Tíz nap után, törött gerinccel, az út szélén találtak rá az ukrán modellre, aki egy dubaji partiba indult

Maria még februárban utazott Dubajba, majd március 9-én a huszadik születésnapját egy olyan, luxusszállodában megrendezett partin tervezte ünnepelni, amin állítólag sejkek is részt vettek. Az OnlyFans-modellt a hatóságok szerint két férfi hívta meg, akik azt állították magukról, hogy a modellszakma képviselői, azonban a promóter, aki a partit szervezte, egyszer sem látta Mariát az este folyamán. Ezt követően több mint egy hétig senki sem hallott róla. Mózes Zsófi írása.
–
Maria – akinek a teljes nevét személyiségi jogi okokból nem közöljük a cikkben – február 15-én érkezett Dubajba. Barátnőjével, Angelina Doroshenkova orosz modellel utazott, Doroshenkova azonban nem sokkal később hazatért. Maria telefonon beszélt édesanyjával a március 9-i partiról, elmesélte, hogy két férfi hívta meg, akiket nem sokkal korábban ismert meg – oda azonban állítólag már nem érkezett meg.
A modell családja és barátai két nappal az esemény után kezdtek aggódni, az ukrán nő ugyanis 11-én Thaiföldre utazott volna a barátaival, de a parti után már nem tudták elérni. Az eltűnést jelentették a dubaji hatóságoknak, nekik azonban több mint egy hét alatt sem sikerült megtalálni Mariát.
Végül március 19-én, egy út szélén találtak rá a modellre
Mariát egy dubaji út mellett találták meg, potenciálisan életveszélyes sérülésekkel: törött végtagokkal és gerinccel, a testét pedig vér és zúzódások borították. Kórházba szállították, ahol négy életmentő műtéten esett át – számolt be akkor elsőként a Daily Mail. Édesanyja csak azt követően értesült a hollétéről, amikor Oleksiy Lyashenko, Ukrajna dubaji konzulja felkereste őt.
„Van egy feltételezés, hogy egy luxusszállodába, egy buliba ment. De a promóter, aki ezeket a partikat szervezte, nem látta őt. Mariát végül súlyos állapotban találták meg – mesélte az édesanya. –
Eltűntek az iratai, nincs meg a telefonja, semmi. Négy műtéten van túl, és jelenleg olyan állapotban van, hogy nem tud beszélni.”
Angelina Doroshenkova az eset után a következőt mondta az ukrán médiának: „Mindannyian a legjobbakat reméljük, és nagyon hálásak vagyunk mindenkinek, aki részt vett a keresésben és információkkal segített”, emellett megkönnyebbült, hogy barátnőjét megtalálták. Orvosi kezelést kap, és mindent megteszünk érte, hogy jobban legyen – mondta Maria édesanyja.
Az eset kapcsán több elmélet is született
A fiatal nő eltűnésének körülményei még mindig nem tisztázottak, a dubaji rendőrség azonban azt állítja, hogy a lány egyedül bolyongott egy „lezárt építkezésen”, és „lezuhant a magasból”. Állítólag egy „átfogó nyomozás” után jutottak erre a következtetésre, de Maria családja igyekszik felhívni a figyelmet a nyilvánvaló jelekre – például arra, hogy a modell egy úgynevezett „privát parti” után tűnt el, nem tudott beszélni, amikor megtalálták, és sem a iratai, sem pedig a telefonja nem volt nála. Szerintük ezek egyike sem balesetre utal.
Ahogy egyre több cikk született, a Mariával történteket felkapta a közösségi média is. Sokak szerint a modell egy úgynevezett „porta-potty” partin vehetett részt: az American Online cikke szerint ezeken az eseményeken
az influenszerek és modellek 30-50 ezer dollár (nagyjából 10-20 millió forint) körüli összegeket kapnak jellemzően arab férfiaktól – cserébe az említett férfiak extrém és megalázó „szexuális” aktusnak vetik alá őket.
Ahogy azt Katya Gordon orosz ügyvéd a The Sunnak elmondta, az ilyen események rendkívül kockázatosak, még akkor is, ha a pénzbeli ösztönzés csábító lehet néhány nő számára. „Olyan videók keringenek az interneten, amelyeken a sejkek megverik a lányokat, kopaszra borotválják a fejüket, kiverik a fogukat” – mondta, majd hozzátette, az sem ritka, hogy a nőknek székletet vagy vizeletet kell fogyasztaniuk. A mostani eset után számos történet látott napvilágot, sokan anonim platformokon számolnak be a partik részleteiről.
Rendszerszintű probléma
„Számos panaszt kaptunk influenszerektől és művészektől, akiket fellépésekre és rendezvényekre hívtak Dubajba, hogy aztán olyan partikra csábítsák őket, ahol szexuális tevékenységekben való részvételt vártak tőlük” – mondta Radha Stirling, a Detained in Dubai londoni székhelyű szervezet vezérigazgatója. Szerinte az Egyesült Arab Emírségek nem olyan „bűnözésmentes”, mint amilyennek beállítják.
Stirling, aki számos olyan nővel dolgozott együtt, aki erőszakot vagy igazságtalanságot tapasztalt az Egyesült Arab Emírségekben, azt mondja, hogy az eset rávilágít a visszaélések szélesebb körű mintázatára, amelyeket gyakran elhallgatnak, figyelmen kívül hagynak, és egyáltalán nem szerepelnek a bűnügyi statisztikákban. „Dubajt jellemzően biztonságos úti célként reklámozzák, de sok nő számára a valóság trauma, igazságtalanság és hallgatás.
Az évek során számos olyan nővel dolgoztam együtt, akit megerőszakoltak, elkábítottak, bántalmaztak vagy elraboltak az Egyesült Arab Emírségekben, majd amikor megpróbálták jelenteni az esetet, őket is bűnözőként kezelték”
– mondja.
Szerinte a legutóbbi eset körülményei egy jól bevált mintát követnek: a nőket érintő súlyos incidensek ritkán jelennek meg a hivatalos statisztikákban, és az állítólagos elkövetők gyakran semmilyen következménnyel nem szembesülnek a befolyás, a kapcsolatok vagy a közöny miatt.
„A nőknek tisztában kell lenniük azzal, hogy veszélyes helyzetekbe kerülhetnek, és ha házas férfi is érintett, akkor még házasságtöréssel is megvádolhatják őket” – hívja fel a figyelmet Stirling.
Fordulat Maria ügyében
Az ukrán rendőrség nem elégedett meg a dubaji hatóságok munkájával. Március 29-én bejelentették, hogy emberkereskedelem ügyében nyomoznak, valamint, hogy egy „előzetes vizsgálat” már folyamatban van. És bár a Daily Mail beszámolója szerint gyanúsítottakat egyelőre nem neveztek meg, mindenképp előremutató, hogy vannak hatóságok, amelyek komolyan veszik az ilyen ügyeket.
Kiemelt kép forrása: Youtube/Newsy Fast