Mérföldkő a nővé válás útján: a 15 éves latin-amerikai lányok ünnepe, a quinceañera
Kislányból nővé válni hosszú folyamat, és talán nehéz is egyetlen eseményt a nővé érés fordulópontjaként kiemelni. De milyen megélni ezt a változást akkor, amikor egy rituáléval is emlékezetessé és hangsúlyossá válik – ráadásul a szeretteid körében? A mexikóiak nem mennek a szomszédba egy kis ünneplésért, és a lányok életében meghatározó esemény a 15. születésnap, a quinceañera rituáléja miniesküvőnek is beillik. Az ünnepelt megkapja az utolsó babáját, a templomi vizit után tizenévesek salsáznak és keringőznek, a kislányt szimbolizáló lapos cipő helyére a nőt jelképező magas sarkú kerül, a tehetősebbek körében pedig a limuzinos buli dívik. A Latin-Amerika-szerte kedvelt szokásról beszélgetett Trembácz Éva Zsuzsanna mexikói, kolumbiai és brazil lányokkal meg a szüleikkel.
–
A maják, az aztékok vagy a spanyolok öröksége-e a bűvös tizenöt?
Homály fedi a quinceañera pontos eredetét, de egyértelműen Mexikóhoz kötik ezt a szokást, amely mára kisebb módosításokkal szinte egész Latin-Amerikában és az Egyesült Államok spanyol ajkú közösségeiben is elmaradhatatlan családi esemény. Egyes vélekedések szerint a majákig és az aztékokig nyúlik vissza a történet, hiszen az őslakosok rituálékkal ünnepelték meg az átmenetet egyik életszakaszból a másikba. A spanyolok aztán ötvözték ezt a saját hagyományaikkal: idővel a tizenöt éves lányt megáldó katolikus mise került az eseménysorozat élére, és az Európában divatos bálok hangulatát is hozzátették, így gyakran látni keringőző párokat a quinceañera-partikon.
Az egyik spanyoltanárom szerint az európai báltermek hangulatára a tizenkilencedik század harmadik harmadában uralkodó Porfirio Díaz elnök franciaimádata is rásegített, és az ősi rituáléhoz illesztette a Hamupipőke-bálok hangulatát habos-babos ruhákkal és keringővel.
Miért pont 15?
A spanyol hódítás előtt ez az életkor jelentette a lányok életében sorsdöntő következő szakasz megalapozását, a menstruáció kezdetét, a közösségen belüli nagyobb szerepvállalást, a házasságra és a gyerekvállalásra való felkészülést. Az érettnek nyilvánított lányt nemcsak potenciális feleségjelöltként mutatták be a közösségnek, de a környezete védelmére is számíthatott ezek után.
A név egyértelműen a spanyolokhoz kapcsolódik; „quince” spanyolul tizenötöt, míg az „años” szó évet jelent, azaz az összetétel a tizenötödik életévét betöltő lányt jelenti. Ma már a házasulandónak titulált életkor természetesen nem ez, de a rituálé sokak számára megmaradt kulcsfontosságú állomásnak.
Miniesküvővel kombinált közösségi élmény középpontban a hercegnővel
Ivanna Muñoz Martínez tavaly lett tizenöt éves, és élete egyik legfontosabb napjának tartja a quinceañerát. „Nagyon boldog voltam, hogy a családommal és a barátaimmal ünnepelhettem, akik valóban emlékezetessé tették ezt a napot. Éreztem a szeretetüket, és jó volt látni az örömöt a szemükben, hogy részesei annak, ahogy felnövök. A flitteres ruhám gyönyörű volt, és az este minden egyes részlete tökéletes volt. Szokás szerint először templomba mentünk a szűkebb családdal, majd elkezdődött a buli, és a végén Mexikóváros emblematikus szobrához, a Függetlenség angyalához mentünk. Az utcán sétálók is gratuláltak, és valóban különlegesnek éreztem magam életem egyik legfontosabb napján.”
Az ünnep elemei
A hagyományok szerint számos elem elengedhetetlen egy valamirevaló quinceañerán; a tizenöt éves lány az apa oldalán vonul be a templomba, és a közösség előtt is az édesapja méltatja őt egy rövid beszédben, ahogy a férfié az első tánc joga is.
A lány lapos vagy sportcipőben jelenik meg, majd a lábára a női lét kezdetét szimbolizáló magas sarkú cipő kerül. Ajándékként egy babát, azaz az utolsó babáját is megkapja, amely a gyerekkor végét jelképezi.
Az ünnepeltet négy vagy hat kísérő fiú veszi körül, akikkel egy heteken át gyakorolt táncot is bemutatnak (akár egy szalagavatón), ami a salsától kezdve a tangón át a modern táncig bármi lehet az ünnepelt kívánsága szerint. A kísérő fiúk közül ketten a családból kerülnek ki, rajtuk kívül barát, udvarló és profi táncos is részt vehet a koreográfiában.
Az élőzene szintén elengedhetetlen eleme a partinak. A tehetősebbek egy kétórás limuzinos partiért akár 100 ezer forint körüli összeget is kifizetnek. S hogy ki fizeti a kisebb esküvőnyi költséget? Általában a szülők vagy a második szülői szerepet betöltő keresztszülők, de szegényebb családok esetében a rokonok és szomszédok dobják össze a fiestához való partielemeket. Manapság már az is magától értetődőnek tűnik, hogy egy adott téma köré szerveződjön a quinceañera: lehet középkori, Alice Csodaországban-tematikájú, ahogy a kép is mutatja, vagy akár álarcosbál is.
Nem minden lánynak egyértelmű, hogy ilyen módon szeretné megünnepelni a nővé válását. A tizenöt éves Lucy januárban döntötte el, hogy a júniusi születésnapját hagyományos keretek között ünnepelné meg. Első lépésként a templomi mise időpontját foglalták le, és ehhez igazítottak mindent. Hasonlóképpen központi szerepet kapott a ruha színe is, ami Lucy esetében a gót feketétől indult, majd klasszikus fehér habos-babos ruhaköltemény lett a végén a terem ehhez illő dekorációjával. Édesanyja szerint mások egy éven keresztül készülnek erre az ünnepre, így a rendelkezésükre álló öt hónap sok stresszel járt a család számára.
Lucy nem egyedüli, aki megingott az ünneplést illetően: a kétezres években egyre több lány kérdőjelezte meg az eseményt, és döntött úgy, hogy inkább kihagyja ezt az ünneplést. Helyette utazást, autót vagy motort választottak, és ma már a legtöbb családban a szülők megadják a lehetőséget a lányaiknak, hogy döntsenek, hogyan és kivel ünneplik ezt a fontos életeseményt.
Latin-amerikai kitekintő, avagy quinceañera 2.0
A kolumbiai Jenny is egy évvel a rendezvény előtt kezdte meg a szervezést. Náluk a klasszikus keringő mellett mariachi zenekar is szerenádot adott. Kolumbiában az ünnepeltet elhalmozzák ajándékokkal, megkaphatja az első parfümjét, de a tehetősebbek távoli utazásra indulhatnak a család jóvoltából. Mivel a hasonló korú barátnők egy éven belül tartják a quinceañerát, ezért partikkal tarkított lehet egy-egy ilyen év. Jenny papája katona volt, és ragaszkodott ahhoz, hogy napközben legyen az esemény, így ők egy diszkót választottak helyszínül, ahol katonák kardjainak gyűrűjében vonult át Jenny.
A brazil Luciana elmesélte, hogy az ottani szokás szerint az ünnepelt tizenöt párt hív meg, és meggyújtott gyertyákkal táncolják körbe az ünnepeltet. A mexikói Bisu jelenleg az Egyesült Államokban él, ahol a mexikói hagyományokat ötvözte a koncepciójában hasonló amerikai Sweet16-partival. Fontos volt a család számára, hogy a gyökereket jelentő mexikói hagyományokat megtartsák, de az is, hogy a lány a barátaival ünnepeljen a helyi szokásoknak megfelelően.
Argentínában az ünnepelt 15 gyertyát gyújt meg, és mindegyikkel köszönetet mond egy-egy számára fontos személynek, illetve a gyertya életének egy-egy évét is jelképezi.
A Mexikót megbolygató quinceañera: hoppá, ez elég nagy buli lett!
Talán nincs olyan mexikói, aki ne emlékezne egy 2016-os quinceañera-bulira. Egy észak-mexikói jó módú farmer és felesége büszkén hívtak meg mindenkit egy rövid videóban a közelgő eseményre, hogy 15 éves lányukat ünnepeljék. Bár a rendezvényt a lány fényképével illusztrált óriásplakáton is hirdették, „mindenkin” mindössze a falu és a környék közösségét értették.
A Facebook-oldalra felkerült meghívásra 1,2 millióan jelentkeztek be, majd a nagy napon harmincezren jelentek meg. A lány számára utat kellett nyitni a lesifotósok és az ünneplő tömeg gyűrűjében, de az országos hírverést kapott quinceañera ötletére több cég is lecsapott értékesítési célból.
A Mexican Airlines légitársaság 30 százalékos kedvezménnyel és a „Te is jössz Rubi quinceañera-partijára?” szlogennel promotálta repjegyeit a közeli városba. A szerény lány hirtelen jött ismertségére ráugrott egy szappanopera is: a sikeres La rosa de Guadalupe című sorozatba is meghívták. A nagyobb zenei fesztiválokra hasonlító rendezvényen, amelyről számos drónfelvétel készült, a hatalmas tömeg miatt a Vöröskereszt is jelen volt, a bekötőutakat pedig az állami rendőrség biztosította.
Bárkivel beszéltem a quinceañeráról, akár szeretteik körében töltötték, akár utazást választottak, valamennyien elismerték, hogy meghatározó élmény volt, hogy megünnepelhették azt, amikor szimbolikusan istenhozzádot intettek a gyerekkornak és beléptek a női létbe.
Trembácz Éva Zsuzsanna írásait az Insta-oldalán és a honlapján is olvashatod.
Kiemelt képünk és a belső fotók a cikkben szereplő lányok tulajdonában vannak