„Hacsak lehet, játszik a gyermek” – 8 kedvenc idézet Sütő Andrástól
Lehallgatták, fenyegették, betiltották, de ő így sem maradt csöndben, amikor azért kellett kiállnia, amiben hitt. Sokat tett a magyar nyelvért, az anyanyelvi oktatásért. Sőt, minden akadályoztatással hangosabb és aktívabb lett. Eleven és szétszakíthatatlan kapocs volt irodalmárként és politikusként is a magyarországi és az erdélyi magyar közösség között Sokakban a mai napig az az Erdély-kép él, amelyet a Sütő-drámákból vagy az azok alapján készült tévéjátékokból ismernek. A temetése igazi nemzeti gyász volt, egymás kezét fogva állt ott a magyar jobb- és baloldali politika. Kubik Anna színész azt mondta róla: „haláláig nem menekült a hűségtől." De hiszen nem is akart! A Kossuth-díjas erdélyi magyar író, Sütő András ma volna 88 éves. A rengeteg kedvenc idézetünk közül nyolccal emlékezünk rá.
1.
„A történelem, bármennyire is a tömegek műve, egy-egy kiemelkedő személyiség karján sétál be az emlékezet házába.” (Anyám könnyű álmot ígér, 1970)
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
2.
„A nyugalomhoz az kell: tudja az ember, hányadán áll a világgal.” (Anyám könnyű álmot ígér, 1970)
3.
„Hűség és bátorság csak olyan emberek körében tanyázik, akik tiszta lelkiismerettel vannak egymás iránt: akiknek mosolyába nincsen kés göngyölve, szavaik pedig nem arra valók, hogy a szándékaikat eltitkolják velük.” (Az idő markában, 1984)
4.
„A félelem, amely az erdei vadak létének és fennmaradásának legelső feltétele: az embert megnyomorítja.” (Nagyenyedi fügevirág, 1978)
5.
„Isten, mikor a bűnbe esett embert az édenből kiűzte, vigasztalásként egy szál fügevirágot nyújtott át neki. Ez minden, amit meghagyok tenéked a paradicsomi boldogságból. Senkitől vissza nem vonható jogodat az álmodozáshoz.” (Csillag a máglyán, 1975)
6.
„Addig élünk, amíg módunkban áll visszafelé tekinteni.” (Anyám könnyű álmot ígér, 1970)
7.
„Ki tehet róla, hogy porszemként kaptuk az életünket is, az egyetlent? Ki rendelte vajon, hogy a porszem igazsága nélkül értelmetlenné válik az egyetemes jog és igazság is, amelyet nem keresnünk kellene, hajszolni, mint gyermek a szivárványt, hanem ott kellene lennie mindenütt, ahol meghirdették?” (Egy lócsiszár virágvasárnapja, 1975)
8.
„Hacsak lehet, játszik a gyermek. Mert végül a játék komolyodik munkává. Boldog ember, ki a munkájában megtalálja a valamikori játék hangulatát.” (Anyám könnyű álmot ígér, 1970)
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Unsplash/ Aaron Burden