Tudj meg többet a szétnyílt hasizomról! ‒ Tünetek és kezelési lehetőségek
A probléma férfiakat és nőket egyaránt érint, a tüneteket pedig sok esetben nehéz felismerni. Honnan tudhatjuk, hogy érintettek vagyunk?
A probléma férfiakat és nőket egyaránt érint, a tüneteket pedig sok esetben nehéz felismerni. Honnan tudhatjuk, hogy érintettek vagyunk?
Várólisták, lepukkant kórházak, alacsony színvonalú ellátás az állami egészségügyben, amelyből aki teheti, menekül. Miközben a magyarok egészségi mutatói a legrosszabbak közé tartoznak az EU-ban. Mi ennek az oka? Ennek járt utána Iliás-Nagy Katalin.
„A medencefenék-gyengeség az egyik legnagyobb tabu, hiszen ki akar arról csacsogni, hogy nem érzi a partnere nemi szervét szex közben, vagy éppen elcseppen a vizelete, ha túl hosszú a sor a mozi mosdójában?!” Nos, itt az idő, hogy megtörjük a tabut!
Társadalmi szintű tagadásban vagyunk a rákbetegséggel kapcsolatban, ezért nem járunk rendesen szűrővizsgálatra, ha pedig ne adj' isten rossz diagnózist kapunk, sokan nem tudnak beszélni az érzéseikről. És az is gyakori, hogy nincs kivel. Dr. Riskó Ágnes onkopszichológus fontos gondolataiból válogattunk.
Egy daganatos beteg kislány és futó édesanyja megható története Nádudvari Péter tollából:
„Ne görcsölj rá, és akkor összejön!” – mondják. De el tudná nekem pontosan magyarázni valaki, mit is takar a „rágörcsölés”?
Ma van a rák világnapja. A statisztikák szerint Európában nálunk hal meg a legtöbb ember daganatos betegségben, de még mindig sok beteg ember titkolja, rejtegeti az állapotát, adott esetben még a családtagjai előtt is. Riskó Ágnes onkopszichológussal a tagadás és a hárítás okairól beszélgettünk.
„Ott lenni, beszélni a legkevesebb. De két alkalom között jön a mélymerülés, bele a sötétbe. Világkörüli út ez, csak épp belül zajlik” – mondja egyikünk arról, mit jelent neki az önismereti munka. De mindenki más is beenged most bennünket pár percre abba a legintimebb szobába.