Na, kié volt az első szelfi?
Kíváncsiak vagytok rá, hogy ki készíthette az első szelfit? Melyik volt az a tinédzser hercegnő, aki előszeretettel fotózta magát az 1910-es években? És ki kattintott magáról először a világűrben? Az lehet, hogy a ma emberének tudjuk be az állandó és sokszor idegesítő szelfizgetést, de a műfajt magát már sokkal-sokkal korábban kitalálták. Persze akkor még egészen másra szolgált, mint manapság. Egy kis szelfi-történelem Ujvári Beától.
Klikk, klikk és százszor is klikk. Ezután egy kis szerkesztés, vágás, némi szépítő, vagy hangulatjavító szűrő, és már fel is lehet tölteni a kész szelfit. Te hány kép után mondod azt, hogy a magadról készített fotó majdnem tökéletes, és készen áll arra, hogy a nagyvilág is lássa? A szelfi jelentése: önfotó. 2013-ban az Oxford szótár az év szavának választotta.
Azóta már az is készített önmagáról ilyen képet, aki addig elítélte az önkifejezés eme formáját.
Emlékeimben kotorászva, eszembe jut az analóg fotózás ideje. Amikor a 36-os filmtekercset elkattintottuk egy családi nyaraláson, hogy aztán a film előhívása után, – ami legtöbbször egy többhetes folyamat volt – kíváncsian üljük körül az étkezőasztalt, és vizsgáljuk meg a hol jól, hol túlexponált képeket. A folyamat közben, egyszer csak előkerültek az öcsém önarcképei... ugyanis valamiért ihletet érzett, és saját magát fotózgatta a nyaraláson. Így minden ötödik fotó az ő fejével volt tele. Képzelhetitek, a szüleim milyen mérgesek voltak.
Ma nem várunk ennyit egy szelfire. Viszont a műfajnak már kész tudománya van. Az interneten pontos és mindenre kiterjedő leírást találhatunk a tökéletes önfotó elkészítéséhez. Például: a legjobb időpont a szelfizésre a napkelte vagy a napnyugta. Olyankor a legszebbek a fények. Amennyiben nincs lehetőségünk természetes fényt használni, egy fehér papír is megteszi, hogy elkerüljük a toka-effektust. Csak helyezzük az arcunk alá a lapot, és derítsük meg a látványt egy picit a róla visszaverődő fénnyel. Na, tessék!
A viccet félretéve, a szelfi egyáltalán nem újkeletű dolog. Itt van például Rembrandt, a XVII. századi holland festő, aki vitathatatlanul a szelfi – na jó, inkább az önarckép készítés mestere volt. Közel nyolcvan önarcképet festett, rajzolt, vagy skiccelt élete során, többet, mint bármelyik kortársa. Képeit elnézve, húszéves korától haláláig, komoly fizikai változáson és érzelmi fejlődésen ment keresztül. Ernst van de Wetering, a Rembrandt-kutatócsoport elnöke szerint, a festő két okból csinált ennyi önarcképet.
My favorite painting. https://t.co/Hk1jGgHamp
— Beachfield Vasque (@astudholme2) December 11, 2022
Az elsők még az arckifejezések és fényhatások tanulmányozására készültek. A legtöbb önarcképnek hitt festménye, valójában tanulmány az ember megjelenéséről a tükörben, ezeket a tapasztalatokat később azoknál a portréknál is felhasználta, melyekért fizettek neki. A másik ok, hogy az önarcképek jó üzletnek bizonyultak. A saját arcát ábrázoló festményeket olyan műkedvelőknek ajánlotta fel megvételre, akik más témájú képei iránt is érdeklődtek. A praktikus okokon kívül, azért egy belső késztetés is hajtotta, hiszen képeiből egyre többet adott el, így aztán tudatosan építette bele saját arcképét a művészettörténetbe.
A selfie, using a mirror and Kodak Brownie box camera taken by Russian Grand Duchess Anastasia Nikolaevna. Photographed on October 1914. pic.twitter.com/NbabhIhY9m
— WikiVictorian (@wikivictorian) April 3, 2021
Nehéz meghatározni, hogy ki készítette az első szelfit. Talán Anasztázia hercegnő, II. Miklós orosz cár legfiatalabb lánya volt az, aki egy Kodak kamerával örökítette meg tinédzser-kori önmagát 1913-ban. Hogy ezzel komolyabb célja lett volna, mint a mai tiniknek a Twitteren vagy a Facebookon? Egyáltalán nem biztos.
Self picture of Uncle Joe Byron, Pirie MacDonald, Colonel Marceau, Pop Core, Benjamin Falk on the roof of Marceau's Studio. Photographed in 1920. Museum of the City of New York. pic.twitter.com/8mmseGHWhI
— WikiVictorian (@wikivictorian) September 23, 2021
Ez már Joseph Byron angol fotográfus barátaival közösen készített képe 1920-ból, amely, –elnézve a beállítást–, nem tűnik könnyen kivitelezhetőnek. A kamerák fejlődése mellett, még sokáig maradtak technikai akadályok. Az idő múlásával azonban egyre jobban kifinomultak a lehetőségek.
If you think selfies are a modern phenomenon, check these: a British paratrooper snapped a few pictures of himself while parachuting in 1944.
— Marina Amaral (@marinamaral2) February 25, 2021
It was a request made by photographer Haywood Magee, who was assigned by a magazine to shoot a story on British paratroopers. pic.twitter.com/4arGrTfSOs
Ennek az angol ejtőernyősnek az önarcképe is igen homályosra sikerült a II. világháború idején.
Did you know I took the first space selfie during Gemini 12 mission in 1966? BEST SELFIE EVER http://t.co/JfPAiVXmLk pic.twitter.com/DuwDXvcDmp
— Dr. Buzz Aldrin (@TheRealBuzz) July 19, 2014
Buzz Aldrin ugyan „csak” másodikként ért a Holdra, de van, amiben ő lett az első. Ő készítette az első szelfit a világűrben, 1966-ban.
The @Polaroid camera was created in response to Edwin Land’s daughter – who wanted to see holiday snapshots instantly.
— Aesthetica Magazine (@AestheticaMag) May 7, 2021
The photography pioneer was born #OnThisDay in 1909.
Image: Oliviero Toscani, 'Andy Warhol with Camera', 1974. pic.twitter.com/E7sqAkqqLy
Andy Warhol szelfije 1986-ban, egy évvel a művész váratlan halála előtt látott napvilágot. Tavaly, több mint 30 millió dollárért kelt el egy másik önarcképe alapján készült hat részből álló portrésorozata. Warhol munkáinak nélkülözhetetlen velejárója az önábrázolás, művészetének legismertebb képei közé tartoznak önfotói.
Azért van egy nagy különbség a mai szelfik, és – teszem azt – a XVII. századi önarcképek között. Rembrandt idejében, egy jóval hosszabb, átgondoltabb önismereti folyamat részét alkották ezek a képek. A maiak viszont többnyire a pillanat hatására készülnek. Ritkábban azért, hogy majdani unokáink megismerhessék a fiatalkori önmagunkat, vagy azért, hogy mi megismerjük magunkat. Meglát, elkattint, megszerkeszt, feltölt. És a következő pillanatban már a lájkok számát figyeli a „művész". Pedig egy valamit érdemes lenne megtanulnunk Rembrandttól: az önvizsgálatot. Ehhez viszont nem elég egy klikk.
Ujvári Bea
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Unsplash/ Steve Gale