Te randiznál fideszessel? És egy libsivel? – Körülnéztünk az világnézet szerinti társkereső platformokon

Ideológiai és világnézeti hovatartozás szerinti társkereső oldalpáros indult magyarul. Megnéztük, miről szól és mennyire tűnik hitelesnek az ajánlatuk. És ha már politikai megosztottság, kutatások alapján bemutatjuk azt is, hogyan befolyásolja a párválasztást a pártszimpátia. Sándor Anna írása.
–
„A Jobbrandi.hu azoknak szól, akik nem csupán randizni szeretnének, hanem egy valódi, hosszú távú kapcsolatot keresnek. Hiszünk a család fontosságában, a hagyományos szerepekben és az értékek mentén épített, stabil párkapcsolatokban” – hirdeti magát az újonnan induló, jobboldali-konzervatív párkereső oldal, a Jobbrandi.
Az új szolgáltatásra a Vastagbőr nevű Facebook-oldal hívta fel a figyelmet, némi kutatással viszont megtaláltuk a konzervatív társkereső ikerpárját – ki nem találod –, a Balrandit.
A két oldal közti szoros kapcsolatot nem csupán az ÁSZF-ükben található céginformációk erősítik meg, amelyek szerint az üzemeltetőjük a Rich Gruop Kft., vezetőjük pedig ugyanaz a Farkas Zsombor lehet, aki a Vastagbőr szerint a Richlife nevű luxuspiacteret is működteti.
A két társkereső oldal egymás tükörképe – csak éppen világnézetileg hozzájuk igazított kommunikációval.
A fenti nyitómondatok balos párja ugyanis a következő: „Balrandi – A nyitott gondolkodásúak társkeresője. Csatlakozz egy olyan közösséghez, ahol az elfogadás, az egyenlőség és az értékalapú kapcsolatok kerülnek előtérbe”.
Még épülnek
Jól látod, nagyjából tökugyanazt adják el, csak jól bevált módon az ellentétes pólusokba rendelt hívószavak mentén: „hagyomány, család, hit és nemzet” vs. „nyitott, elfogadó, liberális, környezettudatos, szabadon szárnyaló szerelem”. A Balrandi nyitóoldalán emellett nemcsak fehér, hanem színes bőrű fiatalokat is látunk.
A minőségi szolgáltatásról első blikkre nem győznek meg, ha kiszúrod (és ordít), hogy a nyitóoldal képei AI-generált „fotók” a párokról. A Jobbrandi Facebook-oldalán látható, szintén AI-generált minireklámfilm alapján pedig komolyan elgondolkodtam, hogy mégiscsak geg/átverés az egész. Azaz hogy tényleg egy idősebb nő fut a népviseletes fiatalok előtt azt ismétlegetve, hogy „Itt legalább nem találnak meg a liberálisok”. Ezt a humort vajon kinek szánták?
View this post on Instagram
A Facebookon még nem tudjuk összehasonlítani a két társkeresőt, mert a Balrandi oldal éppen épül. Amikor pénteken megnéztem, mindössze két követője volt, nulla posztja és a cover-fotója is hiányzott.
Pedig nagyon izgalmas lenne megtudni, mi lehet a párja a „Baloldali férfiak, kíméljetek!” reklámképnek. Mondjuk, „NER-lovagok, tűnés?”
Na, de mennyire hiteles?
A kíváncsiság kedvéért muszáj volt regisztrálnom a Jobbrandira, ahol mindjárt az elején meg kellett adnom, kit keresek. Nem meglepő módon nőként csak férfit, férfiként csak nőt választhattam. Megnéztem ugyanezt a lépést a Balrandin (ott nem csináltam végig a regisztrációt), és ott választhattam volna férfit, nőt és mindkettőt mindkét nem esetében – ez egy ilyen cisz szolgáltatás (transz, nem bináris opció nem volt).
A regisztráció részeként meg kellett adnom kötelezően, hogy hány éves vagyok, településre szűkítve, hogy hol élek, és írnom kellett egy minimum 50 karakteres bemutatkozást. Képet később is feltölthettem.
Igen ám, csakhogy a Jobbrandi beköszönő kommunikációja és nyilván ál-felhasználók véleményei után („Végre egy társkereső, ahol a nők nőként, a férfiak pedig férfiként viselkednek! Itt nem futó kalandokat keresnek az emberek, hanem egy életen át tartó társat.” Dávid (33)) olyan ismerkedési célok közül választhattam, mint hogy:
- flörtölnék,
- bulimeghívások,
- laza kapcsolat,
- szerelem,
- barátság,
- egyéb,
- csak kíváncsiságból regisztráltam.
Az első három kategória egy sima társkeresőnél persze teljesen oké, viszont a nemzet-hit-komoly kapcsolat háromszögébe pozícionált szolgáltatásnál azért kicsit kilóg a lóláb.
Ezek után az már inkább ízlés kérdése, hogy nekem sok, túl érzelgős, amilyen stílusban az oldal kommunikál a felhasználóval (itt is felmerült bennem, hogy ezt bizony a ChatGPT írta)
„Kezdeményezz, ismerkedj, hogy mielőbb rabul ejtsd valaki szívét!”
Az oldalra belépve aztán tovább dúsíthattam volna a profilomat mindenféle személyes információval bemutatkozással, képekkel. Az oldal ingyenes, de választható háromféle csomag, ha VIP-tagságra is vágysz – utóbbi esetében például belépőkódot kaphatsz a cég privát eseményeire, legyenek azok bármik.
És erre tényleg van igény?
A hazai világnézeti megosztottság merevsége és lövészárkai már szinte közhelyek. Gyors körbekérdezéssel az ismerősök között nem is találtam vegyes, tehát konzervatív-liberális párt.
Vannak viszont rendes, reprezentatív merítésű kutatások is a világnézet és párkapcsolat összefüggéseiről. Egy 2024-ben a Journal of Personality and Social Psychologyban publikált, több kutatás eredményeit elemző tanulmány szerint a legnagyobb pártok jelentik a legnagyobb törésvonalakat, az ilyen vegyes párok kifejezetten ritkák az Egyesült Államokban:
a republikánus-demokrata párok aránya csak 8 százalék volt.
Magas volt viszont a vegyes párok aránya abban az esetben, ha az egyik fél az Amerikai Független Párt (American Independent Party) támogatója – ez a harmadik legnagyobb párt az USA-ban, de itthon nem nagyon hallunk róluk.
A politikai polarizáltság növekedése az elmúlt 50 év során a párkapcsolatokban is tetten érhető: csökken a különböző pártokat támogató párok száma, azok a házasságok, amik mégis megköttetnek így, nagyobb eséllyel végződnek válással.
Az, hogy nő a politikailag azonosan gondolkodó párok száma, az egész társadalomra kihat. Amikor ugyanis a partnerek azonos vagy nagyon hasonló politikai nézeteket vallanak, ők maguk és a gyermekeik is kevésbé találkoznak eltérő nézőpontokkal, ami erősíti a visszhangkamra-hatást. Ez utóbbi arra utal, hogy
ha csak az elképzeléseinknek, meggyőződéseinknek megfelelő információkkal találkozunk, akkor egy idő után torzul a perspektívánk a világról.
Ha nem vagyunk rákényszerülve, hogy együttműködési módokat dolgozzunk ki olyan emberekkel, akik másképpen gondolkodnak, mint mi, azzal rugalmatlanabbak leszünk, és az empátiánk is csökken feléjük. Mindent összevetve ez a folyamat még tovább fokozza a társadalmi polarizációt.
Jellemzően házasok
Az I love you but I hate your politics: The role of political dissimilarity in romantic relationships (Szeretlek, de utálom a politikai nézeteidet: A politikai különbözőség szerepe a romantikus kapcsolatokban) című tanulmány szerzői 526 pár, illetve 4 584 felnőtt adatait is elemezték.
Kimutatták, hogy akik politikailag hasonló nézeteket valló partnerrel éltek, inkább voltak vallásosabbak, és baráti, családi kapcsolataik is politikailag homogénebbek voltak, mint azoké, akik politikailag eltérő nézetű partnerrel voltak kapcsolatban. Ezen túl
a homogén párok politikailag szélsőségesebb nézeteket vallottak, fontosabbnak tartották a politikát, és erősebben érezték, hogy meg kell osztaniuk politikai nézeteiket. Jellemzően házasok voltak vagy jegyben jártak, illetve idősebbek voltak.
Azok, akik politikailag eltérő nézeteket valló partnerrel éltek együtt, általában valamivel alacsonyabbra értékelték a kapcsolatuk minőségét.
„Akár arról van szó, hogy valaki nem akar a másik oldalhoz tartozóval randizni, akár arról, hogy a politika feszültséget okoz egy kapcsolatban, kutatásunk eredményei arra utalnak, hogy a politika valamennyire befolyásolhatja a párkapcsolatokat. És úgy tűnik, ez még azokra is igaz lehet, akik kevésbé érdeklődnek a politika iránt – ami arra utal, hogy a politikailag elkötelezett kisebbség hangos és kitartó hangja sokak kapcsolatára hatással lehet. Ha az emberek egyre inkább úgy látják, hogy az Egyesült Államok két nagy pártja alapvető értékek és hiedelmek mentén különbözik, akkor a most kimutatott kis hatások idővel felerősödhetnek” – zárták tanulmányukat a szerzők.
Kiemelt kép forrása: Unsplash/ Flure Bunny, Pexels/ Chloe