Orbán Viktor arcképével kampányol a magyar szavazatokért George Simion
Románia négy nap múlva választ

Május 4-én másodszorra is nekifutottak az elnökválasztásnak Romániában, miután az előző, decemberi szavazást orosz befolyásolásra hivatkozva érvénytelenítette az ország legfelsőbb bírósága. A példa nélküli döntés elhúzódó politikai válságba sodorta az országot, melyet csak egy új választás oldhatott fel. Fél évvel később tehát ismét az urnákhoz gyűltek a románok, és bár április közepén még a szavazók közel 40 százaléka mondta azt, bizonytalan, kire adja a voksát, az ultranacionalista George Simion végül már az első körben akkorát nyert, hogy – példaképe, Orbán Viktor korábbi kifejezésével élve – „az még a Holdról is látszik”. Simion finoman szólva is ellentmondásos személyiség: a második legnagyobb romániai párt, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) elnöke sem euroszkeptikusnak, sem szélsőjobboldalinak nem tartja magát, mégis Trump és Orbán nyomdokain jár, álma a Nagy-Románia megteremtése, és bár magyarellenes kijelentéseiről híresült el, most az erdélyi magyarok kegyeiért harcol, hogy a segítségükkel ő lehessen Románia új elnöke. Mráv Noémi írása.
–
A román nép a szavazatával „beszélt”, épp ezért itt az ideje, hogy végre meghallgassák – mondta a 38 éves George Simion május 4-i győzelme után, hiszen 40,9 százalékával fölényesen, 20 százalékponttal verte a második helyezett Nicușor Dan-t.
A tagadhatatlanul jó eredmény mögött természetesen gondosan felépített taktika áll: Simion választási kampányát elsősorban az internetre, azon belül is a közösségi platformokra építette, ahol nemcsak ő, hanem nála 11 évvel fiatalabb felesége és kisfiuk is szerepelt. Az ő posztjai voltak a leginkább hatásosak, és érték el a legtöbb embert – miközben ellenfeleiről egyre több, az interneten megjelenő félretájékoztatás, kontextusából kiragadott vagy épp mesterséges intelligenciával készített film terjedt.
Legalább ugyanilyen fontos volt, hogy választási rendezvényeire csak a helyi sajtót engedte be, az országos lapok képviselőit nem, és hogy egy kivétellel mindvégig kerülte a nyilvános vitákat. Cristian Pîrvulescu politikai elemző szerint ez utóbbit azért tette, mert egy nyilvános vita nem szolgálta volna az érdekeit, hiszen a győzelmet – az utolsó mérések alapján – már a voksolás előtt bebiztosította magának. Így viszont csak egyetlen dolga maradt: hogy megőrizze a népszerűségét a választásig – márpedig egy vitában olyan kérdésekre is válaszolnia kellett volna, amelyek veszélybe sodorták volna gondosan felépített imidzsét és a számára fontos szimpátiaszavazatokat – elemezte győzelmének okait a politológus.
A Nagy-Románia-hívő, graffitiművész aktivista
Simion 1986-ban született egy vidéki kisvárosban, apja a Román Fejlesztési Banknál dolgozott, a politikus szerint mégis szerény körülmények között éltek. „Átlagos család voltunk, anyu és apu közgazdászok voltak, de nem kerestek eleget” – mondta el egy 2023-as interjúban, ahol arról is beszélt, hogy kisgyerekkora óta rajong a McDonald’sért és a Coca-Coláért. „Ott voltam az első McDonald’s megnyitóján is Bukarestben, a nővéremmel” – mesélte a műsorvezetőnek, majd hozzátette, hogy mivel a szüleinek nem volt pénze hamburgerezésre, egy teljes hónapig spórolt, hogy megkóstolhassa a vágyott ételt, aminek azóta is rajongója.
A család végül még Simion gyerekkorában Bukarestbe költözött. Még 18 éves sem volt, de már felhívta magára a figyelmet, amikor egy „A hősök nem halnak meg” feliratú transzparenst állított ki Temesváron a romániai forradalom 15. évfordulóján. Innentől kezdődött el aktivista-karrierje, amellyel egyre nagyobb hírnevet szerzett magának: szervezett gyertyás megemlékezést, 1300 kilométeres centenáriumi menetelést, és később élőben jelentkezett be az úzvölgyi katonatemetőből is.
Az úzvölgyi katonai temető körüli konfliktus 2019-ben dagadt nemzetközi botránnyá, amikor a romániai Dormánfalva (Dărmănești) önkormányzata engedély nélkül román parcellát alakított ki a főként magyar honvédek nyughelyéül szolgáló temetőben. Az újonnan felállított betonkeresztek és emlékművek ellen a magyar közösség tiltakozott, mivel történészek szerint a temetőben alig néhány román katona nyugszik. 2019-ben román nacionalisták, köztük George Simion, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) vezetője, részt vettek a katonai temető feldúlásában. Az esemény során a román nacionalisták erőszakkal hatoltak be a temetőbe, és összecsaptak a helyszínen megjelent magyar civilekkel és közszereplőkkel, akik élőláncot alkottak a temető védelmében. George Simion politikai karrierje szorosan kapcsolódik az úzvölgyi eseményekhez. Azóta több magyarellenes megnyilvánulással és kezdeményezéssel vált még ismertebbé – beleértve a magyar nyelvhasználat és szimbólumok elleni pereket.
Simion 2010-ben történelemtudományból szerzett mesterdiplomát – szakdolgozatának témája a kommunizmus volt –, 2011-ben pedig megalapította civil szervezetét, az Action 2012-t, amely csakúgy, mint későbbi pártja, az AUR, Moldova és Románia egyesítésének érdekében jött létre: a pártvezér nagy álma ugyanis a két ország összeolvasztása és a „Romániai Egyesült Államok” létrehozása.
„Románia és Moldova egyesülése rendkívül fontos számunkra. Egyetlen nemzet vagyunk, amely szerencsétlen történelmi körülmények miatt aprózódott szét. Ugyanaz a történelmünk, a kultúránk, a nyelvünk, a moldávok kétharmada pedig román” – mondta még 2021-ben egy, az Euronewsnak adott hosszú interjúban, hozzátéve, hogy a lengyel Jog és Igazságosság párt mintájára létrehozott Románok Egyesüléséért Szövetségnek is ez az elsődleges célja.
A pártelnök ennek a nézetének minden lehetséges felületen hangot ad – szó szerint, mivel a 2010-es évektől kezdve számtalan épületre és forgalmas autópályák melletti falakra fújta fel országszerte a román zászló színeiben pompázó „Besszarábia Romániáé!” feliratot. (Besszarábia nagyjából a mai Moldova területét fedi le.)
„Románia mindig is vonzalmat érzett Moldova iránt, mindig is úgy gondolt magára, mint a nagytestvérre, akinek segítenie kell a kisebbet” – vázolta a helyzetet Radu Magdin politikai elemző.
És bár a románok közül sokan álmodoznak egy ilyen egyesülésről, moldáv szomszédaik egyáltalán nem lelkesednek egy esetleges összeolvadásért – még úgy sem, hogy a moldávok több mint fele egyébként rendelkezik román útlevéllel, elsősorban azért, hogy szabadon élhessenek és dolgozhassanak az Európai Unióban. Felmérések szerint míg a románok mintegy 60 százaléka – sőt, egy 2024-es kutatás szerint 74,5 százalékuk – támogatná az Európa legszegényebb országának tartott Moldovával való egyesülést, addig a moldávoknál ugyanez az arány még a legoptimistább felmérések szerint is alig haladja meg a 25 százalékot.
Simion és a vele egyetértők természetesen érvelhetnek azzal, hogy a román és a moldáv nyelv között alig van különbség, vagy hogy a moldáv nemzeti identitás kialakulását csak a szovjetek és Vlagyimir Putyin Oroszországa támogatta – de ez még nem jelenti azt, hogy az nem létezik, és nem fontos a moldávok számára.
A legutóbbi moldáv népszámláláskor ugyanis az emberek 75 százaléka vallotta magát moldávnak, és csak 7 százaléka románnak. Az egyesülésért küzdő politikus mindenesetre igazi persona non grata Moldovában: a moldáv hatóságok nem engedik belépni az országba.
Orbán Viktor rajongója
Simion saját bevallása szerint nem euroszkeptikus, nem szélsőjobboldali, és nem is oroszbarát politikus. Mint nemrég fogalmazott: elege van abból, hogy rásütötték ezeket a bélyegeket a külföldi médiában. „Eurorealista vagyok” – mondta, hozzátéve, hogy véleménye szerint Románia jövője szorosan összefonódik az EU-éval, még akkor is, ha az ő szemében az EU jelenleg túl is terjeszkedik a hatáskörén. „Pártommal a nemzetek Európáját akarjuk elérni” – magyarázta abban az egyetlen elnökjelölti vitában is, amelyen eddig részt vett.
Megdönthetetlen NATO-hívő, és kizártnak tartja, hogy Románia az ő vezetése alatt valaha is kilépjen a NATO-ból. „Számunkra létfontosságú a NATO-tagság. Sok áldozatot hoztunk érte, sokat fektettünk be, és a védelmi kiadásaink is elég magasak” – mondta az elnökjelölt, aki Trump-pártiságát is büszkén hirdeti. „Mi vagyunk a republikánus párt természetes szövetségesei az Egyesült Államokban” – fogalmazott. – „Ideológiailag tökéletesen igazodunk a MAGA-mozgalomhoz. Tehát, ahogy Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, mi is nagyon jól együtt fogunk működni a Trump-kormányzattal” – mondta Simion, aki szerint országa „komoly partnere” lesz az USÁ-nak a NATO keleti szárnyán – és ezzel egy időben kikérte magának, hogy ő oroszbarát lenne, vagy hogy orosz befolyás alatt állna. „Én vagyok az, aki a legtöbbet harcolt az orosz propaganda ellen, még mielőtt elkezdtem politizálni” – mondta az elnökjelölti vitában is.
Véleménye szerint az orosz–ukrán háborút egyértelműen Oroszország kezdeményezte, épp ezért csak ők teremthetik meg a békét is. Nincsenek ukránellenes érzései, de – állítása szerint – aggódik az Ukrajnában élő, több mint félmillió román miatt. „Az Ukrajnával kapcsolatos problémáink nem a gyűlöletről vagy valaminek az ellenzéséről szólnak. Arról van szó, hogy az ukránoknak tiszteletben kell tartaniuk a nemzetközi szerződéseket és a nemzeti kisebbségek jogait” – mondta. „Félmillió román anyanyelvű ember él Ukrajnában, akiknek nincs joguk iskolába és templomba járni.”
A politikus azt is kifejtette: ha megválasztják, országa nem támogatja tovább Ukrajna oroszok ellen viselt háborúját. „Tudomásom szerint ez nem kötelességünk, és nem fogok segíteni Ukrajnának, amíg Ukrajna nem tartja tiszteletben a területén élő románok jogait” – fogalmazott.
A kisebbségek védelme és tisztelete azonban úgy tűnik, csak akkor ilyen fontos számára, ha románokról van szó. Pártjával korábban megpróbálták megakadályozni, hogy romániai könyvtárak magyar nyelven írott könyveket szerezzenek be, és többször is azzal vádolták, hogy magyarellenes kijelentéseivel, valamint a magyar többségű régiókban való feltűnő jelenlétével szítja az etnikai feszültséget. Nemrég pártjával törvényjavaslatot nyújtott be egy olyan új ünnepnap létrehozására, amely az etnikai kisebbségek román nemzet iránti tiszteletének napja lett volna.
A fentiek ellenére Simion egyik példaképe nem más, mint Orbán Viktor, akit a Fidesszel együtt szövetségesének tekint. „Sok tekintetben Orbán Viktor lépéseit szeretném követni. Természetesen vannak vörös vonalak, és az álláspontunk eltér néhány kérdésben. De Orbán Viktor bebizonyította, hogy a családokért, a népesség megtartásáért és a kereszténységért harcol az uniós intézményekben. Vagyis mind a Fidesz, mind az RMDSZ a partnerünk lesz” – mondta május 4-i győzelme után.
A magyar miniszterelnök iránti rajongása egyáltalán nem újkeletű: már 2021-ben is arról beszélt, hogy magát leginkább Orbánhoz, pártját pedig a Fideszhez tudja hasonlítani. A közös pont akkor még a Magyarországon bevezetett LMBTQ-ellenes törvény és a melegházasság elutasítása volt
– Simion szerint épp ez utóbbi miatt aggatták pártjára a „radikális ultrajobboldali” és „szélsőjobb” jelzőket, miközben – állítása szerint – ők csupán a keresztény-konzervatív fősodort követték.
A Fidesz ennek ellenére sokáig nem kereste Simion kegyeit: a párt politikusai korábban rendre magyarellenesnek minősítették őt. 2024-ben még az Európai Parlament újonnan alakuló frakciójához való csatlakozástól is visszaléptek, amikor kiderült, hogy Simion „magyarellenes” pártja már csatlakozott a blokkhoz. Orbán Viktor tavaly még úgy fogalmazott: „Világossá tettem, hogy nemzeti politikát követünk, és nem lehetünk része egy olyan politikai családnak, amelynek tagja egy magyarellenes román párt.”
Alig egy évvel később, az elnökjelölti vita másnapján a magyar kormányfő azonban már teljesen más hangot ütött meg Simionnal szemben: a tihanyi apátságban elmondott beszédében biztosította támogatásáról. „Az összefogás és az együttműködés talaján állunk, ezért semmilyen elszigetelődést, retorziót nem fogunk támogatni Románia és annak vezetőjével szemben. A szuverenitásért való küzdelemben számítanunk kell egymásra” – mondta Orbán, amire Simion gyorsan válaszolt is az X-en: „Együtt kell megnyernünk a harcot” – üzente.
Az Euronews forrásai szerint Simion arról is beszélt, hogy paktumot kötne Orbán Viktorral. „A magyarok, az RMDSZ párt nagyon komoly politikai partner. A bukaresti kormánypártok közül az egyetlen komoly párt, amelynek professzionális vezetése van. Szeretnék gratulálni nekik” – tette hozzá.
Az erdélyi magyarok nem támogatják
A román politikus az elnökválasztás második fordulója előtt jól láthatóan átkalibrálta addigi ultranacionalista narratíváját, és igyekszik megnyerni magának a fegyelmezett szavazási szokásairól ismert erdélyi magyar közösséget.
A „bűbáj-offenzíva” részeként az eddig magyarellenes kijelentéseiről ismert pártvezér most úgy nyilatkozott, hogy „a magyarok jó romániai polgárok”, és azoknak, akik éket akarnak verni magyarok és románok közé, „a történelem szemétdombjára kell kerülniük”.
Sőt, annyira meg akarja nyerni magának az eddig lenézett magyarokat, hogy alig pár nappal a második forduló előtt Orbán Viktor és a saját arcmásával díszített szórólapokkal kampányol, bízva abban, hogy Orbán határon túli népszerűsége hozzásegíti majd a győzelemhez. Hogy ehhez az akcióhoz a magyar kormánypárt hozzájárult-e, nem tudni.
A romániai magyarok és az RMDSZ részéről ugyanakkor nem kölcsönös a szimpátia.
„George Simion a tökéletes kaméleon, mindig azt mondja, amit hallani akarnak, attól függően, milyen környezetben van. De mi nem tudjuk elfelejteni Úzvölgyét (...). Nem tudjuk elfelejteni azt a több mint száz pert, amit pártja indított a székely és a magyar zászló, a magyar nyelv használata ellen – és azokat a kezdeményezéseket sem, amelyek egyes magyar iskolák átalakítására és a magyar nyelv visszaszorítására – hogy csak családon belül lehessen használni – vonatkoztak. Ezek ott vannak a levegőben, és ezt egy olyan kijelentéssel, hogy az RMDSZ egy professzionális párt, nehéz letudni” – nyilatkozta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Kossuth Rádióban.
Az erdélyi politikus nyilatkozata után a magyar kormányfő is magyarázkodni kényszerült: közölte, hogy telefonon beszélt Kelemen Hunorral, akinek megerősítette, hogy Magyarország nem szól bele a romániai választásokba, és az RMDSZ álláspontját tartja meghatározónak.
Kérdés, hogy az erdélyi magyarok hogyan döntenek majd a május 18-i választáson. A legfrissebb, május 13-án publikált felmérések szerint a verseny nagyon szoros lesz, mivel Simion és Nicușor Dan támogatottsága szinte megegyezik: mindkettejükre a megkérdezettek 48,2 százaléka adná a voksát.
A kiemelt kép forrása: AUR Alianța pentru Unirea Românilor