Egy estére helyére került a világ – ilyen volt a hetedik SzuperWMN-gálánk
Rovattámogatás
A kilencéves WMN Magazin hetedik alkalommal adta át a SzuperWMN-díjat az ország legbátrabb nőinek. A Müpa színpadán a Margaret Island Akusztik zenélt, a nézőtéren pedig többen a könnyeiket törölgették, ami nem csoda, valóban fantasztikus embereket ünnepelhettünk az este folyamán. Azt hiszem, nyugodtan kijelenthetjük: nagyobb szükségünk van most bátor, inspiráló, erős, másokért kiálló nőkre, mint valaha. Fiala Borcsa beszámolója a tegnapi SzuperWMN-gáláról.
–
Kiállni másokért ma, Magyarországon
„Sokat elmond a társadalomról, hogy mire van szükség ahhoz, hogy valakit bátornak tartsunk: hogy milyen tettre, kiállásra, kockázatvállalásra van hozzá szükség. Ma már bátorság az, ha kiáll valaki a véleményével, ha bevallja, hogy gyenge, vagy egy ügy mellé áll, akár kihasználva az ismertségét is – hiszen sokat kockáztat. A saját hétköznapi életünket sem könnyű lebonyolítani mostanság, de mellé még fontos ügyeket is a vállunkra venni, már szinte heroikus teljesítmény szerintem” – vezette fel az este legfontosabb témáját D. Tóth Kriszta és András, akik nem először vezették együtt a gálaműsort.
A WMN alapítója így folytatta: „Beépítettünk szűrőket a kommunikációnkba, azon aggódunk, hogy lesz-e annak következménye, ha kiállunk valamiért, elveszítheti-e a munkáját, a barátságait az, aki nyíltan felvállalja, mit gondol. Az emberben néha-néha tudatosodik csak, hogy mennyire szürreális ez a fajta szorongás. Azért is szeretem a SzuperWMN-díjat, mert így legalább egy estére helyére kerülhet a világ.”
Tizennyolcezer szavazat
Egészen elképesztő számok: az idei SzuperWMN-díjakra több mint ezer jelölés érkezett e-mailben, ezek közül első körben a szerkesztőség választhatta ki, kik kerüljenek rá a shortlistre, majd a döntést visszaadtuk nektek, olvasóknak. Tizennyolcezernél is több szavazat érkezett be, amit ezúton is nagyon köszönünk.
Ilyenkor érzi meg igazán az ember, hogy milyen összetartó és támogató a WMN közössége, aminek te is részese vagy. És ilyenkor tudjuk: ezért, miattatok, a bátor nőkért, a szuperWMN-ekért igenis érdemes csinálni a dolgunkat.
Az idei év abban is különleges, hogy két különdíjat is átadhattunk. Az Erste támogatásával létrehozott Higgy magadban! díjjal 35 éven aluli, a pályájuk elején járó nőket ismertünk el. A Lámpás különdíjra pedig, amelyet az OMV támogatásával hoztunk létre, olyan nők jelölését vártuk, akik közösséget – vállalkozást, céget, alkotói vagy civil csapatot – vezetnek példamutató emberséggel.
A négy kategória győztesei az oklevél és a Nyoszoli Kinga iparművész által tervezett SzuperWMN-szobor mellett ezúttal is részesültek pénzügyi támogatásban: díjazottanként 500 ezer forint járt a győztes által képviselt szervezetnek vagy ügynek. A két fődíj esetében ezt a felajánlást a WMN szerkesztősége tette meg, míg a különdíjasoknál két partnerünk, az Erste és az OMV járult hozzá támogatásával a díjhoz.
A Civil kategória nyertese…
…a ti jelöléseitek, a WMN munkatársainak szavazása és a közönségszavazatok alapján, Fialla Marianna szociális munkás, a Menhely Alapítvány programvezetője lett.
Marianna eredetileg tanárként végzett, és immár harminc éve fáradhatatlanul segíti a hajléktalan emberek otthonhoz jutását.
Köszönőbeszédében hangsúlyozta: nagyon fontosnak tartja, hogy partnerként dolgozzanak együtt az ügyfeleikkel, ezzel is segítve őket abban, hogy talpra álljanak, és visszaszerezzék a méltóságukat.
„Bátorság kell ahhoz, hogy valaki az apátiájából fel tudjon állni, akkor, amikor úgy érzi, nincs jövőképe, és minden reménye elfogyott.”
A díjat Milanovich Domi, a WMN főszerkesztő-helyettese adta át.
Majd a Lámpás különdíj átadása következett
D. Tóth Kriszta kiemelte, hogy az ő szívéhez különösen közel áll ez a díj, hiszen olyan nőket szeretnénk a reflektorfénybe emelni általa, akik példamutató módon, nemcsak szakmailag, de emberileg is inspirálják a vállalkozásukban dolgozókat, a közösségüket vezetve utat mutatnak. Támogatják a csapatukat, és példaképként szolgálhatnak mindenki számára.
András hozzátette, cseppet sem csodálkozik rajta, hogy épp ez a díj áll közel Krisztához, hiszen ő maga is hasonló értékek alapján vezeti immár kilenc éve a WMN-t.
„Az egyik legértékesebb tanulság az elmúlt kilenc évben az, hogy micsoda felelősség embereket vezetni. Hogy milyen nagy különbség van főnök és vezető között. Azt gondolom, hogy jó vezetőnek lenni, hatékonyan képviselni a vállalkozásodat, a közösségedet, határt húzni, nőként, ma, ebben a társadalmi-kulturális közegben… szép kihívás” – mondta Kriszta.
Valóban nem könnyű feladat ez, tette hozzá András a lehangoló statisztikákat:
ma, Magyarországon a női felső vezetők aránya csupán tíz százalék – míg a környező országokban ugyanez 25-28 százalék körül mozog.
Úgy kell a női szemlélet, mint egy falat kenyér
A Lámpás különdíjat Dudás Erika szervezetpszichológus, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének elnöke kapta meg, aki köszönőbeszédében kiemelte, mennyire fontos lenne, hogy jóval több nő legyen vezető pozícióban. Utalva a nemrégiben történt közéleti eseményekre azt is hozzátette: igen sajnálatos, hogy a politikusok között is egyre kevesebb nő van.
Náluk sok női vezető van, akik ráadásul már hosszú évek óta ott dolgoznak, mennek mindenhová, ahol szükség van rájuk, ugyanis nagyon fontosnak tartja a személyes jelenlétet is.
„Huszonhét éve csinálom ezt, és elmondhatom: legalább annyit adott számomra az önkéntesség, mint amennyi energiát én beleraktam. És mindig nagyon büszke vagyok, hogy érdemesnek talált valaki arra, hogy felhívjon és a segítségemet kérje.”
A másik Lámpás-jelölt, Heal Edina, az Egyenlítő Alapítvány vezetője, hozzátette, így, hogy javarészt csak férfi vezetők vesznek minket körül, szinte csak a férfiak véleményét ismerhetjük meg, csak az ő tapasztalatuk, tudásuk tud érvényesülni, ami nem jó. „A nők más szemléletet hoznak, amellett sokkal jobban ismerik a gyerekek, az egészségügy vagy épp a menekültek helyzetét.
Ha őket kihagyjuk, akkor ezeken a területeken rossz döntések fognak születni.”
A kategória harmadik jelöltje, Rozgonyi-Kulcsár Viktória, a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház életre hívója volt, ahova a WMN-t is befogadták az indulásakor, amikor még nem volt saját irodánk. Ez a befogadás jellemzi azóta is az egész Jurányit.
A Lámpás különdíjat Szentkuti Judit, a WMN marketingvezetője és a rendezvény producere, illetve Kováts Botond, az OMV Hungary marketingmenedzsere adta át.
Higgy magadban!
D. Tóth Kriszta az Erste által támogatott különdíj átadása előtt elmondta tapasztalatát azzal kapcsolatban, milyen sok nőre jellemző az imposztorszindróma, akik hiába tudnak felmutatni valami fantasztikusat, annak a sikerét, a dicsőséget már nem képesek megélni, megünnepelni. Óriási szükségük lenne tehát arra, hogy valaki ország-világ előtt azt mondja nekik: menj, csináld, higgy magadban, mi is hiszünk benned!
A díj egyik jelöltje Bognár Zsófia etológus, PhD-hallgató volt, aki az ELTE Etológia Tanszéken kutatja a kutyák fejformája és a viselkedésük közötti kapcsolatot. Zsófia elmondta: náluk javarészt nők vannak a tanszéken, ám ez a magas arány sajnálatos módon a vezetői pozíciókra rendszerint teljesen megfordul. Hol van az a pont, ameddig el tud jutni? Hogy készül arra, hogy egyszer csak falba ütközhet? – kérdezte tőle Kriszta, mire elmondta: teszi a dolgát, aztán majd meglátja, hogy lesz a folytatás. Ezzel együtt nagyon lehangolónak találja, hogy ő már kapott a karrierjével kapcsolatban olyan magánéleti kérdést, amit egy férfinak biztosan nem tettek volna fel. Jelenleg egyébként azt vizsgálja, mi az oka annak, hogy népszerűbbek az egészségi problémákkal küszködő, agyontenyészett buldogok, ezzel kapcsolatban edukációs kampányt is szeretne indítani annak érdekében, hogy jobban megoldott legyen a kutyák jólléte.
Beszédét ekkor félbeszakította a Mindenki Képes Egyesület vezetőjének, Lengyel Zsófiának a vakvezető kutyája, Mokka, akit bizonyára szintén felháborított a téma. Lengyel Zsófia, aki Tóth Flórától, a WMN audiovizuális főszerkesztőjétől és Cselovszki Róberttől, az Erste Bank vállalati és pénzügyi piacok vezérigazgató-helyettesétől vette át a különdíjat, Mokka közbevakkantására nevetve mondta: már megszokta, hogy a kutyája ellopja a show-t. És hogy látássérültként honnan merít erőt a mindennapokban?
„Muszáj előre menni, csinálni, ki kell hozni az életből a maximumot”,
de egyúttal megemlítette a család és a barátok támogatásának fontosságát is, illetve megígérte, hogy továbbra is elkötelezetten dolgozik azért, hogy a fogyatékkal élő emberek Magyarországon teljes és boldog életet élhessenek.
A másik Higgy magadban!-jelölt Varga Vivien, a vegán Vivawell ruhák tervezője, aki rendszeresen felszólal a testszégyenítés ellen, a testpozitivitás mellett, és aki rengeteg fröcsögő kommentet kap a tartalmai alatt. Vivien elmesélte, hogy régebben ezek a megjegyzések rettentően fájtak neki, nehéz volt elindulnia azon az úton, hogy belássa: valójában nem róla szólnak, hanem az adott kommentelő lelkiállapotáról. Egyébként is, szerinte teljesen felesleges állandóan ennyit foglalkoznunk egymás külsejével. Ő is volt már 55 és 83 kiló is, és ahogy mondja: mindkettő teljesen normális. Ezt kellene mindenkinek magában tudatosítania.
„A nők másképp tekintenek a problémákra, más rendszerben gondolkodnak”
– mondta a korábbi SzuperWMN-gáláinkról készített kisfilmben L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány vezetője, a 2019-es SzuperWMN-díj közéleti kategóriájának nyertese.
Számomra ez a rövid összefoglaló volt az est legmeghatóbb pillanata (pedig akadt belőle bőven!), jó volt látni így egyben azt a sok fantasztikus nőt, akiket évről évre megünnepelhettünk, és a heroikus küzdelmüket, amit azért tesznek – gyakran szembeszélben –, hogy jobb hely legyen ez a világ.
Végül sor került a Közéleti díj átadására, a színpadra érkezett Spitzer Gyöngyi Soma, ezúttal a családsegítő szerepében (ő indította el a Segítek egy családot honlapot, ahol megismerhetők a segítségre szoruló családok történetei, és ezáltal jóval közvetlenebbé válhat a támogatás), illetve Varga Erika és Varga Helena, a Romani Design társadalmi és romaügyekkel foglalkozó alapítói.
Az idén 15 éves Romani Design divattervezői, Varga Erika és Varga Helena elárulták, ők ruhával, szövettel fejezik ki identitásukat, erős tradíciókkal büszkélkedő családjukban az öltözködés mindig sokat számított, azon keresztül tudták kifejezni, kik is ők valójában. Amikor létrehozták a divatmárkájukat, egyáltalán nem számítottak arra, hogy ilyen hamar ennyire sikeres lesz, azt gondolták, legalább öt év kell, hogy beinduljon – ehhez képest fél év után szó szerint berobbant a márka, úgyhogy nekik is gyorsan meg kellett tanulniuk, hogyan kell interjút adni, híradóban szerepelni. Kettejük közül Erika a vezető és Helena a művész, a Romani Design szíve-lelke.
Soma elmondta, hogy a látszat nem csal, ő valóban rengeteg területen aktív, de van rá energiája, magát mindig is egy buzgómócsingnak tartotta. Igaz, eleinte ezzel az édesapjánk akart megfelelni, hátha úgy jobban szereti, de mire felnőttként rájött, hogy ez sajnos nem így működik, addigra már benne ragadt a „gondoskodásszükségletében” – akárcsak az édesanyja.
Persze amúgy is sűrűn megtalálják ügyek, amiket boldogan vesz a szárnyai alá. Miután a fia kamaszként közölte vele, hogy „leválás van”, intenzíven belevetette magát a jótékonykodásba. Közel húsz éve egyszerre kezdett járni a csömöri testi-értelmi fogyatékkal élő intézetébe, és Ózdra, a Hétes telepen mélyszegénységben élő romákhoz segíteni. Negyedik éve pedig megcsinálta azt az adatbázist, amivel mélyszegénységben élő családokat tud támogatókkal összekötni.
„Bátorság ahhoz kellett, hogy szűz hóban tapossunk. De valahogy mindig jött a segítség”
– emelte ki köszönőbeszédében, amikor átvette a Közéleti díjat Kurucz Adrienntől, a WMN főszerkesztőjétől, és hozzátette, a Nők 2000 Nyitott Kapu Közhasznú Alapítványban, mely a Segítek egy családot weboldalt működteti, már majdnem négyezer támogatójuk van, amit hálásan köszön.
Mielőtt újabb dalokat hallgathattunk meg a Margaret Island Akusztik előadásában, D. Tóth Kriszta és D. Tóth András egy megható pillanatának is részesei lehettünk. Kriszta nevetve mondta el, gyerekként mennyit heccelték egymást, és most azzal a sok-sok mindennel a hátuk mögött milyen felemelő itt állniuk a színpadon, mindezzel, amit ez az este jelent: családot, véd- és dacszövetséget, de ma mindenekfelett a bátor nők ünneplését.
Ha kíváncsi vagy SzuperWMN-estünk hangulatára, akkor kattints a képre a további fotókért lapozható galériánkban:
A SzuperWMN fő támogatója az Erste Bank, kiemelt támogatója az OMV.
További támogatóink: Bepanthen Derma, Curasept, Garamvári Szőlőbirtok, Jana, Korika, Novellista, Szamos
Színpaddizájn: Torter e-Design
Képek: Kovács Tamás / WMN