Minden rossz, ha rossz a vége? – 4 sikersorozat, ami förtelmes véget ért
Több év vagy akár egy évtized történetét nem könnyű méltó módon lezárni, és sajnos nem egyszer fordult már elő a sorozatgyártás történetében, hogy az alkotók nem tudták megugrani ezt az emberpróbáló feladatot. Ráadásul, amikor világszinten népszerű, emberek milliói által kedvelt történetek befejezéséhez érünk, szinte képtelenség mindenki várakozásainak megfelelni. Persze vannak, akiknek ez sikerült. Aztán olyanok is, akiknek meg nagyon nem. Dián Dóri összegyűjtött négy olyan sorozatfinálét, ami nemcsak a kritikusoknál, de a rajongóknál is kiverte a biztosítékot.
–
Jó sorozatot készíteni nem könnyű, de azt jól lezárni még nehezebb. Nem lehet minden sorozat Jóbarátok és Breaking Bad, amik nemcsak hogy nem laposodtak el a végére, de olyan befejezést kaptak az alkotóktól, ami példaértékű lehet a sorozatkészítőknek.
Persze az, hogy egy sorozat kinek tetszik és kinek nem, ízlés kérdése, de az alábbi négy produkció vége olyan össznépi felháborodást váltott ki a nézők körében, hogy tiltakozó petíciók, fan-made alternatív befejezések születtek miattuk, vagy „csak” simán bojkottálták az utolsó részeket, évadokat.
Vigyázat, spoilerveszély!
1. Így jártam anyátokkal
A nem titkoltan sok tekintetben a Jóbarátokból építkező, és szinte hasonló népszerűségnek örvendő sorozat amilyen izgalmasan indult, olyan rossz véget ért. A hagyományos szitkomalapokon – miszerint néhány patikamérlegen kimért személyiségű huszonnégy–harminc éves jóbarát egész nap a törzshelyükön bandázik, miközben az életük problémáiról értekeznek és vicces szituációkba keverednek – azzal csavartak egy jókorát, hogy már a cím is elárulja, mi lesz a vége. Ted Mosby leülteti a gyerekeit, és elmeséli nekik, hogy hogyan ismerkedett meg az anyjukkal.
Az anya kiléte körüli titokzatosságot egy ideig kiválóan építették, hogy aztán sutba dobják az egészet, és a záróepizódban az legyen a nagy csavar, hogy a történet mindvégig Ted és Robin regényes szerelmi huzavonájáról szólt.
Ezzel az alkotók nemcsak a koncepciónak, de a komplett utolsó évadnak is jegyet váltottak az értelmetlenség süllyesztőjébe, hiszen az utolsó évad Barney és Robin esküvőjéről szól, hogy aztán a fináléban öt perc alatt elintézzék a teljes történetet azzal, hogy ők elválnak, Ted gyerekeinek anyja pedig halott, így már semmi sem állhat az építész és Robin közé.
A rajongók felháborodása akkora volt, hogy a készítők a DVD-változatra összevágtak egy alternatív befejezést, de erre mondják, hogy eső után köpönyeg.
2. Lost
Repülőgép-baleset és egy csapat idegen túlélő egy lakatlan szigeten. Izgalmas alaptörténet volt a Losté is, azonban az idő előrehaladtával csak egyre kuszább lett minden. Egyesek szerint már akkor lejtmenetbe indult a sorozat, amikor J. J. Abrams levette róla a kezét, de annyi biztos, hogy aki hat éven keresztül követte az időközben egyre több misztikus elemmel felturbózott sorozatot, nem ilyen végkifejletre várt. Rengeteg karakter lógott a levegőben, vagy éppen teljesen logikátlan módon alakult a sorsuk. Az egyre több misztikummal járó egyre több kérdést pedig néhány kivételével nem magyarázták meg. De a legnagyobb hiba mégis a végső csavar: az írók egy időben hangoztatták, hogy a Lost nem úgy fog véget érni, hogy a szereplők mind halottak, és a sziget egyfajta purgatórium.
És a befejezést lehet ugyan többféleképpen értelmezni, de ez a sokak által előre kitalált fordulat is lehet az egyik magyarázat.
3. Dexter
A rendőrségnél dolgozó sorozatgyilkos története mindvégig szuperül működött, aztán az utolsó évad második felére mintha beletört volna az írók pennája. Különösen a nagy egészet lezáró epizódba. Az egy dolog, hogy az utolsó évad főgonosza nem hozta az elvárt szintet, de időközben annyi mellékszálat szuszakoltak a történetbe, hogy nem volt idejük rendesen elvarrni őket.
A totális csalódás mégis inkább a záróepizód: Dexter nem hal meg, nem kap feloldozást és nem is bűnhődik meg a tetteiért.
Inkább eljátssza a saját halálát, majd favágóként mered borús ábrázatával a semmibe.
4. Trónok harca
Igen, egy ilyen listáról nem maradhat le az utóbbi évek legnagyobb csalódása. Tavaly májusban a Trónok harca befejezésétől volt hangos az internet – teljesen jogosan. A világ legnagyobb költségvetésű sorozatának utolsó évadáról ugyanis ordít, hogy összecsapták, elkapkodták, és már csak a „legyen már vége” felirat hiányzik minden epizód végéről az írók aláírásával. Bár sokak szerint ott kezdődtek a problémák, amikor a történet elhagyta a könyveket, és adaptáció helyett immár saját történetet kellett kitalálniuk az alkotóknak, de a népharagot az utolsó évaddal és még inkább az utolsó részekkel vívták ki a készítők. Már az elején egyértelmű volt, hogy mindössze hat epizód túl kevés ahhoz, hogy ezt a rengeteg szálon futó cselekményt érdemben elvarrják, és sajnos igazuk is lett azoknak, akik ezt jósolták.
A nagy sietség következtében Daenerys egyik pillanatról a másikra veszti el az eszét, Havas Jon igazából Targaryen, de tök mindegy, és végül azé a Brané lesz a Vastrón, aki jóformán csak ült és komolyan nézett különböző helyeken.
Ezzel együtt a Trónok harca az elmúlt évek méltán egyik legkomplexebb és legsikeresebb sorozata, nagy kár, hogy elkapkodták a végét.
Ti melyik sorozatokkal tudnátok folytatni a sort?
Dián Dóri
Frissítés: A cikk korábbi verziójában tévesen szerepelt a listán a Dokik című sorozat, ezt utólag korrigáltuk.