BRÉKING! Megtaláltam az örök fiatalság varázsszerét – avagy: minden relatív, még a korunk is
Harminchárom lettem nemrég, de én még harminckettőnek mondom magam pusztán megszokásból. Pánikolok amiatt, hogy elvesztegettem a legszebb éveimet? Persze. Harmincéves koromig az egyetemista bulizás és az élettel való kísérletezés helyett apácaként éltem, férjhez mentem, gyereket szültem és elváltam. Le vagyok maradva. Épp ezért úgy döntöttem, hogy itt az ideje letagadni a koromat, és innentől 27+áfa leszek, akkor is, amikor ötévesnek, és akkor is, amikor épp hetvenévesnek érzem magam. Fenyvesi Zsófi írása.
–
A lányom szerint hatalmas, öreg, tapasztalt óriás vagyok, a nagyanyám szerint még mindig csak ötéves. A negyvenes barátnőimnek „hülye kis rinyáló harmincas, majd meglátod, mi jön még ezután”, a kamaszoknak „csókolom, Zsófi néni” (hányás), gyermektelen, és az igazit vadászó barátnőim szerint egy életre révbe értem, és semmi okom nincs a panaszra. Azt meg hiába mondom nekik, hogy a szüléstől újabb ötven évet öregedtem, és már tudom, mi van a túlvilágon. A gyerek csecsemőkorában százéves anyókának éreztem magam, térdig lógó belekkel, mellekkel, szem alatti táskákkal, pelenkásan. Ahogy egyre könnyebb lett a teher, úgy lettem a kölökkel együtt ötéves, aztán amikor az első olyan játékát vettem szülinapjára, amit igazából magamnak szántam, akkor már kilenc voltam, és röhögtem a markomba. Társasozás közben már a tízévesek rafináltságával csalok – egyelőre azért, hogy a nyolcévesem néha nyerjen.
Amikor flörtölni megyek, izgalmasan húszévesnek érzem magam, és hála a sminkipar remekeinek, egy kicsit annak is tűnök. Hazafelé arra gondolva, hogy holnap hétkor viszem a gyereket suliba, máris minimum tíz évet öregszem. Kinyitom a konyhaszekrényt, megcsap a mami fűszereinek illata, újra tizennégy vagyok, és együtt főzünk madártejet. Becsukom, és harminchárom évesen kavargatom a gyerek kedvencét ugyanannál a tűzhelynél. A vonaton nevetgélve, hajamat a szélbe tartva tizennyolc éves vagyok, amikor a nehéz csomagokat kell cipelnem, ötvenöt. Az okostelefonomat megvásárolva hatszáz évesnek érzem magam, és az eladó is ezt gondolja rólam, de az első letöltött játék után húszat letagadhatok.
A kedvenc koncertemen táncolva újra tizenhétnek érzem magam, a szabadtéri jazz koncerten már negyvennek, pedig azt is ugyanannyira élvezem. Amikor a gyerekért megyek ugyanabba az iskolába, ahová én is jártam, egyszerre érzem magam tízévesnek és harminchárom évesnek. A kórházban százévesnek vélem beteg testemet, de amikor jön a vérvétel, visszaváltozom vinnyogó tizenkét évessé. A fogorvosnál eperízű lidokainos zseléért nyafogok, de felnőttként fogom össze a gyerek szétnyílt szemöldökét, amíg beérünk a kórházba. Felelősen vigyázok a háziállataimra, etetem, védem, orvoshoz viszem őket, de csak azért, hogy órákon át játszhassak velük a fűben hasalva.
Bolond tiniként vetem magam ősszel a Balatonba a hattyúk közé mindenki megrökönyödésére, de az erről okkal mit sem tudó gyerekemet harminchárom évesként oktatom ki a hideg víz veszélyeiről. A pasimhoz képest fiatal vagyok, a volt férjemhez képest csirke, a huszonhét éves volt udvarlómhoz mérve vén tyúk. A Jóbarátokat nézve huszonötnek érzem magam, az ötvenéves Matt LeBlanc láttán hatvanötnek. A játszóházban bolondozva a gyerekkel ismét hétéves leszek, de amikor beszorulok az átjáróba, megjelenik a harmichárom – és nem kilóban. Az első jogosítványomat próbálom megszerezni, tehát túlkoros harminchárom éves vagyok, akit kiröhögnek a tizenhét évesek, az autó beindításakor százhúsznak érzem magam, a korom a sebesség növelésével egyenes arányban nő.
Ősszel húsz, télen hetven, tavasszal tizenhat évesen – a nyári melegben és harminc kilométer per órás sebesség felett múmiai életkorral – át kell értékelnem ezt a 27+áfát. Mert ha az összes életkoromat összeadom, 1574 éves vagyok, azaz kurva jól tartom magam. Még azt is megengedhetem magamnak, hogy azt mondjam: nem érdekel, mit mutat az óra, nincs olyan, hogy idő, nem számít a születési év, semmi, egyes egyedül az adott pillanat.
Fenyvesi Zsófi
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Shutterstock/Dean Drobot