Három csokis keksz – amihez mindened van otthon, ha te is úgy szereted a csokit, ahogy mi
Pár hete két barátnőmmel, akik csokiszeretők – tehát rendes emberek – elmentünk a riegersburgi Zotter csokoládé múzeumba. Esküszöm, ha Willy Wonka múzeumot álmodna, ilyen lenne. Órákon át kóstoltunk mindent, ami csoki. Az utazáshoz csokis kekszeket sütöttem, ami – így utólag – tényleg túlzásnak tűnik. És csak kicsit ciki, hogy nekünk mégsem jelentett problémát megenni. Stahl Judit írása.
–
Amerikai csokoládés keksz
Szerkesztőségünknek két élete van: a gasztronómiai és az irodalmi. Az utóbbi a Lettero-könyveket jelenti, vagyis olyan női regényeket, krimiket, thrillereket adunk ki, amelyekről meggyőződésünk, hogy ha magyarul nem jelennének meg, nagy kár lenne értük. Egyszer megkérdeztünk pár külföldi szerzőnket a kedvenc édességéről. Így jutottunk hozzá ehhez a tényleg szuper kekszrecepthez az amerikai Taylor Jenkins Reidtől, az Evelyn hét férje című regény szerzőjétől. Azt írta nekünk: „Nincs annál jobb, mint a frissen sült, langyos csokis kekszet egy pohár jéghideg tejbe mártogatni.” Igen, egyetértünk!
24 dkg finomliszt
½ teáskanál szódabikarbóna
½ teáskanál só
24 dkg puha vaj
15 dkg cukor
15 dkg barna cukor
1 vaníliarúd
2 tojás
25 dkg tejcsokoládé, apróra vágva
1. Előmelegítjük a sütőt 175 fokra, és sütőpapírral kibélelünk egy 30×40 centis lapos tepsit.
2. A lisztet, a szódabikarbónát és a sót összevegyítjük egy tálban.
3. A vajat, a kétféle cukrot és a vaníliarúd kikapart magjait robotgéppel jól összedolgozzuk két perc alatt, aztán elkeverjük benne egyenként a tojásokat, majd tovább járatjuk a gépet öt percig. Ezután hozzáadjuk a lisztes részt, végül a csokit.
4. A tésztából evőkanálnyi mennyiségeket teszünk egymástól hét centire a tepsire, és tizenkét–tizenhárom perc alatt megsütjük. Várunk pár percet, amíg kicsit hűlnek, majd széles pengéjű késsel átemeljük őket egy rácsra, hogy azon hűljenek ki teljesen.
5. A maradék tésztából ugyanígy elkészítjük a többi kekszet. (Körülbelül 48 darab lesz belőle.)
Karamellás-csokis tallér
Érdekessége, hogy a rendes mennyiségű csokoládé ellenére a karamellás ízek dominálnak benne, köszönhetően a vajkaramella és a barna cukor fenséges összhatásának. És még egy megjegyzés: amikor először megjelent a recept, még nem ajánlottuk, hogy pihentesd a tésztát egy éjszakán át, de később, amikor a tesztkonyhában véletlenül a hűtőben felejtettük, kiderült, ettől még finomabb lesz.
10 dkg étcsokoládé, apróra vágva
25 dkg finomliszt
½ teáskanál sütőpor
¼ teáskanál szódabikarbóna
¼ teáskanál só
22 dkg puha vaj
30 dkg barna cukor
1 vaníliarúd
1 tojás
15 dkg tejcsokoládé, apróra vágva
10 dkg vajkaramella, apróra vágva
1. Az étcsokit gőz fölött megolvasztjuk, kihűtjük. A lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát és a sót összevegyítjük, félretesszük.
2. A vajat, a barna cukrot és a vaníliarúd kikapart magjait robotgéppel két perc alatt összedolgozzuk egy nagy tálban. Hozzáadjuk a tojást, és öt percig tovább keverjük a géppel. Ezután lassú fokozaton belevegyítjük az olvadt étcsokit, majd a lisztes részt, végül a tejcsokoládét és a karamellát.
3. A tésztát a hűtőben egy éjszakán át pihentetjük.
4. Másnap előmelegítjük a sütőt 190 fokra, és sütőpapírral kibélelünk két 30×40 centis lapos tepsit.
5. A tésztából enyhén nedves kézzel egy–egy evőkanálnyi mennyiséget veszünk ki, golyókat formálunk belőle, és sütőpapíros tálcára sorakoztatjuk. Ezután mehetnek vissza a hűtőbe, kivéve nyolc darabot, mert ezeket rögtön ráültetjük az egyik tepsire, egymástól hat centire. (Ha közben túllágyul a tészta, kis időre rakd vissza a hűtőbe.)
6. Az első adag tallért megsütjük nyolc perc alatt, és hagyjuk a tepsin teljesen kihűlni, mielőtt leszednénk. Ezalatt megsütjük a következő nyolcat a másik tepsin. Így haladunk tovább, amíg elkészül az összes tallér. (Körülbelül 60 darab lesz belőle.)
Töltött csokis-mogyorós keksz
Egyértelműen a csokiimádók kedvence. Tetején tejcsokis csíkok, középen csokis-mogyorókrémes töltelék, és emiatt mindegyik süti – pár falatnyi – garantált boldogság. A tésztája nagyon hamar megvan, az összeállítása sem babrás. Naná, hogy sok olvasónk szereti, természetesen velünk együtt!
A tésztához:
14 dkg finomliszt
5 dkg porcukor
5 dkg török mogyoró, megpirítva és finomra darálva
¼ teáskanál őrölt fahéj
¼ teáskanál só
10 dkg hideg vaj, kockákra vágva
A töltelékhez:
10 dkg Nutella
A mázhoz:
5 dkg tejcsokoládé, apróra vágva
½ evőkanál vaj
½ evőkanál keményítőszirup
1. A lisztet, a porcukrot, a mogyorót, a fahéjat és a sót késes robotgépben elkeverjük. Hozzáadjuk a vajat, és addig járatjuk a gépet, amíg morzsás állagú keveréket kapunk.
2. A morzsás keverékből egy nagy tálban néhány mozdulattal tésztát gyúrunk. Ezután bucira formázzuk, majd koronggá lapítjuk, és frissen tartó fóliába csomagolva egy órára a hűtőbe tesszük.
3. Előmelegítjük a sütőt 180 fokra, és sütőpapírral kibélelünk két 30×40 centis lapos tepsit.
4. A tésztát két sütőpapír között három milliméter vékonyra nyújtjuk, és lisztbe mártott, négy centi átmérőjű kiszúróval körlapokat szaggatunk ki belőle. A „szabási hulladékot” újra összegyúrjuk, kinyújtjuk, kiszúrjuk.
5. A kekszeket egymástól jó egy centire rakjuk a tepsiken, és öt perc alatt megsütjük – egyik tepsivel a másik után. Hagyjuk őket teljesen kihűlni, csak ezután szedjük le.
6. A kekszeket párosával összeragasztjuk a Nutellával.
7. A mázhoz a hozzávalókat gőz fölött összeolvasztjuk, és becsíkozzuk vele a kekszeket. (Körülbelül 25 darab lesz belőle.)
Stahl Judit
Iratkozz föl a WMN hírlevelére, mert 50%-os kedvezménykódot találsz benne Stahl Judit könyvkiadójának webshopjához!
(De persze ne csak ezért iratkozz föl... hanem azért mert jóóó!) KATT IDE a hírlevél-feliratkozáshoz!
Képek forrása: Stahl Judit