–

Már háromévesen olvasott

A hétgyerekes, mélyen hívő család legkisebb tagjaként természetes közeg volt a kis Antoinette számára a templom. Már háromévesen megtanult olvasni, és azonmód elkezdte egyedül forgatni a Bibliát. 

Gyerekként az is gyakran előfordult vele, hogy átformálta az olvasott történeteket: a bibliai nők szerepét például úgy, hogy ne maradjanak kiszolgáltatott helyzetben, inkább aktívnak és erősnek látta és láttatta őket.

Nem érdekelték a tipikus „lányos” játékok – mindig azt játszotta, hogy tanít vagy prédikál.

A tanítója hamar felfigyelt rá, és még abban is támogatta, hogy „fiús” tantárgyakat tanulhasson: ilyen volt például a filozófia. Már kislányként is megvoltak benne ugyanis azok a tulajdonságok, amelyek később úttörővé tették, például a kérdezés bátorsága, a tanulás szenvedélye, és az, hogy nem fogadta el automatikusan a számára kijelölt női szerepeket.

Vasárnapi iskolás lázadások

Gyerekként vasárnapi iskolába járt, egyszer azonban nem volt hajlandó felolvasni egy verset, amely arról szólt, hogy „a nőknek hallgatniuk kell”, amikor a férfiak beszélnek. Azt mondta:

„Nem hiszem, hogy Isten ilyet kérne tőlem.”

Épp mély hite késztette a lázadásra – nem a vallás ellen hadakozott, hanem a hit nevében cselekedett az igazság mellett.

A családja – különösen az édesapja – kezdetben támogatta, ám később mégis aggódni kezdett érte, mert úgy gondolta, túl sokat tanul „nő létére”. Antoinette viszont határozottan kijelentette 13 éves korában, hogy ő egyszer majd nyilvánosan fog beszélni Istenről. Ez abban az időben nemcsak szokatlan, hanem kifejezetten botrányos gondolat volt egy lánygyerektől.

Egy kislány, aki nem tudott „csendben maradni”

Isten mellett mélyen hitt a gondolkodás szabadságában is, és soha nem hagyta magát eltéríteni attól, amit valóban fontosnak érzett.

1841-ben, 16 éves korában, miután elvégezte a középiskolát, azonnal átadta a tudását a kisebbeknek, hogy elegendő pénzt gyűjthessen az Oberlin College-ra, ahol teológiai oktatás is volt. Először elvégezte az irodalmi kurzust, majd miután megszerezte a diplomáját, erős lobbizásba kezdett, hogy felvételt nyerhessen a teológiára is.

A vezetőség persze ellenezte, hogy egy nő bármilyen formális teológiai képzésben vegyen részt, ám ő annyira elszánt volt, hogy végül mégis megengedték neki az órák látogatását, és vizsgázhatott is, de nem kaphatott róla diplomát.

„Ha az evangélium jó a férfinak, jó a nőnek is, és én meg fogom tanulni, akkor is, ha senki nem ad rá engedélyt” – jelentette ki határozottan.

A teológusi diploma hiánya azonban nem akadályozta meg abban, hogy kiválóan írjon és karizmatikusan szónokoljon, nem kellett hozzá neki semmiféle engedély, hiszen olyannyira élvezte a szellem szabadságát, hogy még héberül és görögül is megtanult.

„Hiszem, hogy a nőknek is joguk van prédikálni! Istent nem kötik az emberek társadalmi konvenciói” 

– mondta egy alkalommal.

Feminista teológia

1847-ben, Pál apostol írásairól írt exegézise az Oberlin Quarterly Review-ban jelent meg, és ezzel megteremtette a ma ismert feminista teológiának az elméleti alapjait. Ragaszkodott ahhoz, hogy Pál nőkről szóló különféle kijelentései kizárólag egy meghatározott időszakra vonatkoznak, és a XIX. században már más elveket kell követni.  

Annak ellenére, hogy ebben az időszakban még igen ritkán kértek fel nőket nyilvános beszédre, Antoinette Ohióban és New Yorkban sok-sok ember előtt beszélt a rabszolgaság elleni küzdelemről és a nők jogairól.

„Az igaz hit nem behódolás, hanem átalakulás. Nem bilincsbe veri a lelket, hanem lángra lobbantja” – mondta sokszor. 

Mivel nem kapott prédikátori engedélyt, úgy döntött, hogy átmenetileg feladja lelkészi ambícióit, ezért a The North Star című lapban hirdette haladó eszméit, ezzel pedig nagyon sok nőhöz eljutottak fontos és úttörő gondolatai.

1850-ben felszólalt az első országos nőjogi konferencián, ahol beszédet mondott arról, hogy a kizárólag férfiak által hozott törvények soha nem szolgálhatják teljes mértékben a nők jogait és érdekeit. Nagy sikert aratott, és ennek köszönhetően országos előadókörútra indult.

Végre megkapta az engedélyt

„Azért lettem lelkésznő, mert van egy üzenetem, amelyet nem hallgathatok el” 

mondta, amikor végül 1851-ben mégis megkapta prédikációs engedélyt a Kongregacionalista Egyháztól. Luther Lee radikális metodista lelkész szentelte pappá. Egy évvel később, 1852-ben pedig azt is felajánlották neki, hogy lelkész lehessen a New York állambeli South Butlerben.

Házasság

Bár Brown sokáig úgy gondolta, hogy az lesz a legjobb, ha egyedülálló marad, mivel függetlenebb lehet, mint a házasok, ám Samuel Blackwell olyan férfi volt, aki mindenben támogatta a törekvéseit, így 1856. január 24-én összeházasodtak. Hét gyermekük született, akik közül kettő csecsemőkorban meghalt. Öt gyereket neveltek, miközben Antoinette megállás nélkül dolgozott, ám a háztartási és a gyereknevelési kötelezettségek miatt már ritkábban szónokolt, főként írásban terjesztette haladó nézeteit.

Műveiben arra ösztönözte a nőket, hogy férfias szakmákat keressenek, a férfiakat pedig a háztartási feladatokban való részvételre buzdította, ugyanakkor továbbra is úgy gondolta, hogy a nők elsődleges szerepe az otthon és a család gondozása, ami persze nem zárja ki azt, hogy másban is kiteljesedhessenek.

„Egy nőnek nem kell feladnia sem az értelmét, sem az egyéniségét, sem pedig a hivatását azért, hogy anya lehessen” – mondta.

Blackwell számos jelentős művet publikált a teológia, a tudomány és a filozófia területén. Úgy gondolta, hogy mind Darwin, mind pedig Spencer olyan gondolkodók, akik kizárólag a férfiak nézőpontjából vizsgálták meg például az evolúciót, és nyíltan szembeszegült az elavult nézeteikkel.

A hit nem az erőseket védi, hanem a gyengéket emeli fel”

Blackwell azt állította, hogy a társadalomban élő nők megértéséhez maguknak a nőknek kellene tanulmányozniuk önmagukat és egymást.

Bizonyos könyvei ma már nemzeti kincsnek számítanak, és szabadon olvashatók:

Studies in General Science 

The Philosophy of Individuality 

The Sexes Throughout Nature

Női jogok

Míg sok nőjogi aktivista ellenezte a vallást azon az alapon, hogy az a nők elnyomását szolgálja, Blackwell rendíthetetlenül hitte, hogy a nők aktív részvétele a vallásban előremozdíthatja a társadalomban elfoglalt helyzetüket is. 

„Nem várhatjuk meg, míg a világ készen áll az igazságra, úgy kell élnünk, mintha már készen volna” 

– mondta.

1860 áprilisában visszatért az Oberlin College-ba, hogy előadást tartson „Férfiak és nők” címmel. Szónoki képességeit ezzel még volt alma matere is elismerte. 

1873-ban Blackwell megalapította a Nők Előrehaladásáért Egyesületet (Association for the Advancement of Women), hogy a nőket érintő, hasonló szervezetek által figyelmen kívül hagyott kérdésekkel is foglalkozhasson, 1891-ben pedig a New Jersey-i Női Szavazati Jog Egyesület elnökévé választották.

Az Oberlin College 1878-ban, illetve 1908-ban tiszteletbeli mester-, illetve doktori fokozatot adományozott Brownnak.

1878-ban végül jelentkezett az Amerikai Unitárius Szövetséghez, ahol szintén elismerték lelkészként, és unitárius templomokban prédikált, de folytatta az előadókörútjait is. 

A United Church of Christ – amely az ő gyökereiből nőtt ki – ma az egyik legprogresszívebb felekezet az USA-ban: különösen a nőket és az LMBTQ-közösség tagjait szolgálja.

Hosszú és tevékeny élet

1914-ben, a nyolcvankilencedik születésnapját úgy ünnepelte meg, hogy fákat ültetett a saját magánerdőjében, a Martha's Vineyardban. 

Antoinette Brown Blackwell 1921. november 5-én, 96 éves korában hunyt el a New Jersey állambeli Elizabethben, de újító szellemét azóta is sokan és sokféleképp őrzik.

1993-ban beiktatták a Nemzeti Női Hírességek Csarnokába. 2017-ben pedig az amerikai Egyesült Egyház (United Church of Christ) hivatalosan is emléknapot rendelt el tiszteletére. 

Egyre több amerikai női lelkész, teológus és feminista kutató tér vissza hozzá – különösen azok, akik nem akarnak választani a spiritualitás és a társadalmi igazságosság között.

Alaptézisét sajnos azóta is sok helyen megkérdőjelezik, pedig mennyire igaz: „A nemek természetüknél fogva nem egyenlőtlenek, csak különböznek egymástól”.

Both Gabi

Források: ITT, ITTITT és ITT

A kiemelt kép forrása: Wikipedia/Thyra, antoinettebrownblackwell.org