Okoskonyha: A füge
Kell néha egy kicsit egyszerűbb, hőségben is emészthető téma. Legyen ez a füge, ami egyébként is nagyon aktuális, mert a kiskertekben dugig vannak a fák ezzel a szuper gyümölccsel.
Ja, bocs, a szuper mostanában egész másként használatos az ételek környékén, de megkockáztatom, hogy a füge is egyike lehetne a most divatos „superfood"-oknak. Elképesztő élettani hatásai vannak, mondjuk például hatékonyan csökkenti a vérnyomást. Ezt magas káliumtartalmának (100 grammban körülbelül 28 gramm!) köszönheti. Ha például túlságosan sok sót fogyasztunk (aminek káliumelvonó hatása van), akkor jól jön néhány friss füge, csak hogy minden rendben legyen. És természetesen a friss fügéről beszélünk. Bár az aszalt fügének is megvannak a maga előnyei, mégis jobb a friss.
Mindkettő megegyezik abban, hogy a rosttartalmuk is magas, ezzel elősegítve a jó emésztést, de azért is „superfood", mert teli van antioxidánssal. Főleg, ha jó érett példányokat választunk. Minél sötétebb a gyümölcs, annál több antioxidánst tartalmaz (lásd: szeder, fekete ribizli, stb...), és valahogy így van ez a fügénél is. A zöldebb darabok egyébként is kesernyések, a sötétebbek viszont fantasztikusan édesek, érdekes módon a már-már túlérett, a romlás határán lévő fügék a legegészségesebbek. Persze a cukortartalmat is figyelembe kell venni, hiszen minél érettebb, annál édesebb is. 100 gramm fügében körülbelül 20 gramm szénhidrát van, ennek egy része élelmi rost, és nagyjából 16 gramm a cukor. A glikémiás indexe 6, ezzel a középmezőnyben van, tehát egy egészséges diétába tökéletesen beilleszthető.
Nem véletlenül írok szerelmes levelet ehhez a növényhez: a levelei is fogyaszthatók főzve vagy sütve. Na, EZT biztosan nem tudtátok: akár mondjuk lazacot beletekerve, akár teaként, vagy mondjuk fagylaltot készítve belőle, ráadásul a leveleknek inzulinszabályozó hatása is van.
És a legfontosabb: annyira különlegesen FINOM! Semmi máshoz nem hasonlítható az íze, a kis magocskák roppannak, a bőre selymes, a textúrája bársonyosan krémes, az íze egyszerre kissé savanykás, édes, és talán keserű is. Az ömlengésnek, még egyszer mondom, oka van: édesen és sósan is szuperál. Értitek: SZUPERál... (Elnézést.) Szóval a kesernyés rukolával remek saláta lehet, kecskesajttal és mézzel pedig frissítő desszert. Piték, torták, tarte-ok, zselék és lekvárok főszereplője a füge...
És álljunk is meg itt egy pillanatra. A lekvárkészítés érzelmi világában fontos pillanat az, amikor a lekvár elkezd sűrűsödni, zselésedni. A füge pektintartalma, vagyis az az anyagtartalom, ami zselésít, nagyon alacsony. Ezért muszáj hozzá külön pektint adni, ami például a befőzőcukorban található. De ennél sokkal szerencsésebben járunk, ha citromhéjat adunk hozzá, mert az viszont tele van pektinnel, ráadásul kellemesen ízesíti is a lekvárt.
A fügelekvár nem a leghétköznapibb, de lássuk be, maga a füge sem az. Most érdemes kipróbálni, hiszen úton-útfélen fügébe akadhatunk. Sajnos a piacokon nem olcsó, és viszonylag ritka is, mert nehezen szállítható és gyorsan romlik. Talán ezért is kopott ki a magyar köztudatból, pedig remekül érzi magát az itthoni kertekben is ez a Közel-Keletről származó fácska. Viszont ha a kertünkben van fügefa, akkor szinte kiirthatatlan, még a növénygyilkosok sem tudják elpusztítani. Úgyhogy: hajrá füge, és hajrá fügelekvár a különlegesebb napokra!
Fűszeres fügelekvár:
Hozzávalók:
2 kg füge
120 dkg kristálycukor
1 rúd vanília (vagy 2 vaníliás cukor)
1 ½ kiskanál őrölt gyömbér
1 kiskanál fahéj
2 megmosott citrom reszelt héja (csak a sárga rész, a fehér nagyon keserű) és leve
Elkészítése:
Negyedeljük fel a fügéket, és a vaníliarúd kivételével minden hozzávalóval keverjük el. (A vaníliás cukrot is most adjuk hozzá.) Körülbelül egy órán keresztül pihentessük, néha keverjük át. Vastagabb aljú lábosban tegyük fel főni, és ha felforrt, alacsony lángon főzzük a kívánt sűrűségre. Ez nagyjából egy óráig tart. Ha egy kicsit összeturmixoljuk, hígabbá válik, így nem lesz annyira darabos. Sterilizált üvegekbe merjük, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Sajtok mellé, kenyérre kenve és süteményekbe töltve is mennyei!
Horvát Sára
Fotó: Penziás Niki