Rákerestünk a nevünkre, ezt dobta a gép
Húsz éve ezen a napon világra jött a digitális ember legjobb barátja, a Google-kereső. Az online orákulumnak olyan kérdéseket is fel merünk tenni, amelyeket soha, senki előtt, semmilyen körülmények közt nem tennénk fel, mert baromi ciki. Éppen ezért igen szórakoztató tud lenni, ha rákeresünk saját magunkra, hogy vajon milyen kontextusban forgott a nevünk leggyakrabban. Csekkoltuk, mi érdekelhette a legjobban az embereket egyes WMN-szerzőkkel kapcsolatban. Szőcs Lilla keresése.
–
Kicsit nehéz volt megírni ezt a cikket, mert ötpercenként jött valaki az asztalomhoz, hogy vajon mit adott ki a nevére a Google, mit?! (Nem, mintha ő maga nem tudott volna rákeresni). Nyugalom, gyerekek, nemsokára mindenki megtudhatja!
Mielőtt a mókásabb részhez érnénk, a WMN kockájaként először is kötelességemnek érzem, hogy közöljek egy fontos tényt a Google születésnapjával kapcsolatban. Méghozzá azt, hogy több születésnapja is van. Van, aki a mai naphoz köti (szeptember 4-hez) – húsz évvel ezelőtt írták a Google alapítói az alapításhoz szükséges szerződéseket. Mások szeptember 15-én ünnepelnének inkább, amikor is a domain-nevet hivatalosan regisztrálták. Az igazi technológiai fanoknak persze ez tök mindegy, mert csak eggyel több ok a bulizásra.
Most, hogy e szép kerek korba lépett a keresőoldal, rám bízták a kollégák azt a nemes feladatot, hogy csekkoljam, milyen kulcsszavak jelennek meg a nevük begépelésekor a legördülő menüsorban.
Ha még sosem csináltad ezt, akkor elárulom, hogy mi ebben a poén. Ha elkezdesz begépelni a Google-keresőbe egy mondatot, szót, akkor automatikusan legördül egy ablak, amiben megjelennek a leggyakrabban keresett kulcsszavak, szópárok a témában. Így kapsz egy jó kis körképet a társadalomról, hogy mi érdekli őket leginkább. Ha elkezdem begépelni, azt a szót, hogy „Miért”… akkor például egyből kiadja a következő listát:
Ugyanez pedig működik nevekkel is.
Ennek megfelelően töröltették velem a kollégáim a keresési előzményeket, hogy ne tudjam manipulálni a kereséseket (muhahaha). Ugyanis a saját kereséseim befolyásolják az eredményeket.
Kezdjük a sort mindjárt rögtön Fiala Borcsával, akire nyilvánvaló módon én is rákerestem annak idején, amikor idejöttem, hogy Fiala János lánya-e?
Fiala Borcsa, Fiala János lánya?
A válasz: nem, nem a lánya. Sőt semmilyen rokoni szál sem köti őket össze, Borcsa őstehetség, nem pedig örökös.
Fiala Borcsa esete amúgy jó példa arra, hogy a keresőknek
egy nővel kapcsolatban általában két dolog igen fontos: van-e férje, illetve ki az apja.
Spoiler: szinte kivétel nélkül mindegyik kolléganő esetében népszerű keresési kulcsszó volt a „férje” szócska, van, akinél az apja is.
Borcsa esetében ékezet nélkül a „ferje” keresés is, ami az ékezetet nem használó okostelefonozó fiatal generációra utal így első látásra. Fiala úgy tűnik, a stáb milfje az internetfelhasználók körében.
Both Gabi – Kakaókatona és tejhercegnő
A mi Gabianyunk nem olyan „szereplős”, mint az extrovertált Fiala-Szentesi páros, mégis fantasztikus keresési lista állt össze a neve alatt.
Elsőre talán elég pszichedelikus élmény lehet számodra olyan szavakat olvasni, mint: „Kakaókatona és tejhercegnő” vagy „A hintarabló”… Gabi tudniillik nemcsak a mi olvasószerkesztőnk, de mesekönyvíró is.
A keresések alapján jól láthatóan ő az, akinek kapcsán a legtöbbször kerestek rá, hogy van-e pasija, élettársa, férje. Innen üzenjük: van.
Zimre Zsuzsa maga az internet
Zimre jól láthatóan rettentően népszerű azon közösség körében, akik a keresőbe biztos, ami biztos alapon, először azt írják be, hogy „www internet”. Az ő esetében nem a férj, hanem az apa szó lett népszerű keresési kulcsszó.
Zsuzsa ugyan híres arról, hogy lelkes háztáji állattartó (több tyúk és egy futókacsa büszke tulajdonosa) mégsem találok „Zimre Zsuzsa és a tyúkok” keresési kulcsszavakat a legördülő menüben. Teszem hozzá, nagy bánatomra, mert jó magam is rajongója vagyok Zsuzsa tyúkjainak. Sebaj, Zsuzsa, jövőre feltornázzuk az oldalad, és helyet kapnak rajta a lányok is!
A felhasználók többségét tehát nem a tyúkjai érdekelték, hanem a népszerű NER-feleséget parodizáló oldala.
Na, jó mutatok egy képet, ne kelljen külön ablakot megnyitnotok, hogy rákeressetek. Voilá!
Happy 20th of August! #pomazivajnatimi #celebrate #happysunday
Pásztory Dóri esküvője
Paralimpikon szerzőnkkel kapcsolatban szintén két dolog ragadt meg az emberekben: hogy írt egy nagyon ütős nyílt levelet, illetve felmerült egyes felhasználókban a kérdés (dobpergés), hogy van-e Dórinak férje? (Igen, van).
Sokan rákerestek Pásztory Dóri esküvőjére is, úgy látszik, szerették volna őt menyasszonyi ruhában látni. Egy másik csoport már kikutatta, hogy Dóri férjezett, így a férje nevével együtt kerestek rájuk.
Szentesi Éva RIP
Egy haverom, aki nagy tisztelője és plátói hódolója Szentesi Évának, egyszer a következőképp ragadta meg Szentesi lényét több korsónyi sör után:
„Hallod, ez a nő nem az a típus, akivel unalmasan randizgatsz, vagy egyszer kavarsz. Belé szerelmes vagy. Ez a nő olyan, hogy lenyúl a torkodon, és kitépi a heréidet a szíveden át”.
Ezzel nem tudok vitatkozni. Mindenesetre úgy látszik, a felhasználók szeretnek veszélyesen élni. Felettébb érdekeli őket az a kérdés (meg fogtok lepődni, komolyan mondom), hogy van-e férje?
Ezúttal jó hírt közlök, a válasz, az, hogy nincs! Úgyhogy szabad a pálya, bátraké a szerencse!
Egy kevésbé jól informált halmaz, viszont úgy látszik, kicsit meg van kavarodva azzal kapcsolatban, hogy ő most, akkor él vagy sem. Nekik innen is örömmel üzenjük, hogy Szentesi él és virul!
WMN és a cellulit
Zárásképp pedig nézzük meg, milyen kulcsszavak jelennek meg a WMN-nel kapcsolatban. A többséget úgy tűnik, az érdekli, hogy mit is jelent a WMN. A WMN nem egy zenekar, sem pedig cellulit-fajta. Ha az a kérdés, hogy nekünk van-e cellulitünk, akkor azt hiszem, mindenki nevében mondhatom, hogy kortól függetlenül szinte mindegyikünknek van. A WMN pedig nem más, mint „women”, csak magánhangzók nélkül, azaz angolul azt jelenti, hogy „nők”.
Szőcs Lilla
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Getty Images/VICTOR DE SCHWANBERG/SCIENCE PHOTO LIBRARY