A kiskamaszoké az a kor, amikor elkezdődik a leválás az addig kizárólagos igazodási pontként kezelt szülőkről, és egyre inkább a kortársak véleménye lesz a mérvadó. Ez akkor is így van, ha a gyerek egyébként belül nem érez égető vágyat arra, hogy talpig géllakkban üljön be matekórára. A kiskamaszok alakuló, még sérülékeny énképét gyakran a külsőségek befolyásolják, egymással pedig kíméletlenül őszinték, nem törődve a következményekkel. A testi változásokat ráadásul gyakran szégyellik, rejtegetik a növekvő melleket és kétségbeesnek, ha kiderül, hogy nem maradnak örökké csupaszok… S ha ez nem lenne elég,

a digitális világ felgyorsítja az úgynevezett „társadalmi érést”, a gyerekek lépten-nyomon olyan tartalmakba és trendekbe botlanak, amelyek a külsőségekre, a divatra és az identitáskeresésre helyezik a hangsúlyt.

(Ahogy egyébként már az óvodásokat célzó tányérnyi szemű babák gyártói is.)

Szemöldöklifting tizenévesen?

„Kilencéves volt a legfiatalabb vendégem, 11-12 éves korban pedig már szinte természetes, hogy gyantáztatni jönnek a lányok. A sportolóknál, akik sokat vetkőznek, még korábban. Nemcsak a hónaljat és a lábat, de gyakran a teljes kart és a combot is” – meséli Sztanityné Herkely Ágnes mesterkozmetikus. „Ma már alap a korosztályuknál, hogy szőrtelen legyen valaki, különben megy a cikizés. Érdekes, hogy a lányokat gyakran a bátyjuk csúfolja, és ezért mennek el kozmetikushoz” – mondja.

Ő két kamaszlány édesanyjaként pontosan átérzi, mit él át az az anya, akinek a lánya műkörömről vagy gyantáról álmodozik.

„Próbáltam kitolni az ilyen beavatkozásokat, ameddig lehet, odafigyelni, hogy külső vagy belső indíttatásból szeretnének-e változtatni magukon. Ha valakinek tényleg sűrű és sötét a szőrzete, megértem, hogy ez komplexusokat okoz, de amikor csak azért jön el, mert észrevesz magán három pihét, nem kapom le rögtön, inkább megpróbálok elbeszélgetni vele. Van, amikor ez elég, hogy halasszuk egy kicsit a dolgot.

Úgy hiszem, hogy bármi is az ok, bármit is gondolunk szülőként az egészről, ha a gyerek tényleg rosszul érzi magát nélküle, nem ér annyit a dolog, hogy tiltsuk.

De amikor elkezdtek nálam szemöldökliftingre bejelentkezni a kamaszlányok, rádöbbentem, hogy én nem akarom ezt csinálni. A saját lányaimból indulok ki, nem akarom azt sugallni nekik, hogy ez annyira fontos. Próbálok egyensúlyozni, sok mindenben engedem a lányaimnak, hogy kísérletezgessenek, de arra is bátorítom őket, hogy merjenek mások lenni és nem beállni a sorba.”

Ha már szőrtelenítés, akkor a mesterkozmetikus a gyantázás mellett teszi le a voksot, akár már kiskamasz korban is – aki borotválta már rendszeresen magát, tudja, miért. Mivel a lemetszett szőrszálak nem vékonyodnak el, mint természetes formájukban, erősebbnek tűnik a szőr, amikor nő, akkor bök, könnyen megvágja magát az ember, ráadásul néhány naponta fix feladatot jelent… A szőrtelenítőkrémeket nem ajánlja, mert bár gyengítik a szőrzetet, vegyi anyagokat tartalmaznak, az epilálás pedig nemcsak fájdalmas, de hosszabb ideig is tart.  

Az ápoltság nem a műkörömnél kezdődik

Annak ellenére, hogy sok kiskamasz ki sem lép az utcára gondosan megtervezett outfit és géllakk nélkül, a pattanásosodás is sokaknak nagy problémát okoz – ám ez látszólag hátrébb kerül a prioritások sorában. De valóban előbbrevaló lenne a műköröm, mint a kozmetika? Nekem anyaként más sorrend jutna elsőre eszembe.

„Az ápoltság nem a műkörömnél kezdődik, hanem például a megfelelő arctisztításnál. Sajnos sok kiskamasz gondolkodás nélkül kipróbál mindent, amit a TikTok-videókban lát…

A lányom mutatta, ahogy sokan speciális arcborotvával teszik teljesen simává az arcukat, szinte legyalulva a bőrüket. Gyakori az is, hogy túltolják például a gyümölcssavas hámlasztást, amivel teljesen tönkrevágják és túlérzékennyé teszik a bőrüket.

Tudom, hogy ebben a korban muszáj megélni a kísérletezést, de rossz esetben ennek akár hosszú távú károsodás is lehet a vége” – figyelmeztet.

Kálóczi Kitti műkörömépítő orra elé is gyakran tolnak TikTok-videókat a tinédzserek, mondván, ilyen vagy olyan körmöt szeretnének, pedig a szétfilterezett képeken gyakran csak a vaku miatt csillog annyira a lakk.

„Azt látom, hogy az anyjuktól nem, de tőlem elfogadják, ha egy szolidabb verzióra próbálom rábeszélni őket, például egy olyan körömhosszúságra, ami nem akadályozza őket tesiórán” – mondja. Ő kompromisszumos megoldásként azt a speciális anyagot ajánlja, amelyre a körömfelszín „bolyhozása” nélkül vihető fel a géllakk, és jól tapadó alapréteget képez. Ez ugyanúgy UV-fényre szárad, mint a hagyományos megoldás, csak éppen nem roncsolja a körmöt, és egyszerűen eltávolítható.        

Tiltani nem érdemes

Gazdag Enikő pszichológus, pár- és családterapeuta szerint természetes és nem új keletű jelenség, hogy a lányok próbálgatják az anyjuk tűsarkúját vagy rúzsait – csak ma már más a követendő (vagy legalábbis sokat látott példa) előttük. Ráadásul ma már minden elérhető, nem kell apa borotvájával titokban ügyködni. A pszichológus a megengedő hozzáállás és az őszinte párbeszéd híve.

„Beszélgessünk arról, miért akar változtatni magán a gyerek, és ha ragaszkodik az elképzeléséhez, próbáljunk kompromisszumos megoldást találni, ami mindkettőnk számára elfogadható. Például engedjük meg a hosszabb körmöket, de halványabb színben, ami az iskolában sem veri ki a biztosítékot” – tanácsolja.

„Ha tiltva nevelsz, hazudni tanítasz, tartja a mondás. Veszélyes dolog a tiltás, mert a kamasz úgyis megtalálja a módját, hogy kísérletezzen. Óhatatlanul át fog esni időnként a ló túloldalára, de ez az időszak erről szól, nekünk, szülőknek pedig egyszerűen túl kell élni”

– tanácsolja. Arra azért figyelmeztet, hogy fontos, hogy a kiskamaszok megbízható szakemberhez jussanak el, és kritikusan álljanak minden szépészeti beavatkozáshoz.  

Hogy jussatok dűlőre a kamaszoddal „szépségkérdésekben”?

Enikő az alábbi tanácsokat javasolja a kamasszal való párbeszédhez:

  • Beszélgess a gyerekkel arról, miért szeretné kipróbálni az adott beavatkozást. Kívülről vagy belülről érkezik az igény? Lehetséges, hogy csúfolják? Nagyobb önbizalmat szeretne? Vagy csak mert „mindenki ezt csinálja”? Esetleg az önkifejezés hajtja? Önmagában az, hogy meghallgatod és nem esel neki azonnal, elindíthat titeket egy vállalható megoldás felé vezető úton.
  • Ha jó a kapcsolatotok, beszélgessetek gyakran az önbecsülésről, önértékelésről, megfelelési kényszerről! Fontos, hogy vedd komolyan: nem elég, ha megpróbálod megerősíteni az önbizalmát azzal, hogy fogadja el a testét, ez nem megy gombnyomásra.
    (Ahogy nálunk, felnőtteknél sem.) Dicsérd a természetes adottságaiért és erősítsd az önbizalmát más területeken is. Így talán kevésbé érez késztetést arra, hogy megfeleljen a külsőségekkel kapcsolatos trendeknek.
  • Ne felejtsd el, hogy a te példád ragadós; ha a kisboltba sem mész le smink nélkül és állandóan sopánkodsz a narancsbőröd miatt, nem igazán lesz hiteles az önelfogadásról szóló monológod.       
  • Segíts a lányodnak a gyakran kifejezetten ártalmas TikTok-szépségtrendek világában, hogy megbízható, hiteles szakember kezébe kerüljön! Vidd el például egy jó kozmetikushoz, aki segít megtalálni a korának és bőrtípusának megfelelő megoldásokat. Ez azért sem árt, mert a kamaszok egy kívülállótól sokszor jobban elfogadják a tanácsot, mint a szüleiktől.
  • Magyarázd el, miért gondolod úgy, hogy ez vagy az a beavatkozás még nem időszerű! Ha továbbra is ragaszkodik az ötlethez, egyezzetek meg egy jövőbeni időpontban, amikor újra beszéltek róla. Ez lehetőséget ad neki is, hogy átgondolja a dolgot, és kiderüljön, nem múló fellángolásról van-e szó. 
  • Próbáljátok megtalálni az arany középutat! Például körömlakkot a műköröm, márkás szempillaspirált a műszempilla helyett. Így engedhetsz valamennyit, anélkül, hogy ellene mennél az elveidnek. Egyensúlyozz az elfogadás és a határok között, legyél nyitott, de közben tartsd meg a szülői szerepedet. (Igen, tudjuk, ez nehéz.) Az egészséges határok kijelölése biztonságérzetet adhat a lányodnak, még akkor is, ha ezt nem mindig látja be.
  • Kamaszkorban az ideálok sajnos „mindent visznek”, egy kis kutatómunkával találhatsz azonban olyan influenszereket, hírességeket, akik a természetességet és az önazonosságot hangsúlyozzák. Ez segíthet ellensúlyozni a baráti körből vagy a közösségi médiából érkező nyomást. 
  • Tarts önvizsgálatot, hogy valójában miért zavar annyira a beavatkozás, amire vágyik. Veszélyes lehet az egészségére, lehetséges, hogy megbánja majd és ettől szeretnéd megkímélni, vagy szimplán a te idődben még máshogy zajlott? Ha csak az utóbbi, gyakorold a rugalmasságot, hiszen egészen biztos, hogy a te kamaszkorodban is voltak olyan trendek, amik tetszettek neked, a szüleid pedig szimplán megszokásból rögtön megtiltották azt. A világ változik, ahogy a trendek és a dolgok tempója is – ezt pedig egy ponton, a racionalitás keretein belül – érdemes elfogadnunk.

   

WMN szerkesztőség

Kiemelt képünk illusztráció  Forrás: Getty Images/ hobo_018