Bruce Willis és a csomagolópapír

Az ajándékcsomagolás alatt úgy látszik, kényszeresen nézünk valamit, már csak az a kérdés, hogy mit.

Fiala Borcsa: „Én a Fábry »Ó, Tannenbaum« standupjára szoktam ajándékokat csomagolni.”

Kurucz Adrienn: „Mi Fábryra díszítjük a fát!”

Z. Kocsis Blanka: „A karácsonyi csomagolós filmem a Holiday, és mivel a csomagolás egy szívmelengető, ám – számomra – utálatos feladat, egy pohár merlot vagy cabernet is jár mellé.”

Szerintem a Die Hard egy igazi karácsonyi klasszikus (hiszen karácsonykor játszódik, tehát pont ugyanannyi joga van karácsonyi filmnek lenni, mint a Reszkessetek betörőknek!), így én minden évben megtekintem Bruce atlétás testét az ajándékok csomagolása közben.

Étkezési érdekességek

Borcsa és a szentreggeli

Fiala Borcsa szerencsére elég kreatív, ha arról van szó, hogyan lehet különleges étkezéseket tenni a napba: 

Eddig minden december 24-én karácsonyi pezsgős brunch volt nálunk blinivel, mert ötre már anyukámékhoz kellett menni – úgyhogy nálunk szenteste helyett szentreggli volt. Idén a külföldön élő húgom miatt ez átalakul, így életemben először végre lesz saját itthoni szentestém! És igyekszem az újévi babonákat is tartani, nem takarítok január 1-jén!” (Ki az az őrült, aki ezt a január 1-jei hagyományt nem tartja?! – a szerző.)

Flóra és a kötelező ebéd

Jövök a saját étkezésfókuszú furcsaságommal, ami valójában egy gyerekkori traumából táplálkozik. Nálunk gyerekkoromban sajnos általában elég konfliktusos volt a szenteste (értsd: parázs viták és lövészárkok alakultak ki, mire felgyulladtak a karácsonyi fények), de már felnőtt voltam, mire rájöttem: a meglévő problémákra még az is rátett egy lapáttal, hogy nem ebédeltünk szenteste napján. Anyukám tolta a szokásos 100 fogásos menü gyártását – ahogy minden nő akkoriban. Apám a faügyekkel volt elfoglalva – sűrű káromkodások közepette, ahogy minden férfi akkoriban. Mi, gyerekek pedig igyekeztünk úgy tenni, mintha takarítanánk, így nem került sor napközben étkezésre. Márpedig

az éhes emberek sokkal mérgesebbek – azt hittem, ezt mindenki tudja.

De mire megjelentünk a konyhában valami kajáért, anyukám szépen elhajtott bennünket azzal a felkiáltással, hogy mindjárt kész a vacsora (mindjárt = órákkal később). Így a pattanásig feszült hangulat elég hamar elpattant. Szóval felnőttként bevezettem:

nálunk kötelező ebéd van szenteste napján. Én biztos nem kockáztatok, hogy bárki azért legyen hülyébb a szokásosnál, mert nem ebédelt. 

Blanka és a karácsonyi pizza

Z. Kocsis Blanka olyan hagyományt vezetett be, ami után mindenki megnyalja mind a tíz ujját, de tényleg:

„A karácsonyi pizza – közös tészta, saját feltét, semmi fakszni – már-már hagyomány nálunk.

A nagyobb családban (szüleim, testvéreim családja) húzós módszerrel ajándékozunk, majd sütimámoros társasjátékozásban végződik az este.”

Ünneplési furcsaságaink

Dalma és a nagycsalád alternatív értelmezése

„Nekem teljesen természetes, de mások meg szoktak lepődni: én az elvált szüleimmel és az új párjaikkal közösen töltöm a szentestét, és mindenki mindenkinek ajándékoz. Nagyon örülök neki, hogy ilyen jó a viszony, és mindig mókás, amikor apával például anya új párjának vadászunk ajándékot. Pár éve egyébként Fűrész-filmmaratont tartottunk így hatosban a szent ünnepen” – meséli Takács Dalma.

Csepelyi Adrienn hagyománya mindent visz

„Nálam egész évben áll egy karácsonyfa. Sose lehet tudni.”

Néhány vicces ünnepi szokás a Redditről

Nem álltam meg, hogy ne gyűjtsek néhány csemegét a Redditről, amik azért szerintem jóval furcsábbak, mint a mi szokásaink:

„Amikor karácsonykor meglátogatjuk a szüleimet, az összes ajándékot szétszórják a tízhektáros erdős birtokon. Tavaly az egyik ajándékom kilenc méter magasra volt fellógatva.”

A nagyszüleim minden évben karácsonykor pontyot készítenek vacsorára. Vesznek egy egész halat pikkelyekkel. Valamikor karácsony előtt az összes pikkelyt lekaparják, és a fűtőtesten szárítják két-három hétig, azt hiszem. Akkor teljesen szárazak és nem büdösek. Aztán

karácsonykor mindenkinek a tányérja alá tesznek egy kis pénzt és néhány pikkelyt. Ezeket a pénztárcába kell tenni, hogy annyi pénzed legyen, amennyi pikkelye van egy halnak.

Így amikor valaki a családomból fizet valamit, néha kiesik néhány pikkely a tárcájából.” (Erre volt, aki azt írta, hogy ez egy lengyel hagyomány.)

„Karácsony reggelén, aki a fa tövében van, és osztja az ajándékokat (aki mindig a legfiatalabb, azaz én vagyok), elveszi az egyik körtedíszt a fáról, és az egyik fülére akasztja a teljes ajándékosztás idejére. Tényleg nem tudom, miért csináljuk ezt… minden évben én akasztom azt a nyamvadt körtét a fülemre, és bele sem gondoltam, hogy ez mennyire furcsa, mígnem az unokatestvérem és a felesége tavaly nálunk töltötte a karácsonyt, és végig azon nevettek, hogy ez milyen bizarr.” 

„Elrejtünk egy uborka alakú karácsonyi díszt valahol a fán, és hagyjuk, hogy a gyerekek megpróbálják megtalálni. Aki megtalálja, az kap tíz dollárt vagy egy kis ajándékot.” (Erről pedig az derült ki, hogy német hagyomány.)

„Most, hogy belegondolok, ez elég furcsa. A nővéremmel középiskolásként fácánt vadászni jártunk, és hazahoztunk néhány madarat. Amikor anyukám megfőzte a fácánokat, levágta a lábukat, kiszárította és felragasztotta a karácsonyi koszorúra. Azóta minden vadászatból adunk anyukámnak valamit a koszorúra. Van többféle kacsa- és néhány libaláb, fürj, szarvasfarok, pulyka- és nyúlláb, rengeteg toll. A koszorú tényleg jól néz ki.”

„Amikor a nővérem és én kicsit nagyobbak lettünk, apukánk kincskeresést csinált a karácsonyi ajándékozásból. Egy bevezető verses nyommal kezdjük, ami a fán van.

Van benne egy homályos utalás az első ajándékra, és minden ajándék után egy újabb nyom visz a következőhöz. Eleinte csak a ház körül kutattunk, de ahogy idősebbek lettünk és megtanultunk vezetni, az egész a környéket át kell fésülnünk. Az egész annyira egyedi, imádom.” 

„Csomagolópapír-harc. Miután az összes ajándékot kicsomagoltuk, összegyűrjük a papírokat, és egymáshoz vágjuk.”

Azért ezek között van olyan, amit szívesen átvennék (nyilvánvalóan nem a nyuszilábas koszorú, sokkal inkább a karácsonyi kincskeresés).

Nektek milyen furcsa szokásaitok vannak?

Tóth Flóra

Kiemelt képünk illusztráció  Forrás: Getty Images/ Deagreez