Válás 50 felett: sok párnál nem az a kérdés, miért most, hanem hogy eddig miért nem
Egyre több az „ősz válás”, amikor valaki 50 vagy akár 60 év felett vet véget a házasságának. Ezt inkább a nők kezdeményezik, és vannak életesemények, amelyek növelik a szakítás valószínűségét. De miért és hogyan kezd valaki új életet közel a nyugdíjhoz, vállalva annak a kockázatát, hogy élete végéig pár nélkül marad? Pomaranski Luca írása.
–
Míg a negyven alatti pároknál az utóbbi tíz évben csökkent a válások száma, az idősebbek körében éppen ellenkező a trend: az ötven vagy annál idősebb házasok körében negyedével emelkedett a válási arány. A kétezres évek óta vált gyakoribbá a több évtizedes házasság után történő válás, már a 2019-ben kimondott válások közel harmada is legalább húszéves házasságnak vetett véget. Murinkó Lívia, a Népességtudományi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa szerint ennek több oka lehet, köztük az, hogy „minden később történik”: kitolódott a házasságkötés ideje, éppen ezért a házasságok is később „érnek meg” a válásra.
Rádöbbenünk, hogy hosszú még az élet
„Fontos ok az is, hogy a várható élettartam kitolódásával egyre több emberben tudatosul, hogy a gyerekek kirepülése után még akár több évtizedig is élhet aktívan, amit már nem akarnak »jó lesz ez már így…« alapon elintézni.
Sokan érzik úgy, hogy még sok minden várhat rájuk, és van értelme próbálkozni, újrakezdeni” – mondja Murinkó Lívia. Ezt erősíti egyébként a fiatalságkultusz is, amely azt sugallja: a nyugdíjaskor nem az élet vége, hanem valami újnak a kezdete. Innen pedig már csak egy lépés a kérdés: miért ne tehetném meg én is, hogy elválok?
Valóban, egy harminc évvel ezelőtti és egy mai ötvenes-hatvanas között ég és föld lehet a különbség; mára már köztudott tény, hogy ennyi idősen is simán lehet aktív és egészséges, sőt vonzó valaki. A trend pedig egy magát erősítő kör: minél több a középkorú vagy idős elvált, annál nagyobb a „párkapcsolati piac”, azaz annál nagyobb lesz az esélyük új társat találni.
Válást hozhat a nyugdíjazás, véd az unokázás
A kutatások azt mutatják, hogy bizonyos életesemények növelik a válás valószínűségét egy több évtizedes házasságban. Ilyen a gyerekek kirepülése, amikor az „üresfészek-szindrómától” szenvedve sokan rádöbbennek, hogy nem sok közük van a mellettük élő emberhez, s míg a gyereknevelés, a hétköznapi családi rutin ezt elfedte és elvitte a fókuszt a házasságról, egyedül maradva kínzóan feltör a probléma.
„Ilyenkor új szakasznak kellene kezdődnie a házasságban, amikor a felek újra felfedezik egymást és új értelemmel töltik meg a kapcsolatot, de ez nem mindenkinek sikerül.
Ehhez jön még gyakran az életközepi válság, amikor az ember számot vet az eddigi életével és belegondol, mi várhat még rá” – mondja Murinkó Lívia. A másik ilyen krízis – teszi hozzá –, a nyugdíjba vonulás, amikor hirtelen sokkal többet vannak összezárva a házaspárok, és jobban előjönnek a konfliktusok. Katalizáló tényező még az idős szülők halála; amikor felszabadul az ember (jellemzően a nő) a gondozásuk terhe alól, és gyakran újragondolja az életét.
Murinkó Lívia kutatásai szerint érdekes módon van egy „védő tényező” is az időskori válás ellen: az unokák. Az aktívan unokázó idősek, vagyis azok között, akik új értelmet találnak a napjaiknak, kevesebb a válás. Ez azonban csalóka, hiszen ebben az esetben ez afféle pótcselekvés, legalábbis a párkapcsolat szempontjából.
„Ahogy egyetlen gyerek sem »javítja« meg a házasságot, legfeljebb papíron összetartja, úgy az unokák körüli tennivalók is csak elterelik a figyelmet egy kiüresedett házasságról”
– figyelmeztet a kutató.
Eddig sem volt jó
Roboz Gabriella szakpszichológus, családterapeuta szerint az ötvenes-hatvanas pároknál, amelyek ilyenkor lépnek, nem az a kérdés, hogy miért most, hanem hogy eddig miért nem. Ezek a házasságok ugyanis addig sem működtek jól – akkor sem, ha egy harmadik fél miatt kerül sor a szakításra –, csak éppen az élet feladatai, a gyereknevelés, a karrierépítés elfedték a problémát.
„Az ősz válás dinamikája más, mint fiatalabb korban, mert általában nem egy akut esemény váltja ki, hanem évtizedes problémák halmozódnak.
Az is lehet, hogy már több sikertelen kísérlet történt a házasság megjavítására. Ilyenkor a szakító fél úgy érzi, ez az utolsó esélye, hogy a hátralévő időt boldogan élje meg, ne pedig egy érzelmi nihilben vagy robotban töltse el” – mondja a pszichológus.
Hozzáteszi: ebben a korban általában a nők kezdeményezik a válást, akik úgy érzik, még egyedül is jobb, mint egy érzelmileg sivár, kiüresedett házasságban élni. Roboz Gabriella szerint a nőknél jellemzően a régóta tartó (társas) magány, az érzelmi elhanyagoltság, a kommunikáció hiánya vezet a döntéshez, míg a férfiak közül sokan ebben az életkorban már sokszor kényelmesebbek, és inkább a nyugalmat választják. „Ők általában csak akkor vetnek véget a boldogtalan házasságuknak, ha belép egy új kapcsolat, a nők ezt önmagukért is meglépik.
Gyakori az is, hogy a nyugdíjas korba lépő nő elkezd foglalkozni magával, például terápiába kezd, és az önismereti munka során jut arra az elhatározásra, hogy másképp szeretné élni az életét”
– mondja a szakember.
Felszabadulás vagy légüres tér?
Hozzáteszi: azoknak, akik közel a nyugdíjhoz döntenek a válás mellett, jókora érzelmi próbatételekkel kell szembenézniük, hiszen az öregedés egyébként is testileg-lelkileg problémákkal terhelt időszak. S bár általánosságban igaz, hogy minél idősebbek vagyunk, annál nehezebben alkalmazkodunk az új élethelyzetekhez – márpedig egy válás extrém mértékű változás –, sokan egyenesen felszabadulnak, amikor kilépnek egy kiüresedett házasságból.
„Nehezíti az újrakezdést, amit sokszor látok, hogy az egyik félnek – jellemzően a nőnek – nincs saját élete, nincsenek barátai, hobbija, mert évtizedekig mindent alárendelt a családjának.
Ilyenkor egy válás után légüres térbe kerülhet, amiből nehéz építkezni. Annak, akik nem adta fel magát teljesen a házasságában, ez sokkal könnyebb” – véli Roboz Gabriella.
A pénz bebetonozza a rossz házasságot
Az ősz válások száma tehát emelkedik, és ha az anyagiak nem befolyásolnák a döntést, ez a szám valószínűleg sokkal nagyobb lenne. Mert míg egy nyugat-európai nyugdíjas pár tagjai nagy valószínűséggel megengedheti magának, hogy két kisebb lakásban vagy házban folytassák az életüket, nagyon sok magyar idős házaspár összes vagyona egy kis panel – vagy egy eladhatatlan ház egy kistelepülésen –, és két nyugdíj.
Ez pedig sem a szétválásra, sem a külön-külön megélhetésre nem elég, így a kiszolgáltatottság bebetonozza a rossz házasságokat. Éppen ezért az ősz válás sajnos egy bizonyos társadalmi réteg „kiváltsága”. Annak, akinek viszont sikerül az újrakezdés – párral vagy egyedül –, akár új, boldogabb fejezet is kezdődhet az életében.
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/Halfpoint Images