Hurrá, esik a hó! – tudományos magyarázatai is vannak, miért örülünk ennyire a hóesésnek
Ma reggel Magyarország nagy részén arra keltünk, hogy hatalmas pelyhekben hull a hó, az Instát és a Facebookot elárasztották a havas táj- és városképek, videók. Sokan a havat tartják az egyetlen jó dolognak a télben, és hát a legtöbb ember fehér karácsonyról álmodik. Az ünnepi hangulatba kerüléshez is sokat hozzátesz, ha nem a pocsolyákat kell átugrálni, hanem a hó ropog a talpunk alatt, és szeretünk gyönyörködni a havas tájban. De miért tesz minket boldoggá, ha esik a hó? Dián Dóri írásából kiderül.
–
A reggel a szerkesztőségben is a havazásról szólt, és sokkal élénkebben, vidámabban ültünk össze az értekezleten, mint ahogy azt egy év végi csütörtök reggeli meeting indokolná. Voltak, akiknek a bejutását megnehezítette a havazás, de ezúttal őket sem zavarta annyira a fennakadás, mint amennyire általában bosszankodni szoktak a MÁV vagy az 5-ös busz kiszámíthatatlansága miatt. Egyszerűen mindenki fel volt dobva, mert végre esik a hó, és ez milyen jó.
De miért jó a hó?
Ahhoz nem kell szakembernek lenni, hogy megállapítsuk, a saját hangulatunkat miért turbózza fel egy kis hóesés: a hópihék hullása gyönyörű látvány, ahogy a hófödte háztetők is szebbek a szemünkben, ha pedig szép a körülöttünk lévő világ, mi is jobban érezzük magunkat. Ráadásul a klímaválság miatt egyre ritkább az olyan hótakaró, ami huzamosabb ideig megmarad, az ilyen különleges pillanatokat pedig igyekszünk megbecsülni.
Azonban nem csupán a saját érzéseink alapján jelenthető ki, hogy az emberek nagy részét boldoggá teszi a hó, ezt tudományos vizsgálatok is alátámasztják.
Pszichológusok egyhangúlag állítják, hogy a hó és a havazás látványa megnyugtatja az embereket, emiatt pedig csökken a stressz-szintjük. Ráadásul a hó az évnek abban a szakában esik, amikor mindannyian extra nyomásnak vagyunk kitéve: az év végi hajtás, majd az év eleji kifáradás megterhelő számunkra, a hó pedig nyugalmat áraszt.
Ez a hótakaró hangszigetelő hatása miatt is van – a Kentucky Egyetem kutatása szerint a hótakaró a zajok 60 százalékát elnyeli, a hófödte városok elcsendesednek, ami szintén segít abban, hogy kicsit lenyugodjunk, és jobban összpontosíthassunk a feladatainkra. A háttérzajokat tehát tompítja a hó, a természet hangjait viszont felerősítheti, mint például egy faág reccsenése vagy a madarak csicsergése, ami szintén lélekemelő. A Sussexi Egyetem tanulmánya szerint amikor az emberek a természet hangjait hallják, nagyobb az aktivitás az agyuk azon részein, amelyek a pihenésért és a relaxációért felelősek.
Ha viszont nem az irodánk vagy a lakásunk ablakából kémleljük a havat, hanem kimegyünk, és, mondjuk, sétálunk a hóban, az a természettel való kapcsolódásunkat erősíti, ami szintén nyugtató hatású, valamint fokozhatja a kreativitásunkat.
Ezen felül sokunkban a hó kedves gyerekkori élményeket hoz elő. Hiszen a szánkózás, a hógolyózás, a hóangyal- és hóemberkészítés hatalmas móka volt gyerekként, ezek a kedves emlékek pedig jó érzéssel töltenek el minket.
De nemcsak a gyerekkori önfeledt pillanatok juthatnak önkéntelenül eszünkbe a havazásról, hanem a felnőttként megélt boldog pillanataink is. A síelés, snowboardozás, szánkózás, kirándulás a havas erdőben mind-mind olyan élmények lehetnek, amik felidéződhetnek bennünk, és boldogsággal tölthetnek el, amikor esik a hó.
Arról nem is beszélve, hogy mivel a hó csak korlátozott ideig van jelen, ezért amikor esik, igyekszünk megélni és kiélvezni a pillanatot, amiről a hétköznapok során gyakran megfeledkezünk.
Kiemelt képünk a szerző tulajdonában van