsaszín szemüvegen keresztül nézni.
Minden generáció szereti mondogatni, hogy: „Bezzeg az én időmben... amikor még mindenki csak azzal bújt ágyba, akihez hozzá is ment...” Hm. Nem. Ilyen igazából sosem volt. Ezt úgy hívják: „a múlt megszépítése”.
2. ...a fiatalok (tévesen) azt gondolják, hogy mindenki más csinálja, vagy többet csinálja, mint ők.
A fiatalok szeretik egy kicsit kiszínezni a történeteiket, aminek aztán az az eredménye, hogy lábra kél a pletyka, miszerint ki mindenki kufircolt mennyit, kikkel és hogyan. Ennek aztán mindannyian bedőlünk, és elindul a szóbeszéd ördögi köre, és a végén egyre több ember gondolja, hogy itt tényleg mindenki mindenkivel lefekszik.
3. ...azok a fiatalok, akik eltérnek az átlagtól, és tényleg többet szexelnek, mint a többiek, sokkal gyakrabban kerülnek a figyelem középpontjába.
Gondoljunk csak bele, mennyivel unalmasabb lenne Átlagos Ági szerelmi életéről (vagy annak totális hiányáról) olvasni! Hát, nem igazán növelné a kattintások számát egyetlen oldalon sem.
Most állj meg egy pillanatra, és nézz magadba (nyugi, mi is azt tesszük), és gondold át, hogy odakattintanál-e egy-egy cikkre akkor, ha az csupán egy teljesen átlagos tartalmat ígérne? Semmi izgit, semmi különlegeset... Ugye?
Sokkal izgalmasabb arról olvasni, hogyan csípett fel egy Wall Street-i bróker négy prostituáltat egyetlen éjszaka alatt, mint arról, hogy egy szingli lány hogyan fésülgette a nyusziját a kanapén (nyuszi = a háziállat).
A mi házunk tája
Itthon még nem készült az amerikaiakéhoz hasonló vizsgálat, de azért vannak olyan magyar statisztikák, amelyek szerint nálunk is egyre idősebb korban lépnek házasságra a fiatalok.
A hatvanas években még átlagosan 22 évesen mondták ki a nők a boldogító igent, ma viszont már inkább 27 éves kor felett teszik ezt. Arról nem is beszélve, hogy a múlt században még a nők 97 százaléka élt házasságban, míg ma kevesebb, mint minden második. 2012-ben a megkérdezett fiatal férfiak ötöde nyilatkozott úgy Magyarországon, hogy nem is szeretne házasságot kötni, aminek egyik meghatározó oka, hogy „túl sok kötöttséget jelent”.
A házasságot a kötöttségek miatt elutasítók aránya még a férfiakénál is magasabb a nők között. A nők több mint harmada szerint igen fontos érv a házassággal szemben az elköteleződés.
A jó hír: mindegy, hogy egy mai fiatal pártolja vagy elutasítja a házasságot, abban meghatározó többségük (80 százalék felett) egyetért, hogy a házasság: „jó szexuális kapcsolatot jelent”. (Kedves házas olvasók! Azon most nagyvonalúan lépjünk túl, hogy ez valóban így van-e...)
Ha pedig a házasságot a szabad szerelem végének tekintjük (akármilyen értelemben is), akkor a tendenciák nálunk is hasonlóak az amerikaiakéhoz. A múlt megszépítéséről, a saját nemi életükről némi túlzásokkal beszélő fiatalokról, és az aszexuálisok helyett a szexuális szabadosság bemutatását preferáló médiáról nem is beszélve.
Ebből pedig nagy valószínűséggel az következik, hogy a mai magyar fiatalok sem szexelnek többet, mint amennyit a szüleik. Bár arról még lehetne vitatkozni, hogy ez a hír mennyire megnyugtató...
Dr. Gyurkó Szilvia
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Unsplash/Oziel Gómez