Ha szabad az ágyban mobilozni, lőttek a szexnek (?)
Egy könnyed kis esti böngészés, olvasgatás, görgetés a mobilon lefekvés előtt nem árthat, gondoljuk sokan. Pedig lehet, hogy ezzel éppen a szexuális életünket ássuk alá. A mobilozás a hálószobában több fronton is támadja az intimitást, és nem csak azért, mert nem lehet olvasgatni és szexelni egyszerre. Pomaranski Luca írása.
–
Mobiltelefon és szex – a hálószobában szinte kizárják egymást, legalábbis akkor, ha a párunk tekintete helyett a pillantásunk rendszeresen inkább a mobilunk képernyőjébe fúródik. Márpedig sok párnál napi rutin, hogy lefekvés előtt még az ágyban is időt töltenek olvasgatással és a közösségi oldalak görgetésével. Mielőtt bárki felhördülne, hogy nála ennek nincs köze az együttlétek gyakoriságához, íme, a számok nem hazudnak: az Ipsos piackutató cég már 2012-ben azzal szembesült, hogy
majdnem minden negyedik ember választja inkább a mobilját, mint a szexet.
(És gyanítom, azóta csak romlott a helyzet.)
Nem is csoda, hiszen, még ha nem vagyunk is tudatában, az online ingerek mentálisan leszívnak minket – sokkal inkább, mint a fizikai fáradtság. Ahogy Bibók Bea szexuálpszichológus egyik posztjában kifejti, „a fizikai fáradtság a szexuális energiák szempontjából sokkal kedvezőbb, mint a számítógép által kiváltott állapot, amely megakadályoz abban, hogy az agyunk fogja az ingereket. […]
Ha tudatosak vagyunk, és minél kevesebb online ingert engedünk magunkhoz, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy megőrizzük a szexuális érdeklődésünket.”
A szakember szerint ez a magyarázat arra is, hogy az út mellett dolgozó fizikai munkások gondolataiban állandóan a szex kerül a középpontba: az agyuk nincs lezsibbasztva, fogja az ingereket, használják a fantáziájukat, és nem máshol járnak gondolatban, csakis a jelenben.
Tény, hogy a képernyőidővel járó állandó figyelemmegosztás és információfeldolgozás agyi fáradtsághoz vezet. Ez a folyamatos aktivitás mentálisan kimerítőbb, mint sok fizikai tevékenység, mivel az agy szinte soha nem pihen megfelelően.
A túl sok inger elviszi a fókuszt
Füredi Krisztián szexuálpszichológus is egyetért azzal, hogy a túl sok mobilozás mentális kimerülést, idegrendszeri kifáradást okoz – és ezek közül egyik sem vezet önfeledt szexhez.
„Az információáradat, a folyamatos ingerek lefárasztanak, utána pedig, ha letesszük is a mobilt, már nehezen tudunk például egy beszélgetésbe bekapcsolódni. Az ugyanis lassabban épül, mint az azonnali kielégülést nyújtó izgalmas mém vagy videó. A szexbe és az intimitásba munkát kell tenni, és gyakran vonzóbb készen kapni valamit…
Mobilgörgetés közben a figyelmünk szóródik, sokfelé áramlik, ami elveszi a párunkhoz való kapcsolódás lehetőségét.
Egy hosszú kapcsolatban, amikor a vágy már nem jön automatikusan, hangolódni kell egymásra, meg kell találni a közös ívet, és ha százfelé ugrál a figyelmünk, akkor ez nem fog menni” – magyarázza a szakember.
Arra azonban figyelmeztet, hogy a mobil gyakran csak a bűnbak a (közel) szexmentessé vált kapcsolatokban. Ha ugyanis jól működik az intimitás két ember között, akkor jó eséllyel az esti mobilozás sem fog gondot okozni, de ha eleve sérült, akkor beléphet a képbe, hogy esténként nem egymással, hanem a telefonjukkal foglalkoznak az ágyban a felek. Könnyen lehet, hogy egy párkapcsolati probléma, például az eltávolodás csapódik le az ágyban, és a mobilt tesszük felelőssé – nem mindegy tehát, hogy a mobilozás ok vagy okozat.
A lefekvés előtti internetezés lehet ugyanis egészséges igény, hiszen mindenkinek szüksége van személyes térre és egyedül töltött időre. Van, akinél ez az esti mobilozásban valósul meg, mert, mondjuk, máskor nincs ideje arra, hogy szétnézzen, mi történik a világban vagy a barátaival. Probléma akkor van, ha az egyik félnek inkább erre, míg a másiknak kapcsolódásra lenne szüksége – és mindkét fél igénye lehet jogos.
„Ha azonban túl sokszor lépnek ki a felek a közös időből és túl sokszor nincsenek jelen, nagyobb lesz a veszteség, mint gondolnák – mondja Füredi Krisztián. – Mert még ha éppen nem is beszélget a pár az ágyban, akkor is ott van a lehetőség, hogy egy gondolatból, egy mondatból beszélgetés legyen, vagy ha éppen nem úgy fekszenek le, hogy szexre vágynak, egy érintésből vagy ölelésből szex alakuljon.
Ha ott a telefon a kezünkben, erre esélyt sem adunk. Olyankor a finom oda-vissza kapcsolódás kikerül az együtt töltött időből és nagyon nehéz »visszakapcsolni«.”
Füredi Krisztián szerint az is fontos kérdés, hova tesszük térben és időben a szexet az életünkben.
„Az elalvás előtti szex eleve sérülékeny, mert ha valaki akkor várja a vágyat, amikor mindketten fáradtak, annak könnyen kudarc lesz a vége, elvégre nehéz félálomból visszakapcsolni aktivitásba… Sokan számolnak be arról, hogy napközben várják az együttlétet, kívánják egymást, este a szexet mégis kiüti a fáradtság. Van, hogy az embernek csak a telefon görgetésére marad ereje, és ha ez gyakran előfordul, akkor célszerű más napszakra időzíteni az intim együttléteket” – mondja.
Az pedig csak tovább árnyalja a helyzetet, hogy a képernyőkből érkező kék fény – mivel zavarja a melatonin nevű „alváshormon” termelését a szervezetünkben – bizonyítottan rontja az alvásminőséget. Ami persze tovább fokozza a fáradtságot és a kialvatlanságot… és csökkenti a szexuális vágyat. Sakk-matt.
Versenyben a mobillal
Ha a párunkkal esténként mindketten hullafáradtan esünk be az ágyba, az a kisebbik gond, akkor „csak” át kell ütemezni a nyilvánvalóan alkalmatlan késő esti együttléteket. Ha azonban valamelyik fél úgy érzi, hogy nem kapja meg a megfelelő figyelmet és törődést, és versenyeznie kell a mobiltelefonnal, az már komoly (és gyakori) probléma.
Olyannyira, hogy külön kifejezés is született rá:
a „phubbing” kifejezés az angol phone (telefon) és snubbing (megalázás, semmibevétel) szavak kombinációjából származik. Azt a viselkedést írja le, amikor valaki a telefonját használja, miközben egy társas interakcióban, például beszélgetésben kellene részt kellene vennie.
Ez gyakran azt az érzést kelti a másik félben, hogy figyelmen kívül hagyják vagy kevésbé fontos, mint a telefon.
„Ha megvan az őszinte kommunikáció, akkor ez nem kínos és megalázó helyzet lesz, hanem egy feladat, hogy közösen megoldást találjunk rá. Tudni kell elmondani, ha kimerültek vagyunk vagy ha szükségünk van egy kis egyedül töltött időre, akár a telefonunkkal.
Legyen meg a mobilozás konszenzusos (!) helye és ideje a család életében!
Vizsgáljuk meg, hogy miért vesszük elő a mobilt lefekvés előtt, és vegyük észre, ha ez felesleges idő és eltávolít a párunktól” – javasolja Füredi Krisztián.
Bibók Bea az említett posztjában egyenesen azt javasolja, nyilvánítsuk a hálószobát mobilmentes övezetnek (éljenek a hagyományos ébresztőórák!), legyen az kizárólag az intimitás tere. Így visszatérhetünk ahhoz a korhoz (nem volt azért olyan régen), amikor elalvás előtt a párunk arcára pillantottunk utoljára. És valószínűleg többet szexeltünk.
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images / Eugenio Marongiu