„Még menstruálok, de valami megváltozott...” – Ez lehet a perimenopauza

Hőhullámok, hangulatingadozás, alvászavarok gyötörnek, pedig rendszeres a menstruációd? Lehet, hogy már a perimenopauzában vagy, és nem is tudsz róla! Ez az időszak akár 5-10 évvel a menopauza előtt elkezdődhet, és rengeteg nő érez zavaró tüneteket ilyenkor anélkül, hogy felismerné, mi áll a háttérben. Dr. Sipos Andrea szülész-nőgyógyász, WMN Creator most összeszedte a legfontosabb tudnivalókat.
–
@wmn.hu 😰 Hőhullámok? Hangulatingadozás? Alvászavar? Pedig még menstruálsz? Lehet, hogy a perimenopauza tüneteit tapasztalod – anélkül, hogy tudnád! 😳 Sokan nem is sejtik, hogy ez az időszak már 5-10 évvel a menopauza előtt elkezdődhet, és megdöbbentően sok nő küzd vele csendben, válaszok nélkül. 👩⚕️ Dr. Sipos Andrea, szülész-nőgyógyász @femy.info és WMN Creator segít eligazodni a témában – mert a tudás megkönnyebbülést hozhat. 💡 #wmn #wmnmagazin #wmncreator #nőgyógyászat #perimenopauza #menopauza #hőhullám ♬ eredeti hang – WMN Magazin - WMN Magazin
„Az utóbbi időben annyira ingerlékeny vagyok, hogy a legkisebb dolgokon is felkapom a vizet. Néha hirtelen elönt a forróság, máskor pedig alig tudok aludni. A menstruációm hol előbb jön meg, hol késik. De még nem vagyok menopauzában, ugye?” – merül fel sokakban a kérdés. A válasz: nem, de már a perimenopauzában lehetsz.
A perimenopauza az a rejtélyes időszak, amiről alig beszélünk, pedig nők millióinak az életét változtatja meg. A legtöbben csak annyit tudnak a menopauzáról, hogy „egyszer csak elmarad a menstruáció”. De azt senki nem mondta el nekünk, hogy ez egy hosszú folyamat, amely akár 5-10 évvel a menopauza előtt elkezdődhet, tehát már a 40-es éveinek elején.
És ha nem tudjuk, mi zajlik a testünkben, könnyen azt hihetjük, hogy baj van velünk.
Mi történik a testedben a perimenopauza alatt?
A petefészkek működése fokozatosan kezd alábbhagyni. Az ösztrogénszint ingadozik, egyszer az egekben van, máskor drasztikusan alacsony. A progeszteron termelődése is csökken, ami miatt a menstruáció rendszertelenné válhat, de előfordulhat, hogy rendszeres menzeszek mellett tapasztalsz perimenopauzás tüneteket.Ez a hormonális hullámvasút pedig nem marad következmények nélkül.
A perimenopauza figyelmeztető jelei
- Hőhullámok és éjszakai izzadás – hirtelen rád törő melegség, kipirulás, izzadás, amitől úgy érzed, mintha belülről gyulladnál fel.
- Hangulatingadozások és szorongás – egyszer boldog vagy, máskor ok nélkül sírhatnékod van, és néha úgy érzed, mintha az idegeid cafatokban lógnának.
- Alvászavarok – az éjszakai forgolódás, a hajnali 3-kor való ébredés és a fáradt nappalok mind-mind gyakori tünetek.
- Hüvelyszárazság és csökkenő libidó – az ösztrogén csökkenése miatt a hüvelyhám elvékonyodhat, és a komfortos szex is kihívássá válhat.
- Fáradtság és koncentrációs nehézségek („agyi köd”) – nehezen összpontosítasz, néha elfelejted, mit is akartál mondani.
- Rendszertelen menstruáció – egyik hónapban 21 napos ciklus, a következőben 45 napos, majd kimarad egy hónap… és közben ebben nincs semmi logika.
Ezért lehet meglepetés sokaknak
A menopauza ma is tabunak számít, mivel a társadalom főleg az öregedéssel azonosítja – ezzel szembenézni pedig mostanság nem divat.
Ezért sok nő azt gondolja a perimenopauza tüneteiről, hogy a stressz okozza őket, és a hormonális változások majd egy nap hirtelen bekövetkeznek.
Pedig a valóság az, hogy ez egy hosszú folyamat, amelyben a testünk és az idegrendszerünk egyensúlyáért kell dolgoznunk.
Mit tehetsz, ha a perimenopauza tüneteit tapasztalod?
- Figyeld a tested jelzéseit! Ha a ciklusod rendszertelenné válik, ha a tüneteid már befolyásolják a mindennapjaidat, ne hagyd figyelmen kívül!
- Tápláld a tested! A kiegyensúlyozott étrend – sok rosttal, egészséges zsírokkal, fehérjékkel – sokat segít ebben az időszakban.
- Aludj eleget, és kezeld a stresszt! Az alváshiány és a folyamatos kortizoltermelés súlyosbíthatja a tüneteket. Segíthet a jóga, a meditáció és a természetben töltött idő.
- Mozogj rendszeresen! A súlyzós edzés, a jóga és a mérsékelt intenzitású kardio segít megőrizni a csontsűrűséget, csökkenti a stresszt és támogatja az anyagcserét.
- Ne félj hormonpótlásról beszélni az orvosoddal! Nem mindenki számára szükséges, de ha a tüneteid megnehezítik az életed, érdemes szakemberrel konzultálnod.
A változás természetes – de nem kell szenvedned miatta! A perimenopauza nem betegség, hanem egy életszakasz.
De az, hogy milyen minőségben éled meg, nemcsak a hormonjaidon múlik, hanem azon is, hogy mennyire készülsz fel rá tudatosan. A tested átalakul, de te döntöd el, hogyan kezeled ezeket a változásokat.
Beszéljünk róla! Kérdezzünk! Figyeljünk a jelekre! Mert a női test nem tabu – hanem egy csoda, amely minden életszakaszban megérdemli a törődést.
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/Sophia Floerchinger