Kimenő Radival: Csak te vihetsz színt a januári szürkeségbe
Azt hiszem, nem én vagyok az egyetlen, aki nagyon unja már a januárt. A szürkeséget, a hideget, azt, hogy korán sötétedik. Egy kis extra erőfeszítéssel azonban megannyi színt és jókedvet csempészhetünk a mindennapjainkba – ebben segítenek azok a remek kedélyjavító programok, amelyeket Filákovity Radojka hozott nektek szokásos heti ajánlójában.
Kollár-Klemencz László estjén nem csak a zene és az irodalom varázsol el
„Az Öreg Banda egyik fontos üzenete számomra az, hogyan tudunk, mint egy jó zenekar, egyszerre megszólalni úgy, hogy a hangjainktól ne kuszább legyen a világ, hanem tágasabb” – írta korábban Milanovich Domi kolléganőm Kollár-Klemencz László 2021-ben megjelenő első regényéről.
A könyv az író többgenerációs zenész családjának és a családja alkotta Öreg Bandának izgalmas, sokszínű életét kíséri végig az 1800-as évek közepétől, háborúkon, családi és társadalmi drámákon keresztül az 1970-es évekig Pest megye egy kis sváb falujában, ahol a tradíciókat, az ünnepeiket, a szokásaikat, hitüket, de sokszor az életben maradásukat is a zene, az Öreg Banda mentette meg.
Ez a különleges családtörténet elevenedik meg Kollár-Klemencz László zenés irodalmi estjén, amelyet egy különleges vacsora koronáz meg a Szuterén Gasztrotérben. Az esemény ma este fél hétkor kezdődik, ha sietsz, még odaérsz. Bővebb információkat és jegyeket ITT találsz.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Tanulj meg úgy tésztát gyúrni, mint egy olasz mamma
Ravioli, tortellini, agnollini, caramelle, cappellacci, mezzaluna – hát nem olyan, mint a legcsodálatosabb, legdallamosabb muzsika? Azok számára, akik rajonganak a tésztákért, egészen biztosan. Enni valódi boldogság, főzni pedig ennek a boldogságnak a szintén élvezetes előszobája.
Ha te is szeretnéd elsajátítani az olasz tésztakészítés csínját-bínját, akkor ott a helyed a Városi konyha február 4-i Tésztaműhely eseményén, amelyen kézműves olasz tésztát készíthetsz tojás és durumliszt felhasználásával, majd többféle töltött verziót varázsolhatsz belőle. A zöldséges, húsos és sajtos töltelékekkel kedved szerint formázhatod a magad gyúrta tésztát. Számos formát megtanulsz majd, hogy megtaláld a neked legjobban tetszőt. A programot kóstoló zárja, de jut tészta elvitelre is. Bővebb információkat a programról ITT találsz.
Hogyan válik két magányos ember egymás családjává?
A MáSzínház azt tűzte ki célul, hogy inkluzív darabjain keresztül – amelyekben közösen játszanak sérült, valamint ép színészek – csökkentse a távolságot, ami a fogyatékossággal élők és a többségi társadalom tagjai között tátong. Legújabb darabjuk, a Felemás (amiről Széles-Horváth Anna kolléganőm ITT írt korábban) egy demenciával küszködő nagymamáról szól, aki – miután a húsz éve nem látott lánya meghal – két hétre megkapja lakótársként Down-szindrómás unokáját. Vele azonban még sohasem találkozott.
Bár ránézésre nem is különbözhetnének jobban egymástól, a külvilág számára mégis egyformán láthatatlanok. Furcsák. Mint ahogy egymás szemében is.
Két hét alatt megismerik a másik szokásait, félelmeit, vágyait és olyan titkait, amik segítenek lezárni a múltat. A sok szívszorító pillanat között egy dolog állandó: a humor. A Bakonyvári Krisztina rendezésében készült darabban a nagymama szerepében Szalontay Tünde színésznőt láthatjuk, az unokáját pedig a MáSzínház oszlopos tagja, Demeter Orsi formálja meg. Jegyeket ITT válthatsz az előadásra.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
És végül nem ismersz magadra
Talált fotók, rejtélyes jelenetek vagy ismeretlen családok képei alapján készíti festményeit Balogh Kristóf József, akinek alkotásai a rajtuk szereplő személyek idegenségére kérdeznek rá. A fotókon megjelenő emberalakok zavarba ejtő kettőséggel sejlenek fel: individuumokként vannak jelen, miközben életük és környezetük számunkra teljesen ismeretlen.
Balogh Kristóf József az ebből az ismeretlenségből fakadó homályt és feszültséget hangsúlyozza ki a személyes jelenlét ábrázolásainak kifordításával, az arcok közvetett vagy közvetlen kitakarásával, az inkognitó ábrázolások enigmatikus oldalának hangsúlyozásával.
Mennyire ismerünk magunkra, hozzátartozóinkra, emlékeinkre egy képen keresztül? Alkalmas-e egy pillanat rögzítése a tartalom megőrzésére, vagy inkább egy sejtelmes, magába forduló valóságot hoz létre?
Többek közt ezeket a kérdéseket feszegeti műveivel Balogh Kristóf József, amelyekből február elsején nyílik önálló tárlat a Godot Kortárs Művészeti Intézetben. A kiállítást Áfra János költő nyitja meg, bővebb információkat pedig ITT találsz az eseményről.
Mitől fess a pesti nő?
A tematikus séták óriási népszerűségnek örvendenek manapság, ami nem véletlen, egy-egy ilyen alkalmon ugyanis hihetetlen távlatok nyílnak meg előttünk: olyan oldaláról ismerhetjük meg a lakóhelyünket, ahogyan korábban nem volt lehetőségünk.
Tudod-e például, hogyan is bújt ki a pesti nő a szoros fűzőből, és mit választott helyette? Hogy mit jelentett a divat a századfordulós uraknak és hölgyeknek?
És milyen emlékek őrzik a pesti divatdiktátorok, stílusikonok és tervezők nyomait? Ez mind kiderül ezen az izgalmas tematikus sétán, amelyet február 4-én tartanak, és amelyre ITT tudsz jegyet váltani. Mozdulj ki, tölts pár órát a szabad levegőn, és ismerd meg jobban a várost, amelyben élsz!
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images / Pekic