Milanovich Domi: Hősök helyett jól működő rendszerekre lenne szükség – Proust-kérdőív
Ahogy az elmúlt években mindig, idén is a hosszú téli estékre tartogatjuk nektek új – vagy nem olyan új, de a lelkükbe látó kérdéssor elől eddig elmenekülő munkatársaink – megismerését. Elsőként a nemrég hozzánk igazolt Milanovich Domi válaszait olvashatjátok, aki azt mondja magáról: jöhet bármi, jó eséllyel lesz öröm az életében, mert kedvenc elfoglaltságai alacsony költségvetésű, magányosan is végezhető tevékenységek. Meg azt, hogy igyekszik jó egyensúlyokat találni. És még egy csomó mindent… olvassátok el és ismerjétek meg jobban. Milanovich Domi és a Proust-kérdőív.
–
1. Mi jelenti számodra a tökéletes boldogságot?
Ettől a kifejezéstől meg is kondult a fejemben egy vészharang (a tökéletes dolgok általában nyomasztók és sohasem igazak). De azok kitüntetett pillanatok, amikor az életemnek egyszerre több területén (munka, párkapcsolat, család, barátság) történik valami pozitív, és ezek az élmények egymást erősítik.
2. Mi a legnagyobb félelmed?
Az, hogy közönyös leszek, és semmi sem fog érdekelni többé. Ez elsőre talán nem hangzik félelmetesnek, de nekem azt jelentené, hogy elveszítem a kapcsolatot a világgal. Egyszer Schein Gábor íróval készítettem interjút, és ő mondta, hogy
„az életnek nem a halál az ellentéte, hanem a kiégés”.
3. Mi az a tulajdonságod, amit nem szeretsz magadban?
A legjobb és a legrosszabb tulajdonságaim egy tőről fakadnak, úgyhogy kénytelen vagyok mindegyiket szeretni. Ami az egyik kontextusban megbízhatóságot jelent, a másikban unalmas, a precizitás átfordulhat kényszerességbe, a kitartás merevségbe, az elvhűség szigorba. Igyekszem jó egyensúlyokat találni.
4. Mi az a tulajdonság, amit nem szeretsz másokban?
Ha valaki úgy hangoztat különböző értékeket (elfogadás, egyenlőség, szolidaritás), hogy azokat nem vezeti le a saját életén, munkahelyi kultúráján, viselkedésén.
5. Melyik élő embert csodálod leginkább?
Egyértelmű: Görbicz Anitát.
6. Mi a legnagyobb extravagancia az életedben?
Talán a fa csokornyakkendőim.
7. Milyen a lelkiállapotod most?
Megkönnyebbültem, mert befejeztem egy cikket, amin régóta dolgoztam.
8. Melyik az a tulajdonság, amelyet leginkább túlértékelünk?
Az objektivitás. Szerintem egyrészt nem létezik, másrészt
az, aki fennhangon ragaszkodik hozzá, általában a „tények” erejénél fogva, izomból akar érvényt szerezni a mondandójának úgy, hogy sokszor a többiek véleményét, tapasztalatát diszkvalifikálja. Az objektivitásnál többre értékelem a transzparenciát,
amikor valaki átláthatóvá teszi a saját nézőpontját, hátterét, az általa használt adatok forrását.
9. Mikor fordul elő, hogy hazudsz?
Ha egy jó jelenet megkívánja. Bár ez inkább fikció, ami sokszor igazabb, mint a valóság.
10. Mi az, amit a legkevésbé szeretsz a külsődben?
A nyakam közepén kinövő egyetlen szakállszőrt. De gondolom, lesz még több is.
11. Melyik élő embert tartod a legkevesebbre?
Azokat, akik (politikai) hasznot húznak mások kiszolgáltatottságából.
12. Mely tulajdonságot tartod a legfontosabbnak egy férfiban?
A „nőiességet”.
13. Mely tulajdonságot tartod a legfontosabbnak egy nőben?
A „férfiasságot”.
14. Melyik az a szó vagy kifejezés, amelyet túl gyakran használsz?
„Okkersárga”. Cseten szoktam írni, tíz évet öregít.
15. Mi vagy ki életed legnagyobb szerelme?
A barátnőm azt mondta, ha bármikor ilyen kérdést kapok, mondhatom a Cate Blanchettet. De nyilvánvaló, hogy a barátnőm – ez a nemes gesztus is bizonyítja, milyen imádnivaló ember.
16. Mikor és hol voltál életedben a legboldogabb?
Szerencsére elég gyakran tudom boldognak érezni magam, de mondok egy példát. Futok öt kilométert, megállok, lihegek, nagyon fáradt vagyok. Ledobom a kesztyűmet, elsétálok egy általam kijelölt pontig, egy fáig vagy oszlopig. Közben rázogatom a lábamat, kortyolom a vizemet. Megfordulok, és az a nagyjából húsz méter, amit megteszek, vissza a kesztyűmig, na, az valami hihetetlenül gondtalan: az összes feszültség kimegy belőlem arra a rövid időre.
17. Ha választhatnál, melyik emberi képességet, tehetséget birtokolnád legszívesebben?
Olyan humoros lennék, mint Benedek Ágota (üdvözlöm, ha olvassa).
18. Ha egyetlen dolgot megváltoztathatnál önmagadon, mi lenne az?
Kicsit jobb állapotba hoznám a sérült térdemet. Olyan jó lenne egy női csapatban hobbifocizni, vagy bármi mást csinálni, amiben labdát lehet üldözni!
19. Mi eddigi életed legnagyobb teljesítménye?
Hogy megtanultam (időnként) előtérbe helyezni az emberi kapcsolataimat és az egészségemet a teljesítménnyel szemben.
20. Ha létezik halál utáni élet, te miként vagy kiként térnél vissza legszívesebben?
Olyan emberként, akinek van elég fantáziája frappánsan megválaszolni ezt a kérdést.
21. Hol élnél legszívesebben a világon?
Amikor Jón Kalman Stefánsson regényeit olvasom, csakis Izlandon!
22. Mi a számodra legértékesebb tulajdonod?
A kíváncsiságom. Például érdekelne, másoknál is összefüggnek-e a 2. és a 22. kérdésre adott válaszok, vagy csak nálam.
23. Mit tartasz a legmélyebb gyötrelemnek?
Nem tudom eldönteni, hogy a menstruációs fájdalmakat írjam (gyógyszer nélkül), vagy azt, amikor szakítás után egész éjjel tépelődve vergődöm az ágyamban. De ezek saját élmények, és eddig még eléggé megkímélt az élet.
24. Mi a legkedvesebb elfoglaltságod?
Három dolgot nagyon szeretek csinálni: olvasni, kávézni, futni (sétálni). És ez elég nagy biztonságot ad, mert ezek alacsony költségvetésű, magányosan is végezhető tevékenységek. Szóval jöhet bármi, jó eséllyel lesz öröm az életemben.
25. Mit tartasz a legszembetűnőbb tulajdonságodnak?
Hogy kicsit úgy nézek ki, mint egy kamasz fiú.
26. Mi az, amit a legnagyobbra értékelsz egy barátodban?
A jószívűséget.
27. Kik a kedvenc íróid?
Nagyon sok mindenkit szeretek, néha őszintén megijedek, ez azt jelenti-e, hogy nincs ízlésem. De hadd promózzam Alison Bechdelt, aki szerintem nagyon jó, és még senki nem fordította le magyarra. #életcélom
28. Ki a kedvenc irodalmi vagy filmbéli hősöd?
Ez most fura lesz: Xéna, a harcos hercegnő. Amikor gimnazista voltam, pont suli után ment mindig a tévében. Nem hordozott túl nagy művészi értéket, de
ahogy haladt előre a sorozat, egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy Xéna és hű társa, Gabrielle, között romantikus érzések szövődnek.
Nem tudom, a tévénél feltűnt-e ez valakinek, vagy csak nem érdekelte őket. De fényes nappal ment, és sokunknak a fél világot jelentette. Ha megkérdezel harmincas leszbikus, biszexuális nőket, jó eséllyel emlékeznek Xénára… és a csakramra, hujujujuj! (A csakram Xéna dobófegyvere – a szerk.)
29. Melyik történelmi alak áll hozzád a legközelebb?
Ilyenkor mindig gondban vagyok, mert nőkről alig tanultunk valamit a suliban, hát még LMBTQ-emberekről. Szóval kevés az azonosulási felület, úgyhogy Littmann Pepit mondom. Nem történelmi alak, de régebben élt és zseniális.
30. Kik a te valódi, hétköznapi hőseid?
Az, hogy bizonyos területeken hősökre van szükség, sajnos azt jelzi, hogy baj van: nem sikerült aktivizálni a közösséget, nincs elég erőforrás, nem működik megfelelően a munkamegosztás.
Hősök helyett olyan családi, munkahelyi, gondoskodási rendszerekre lenne szükség, amelyek nemcsak hatékonyak, de fenntarthatóak, élhetőek is.
31. Melyek a kedvenc neveid?
Sajnos a magyarban kevés a gendersemleges név, pedig azokat szeretem.
32. Mi az, amitől a legjobban irtózol?
Kullancsot kiszedni egy ridgeback kutyából. True story, annyira rástresszeltem, hogy utána már szegénynek a mellbimbójáról is küldtem képet apukámnak, hogy ez oké-e. Időben kiderült, hogy az az eb „normális” tartozéka, szóval nem csavargattam meg neki.
33. Mi az, amit a legjobban sajnálsz a múltadban?
Azt hiszem, nincs ilyen. Úgy egy éve eléggé megbántottam valakit, hülyeségeket beszéltem egy buliban, amit másnap rettentően megbántam. Bocsánatot kértem, felelősséget vállaltam, azóta pedig figyelek az alkoholfogyasztásomra – és arra is, hogy ne viselkedjek így.
34. Hogyan szeretnél meghalni?
Öregen és hirtelen, úgy, hogy előtte testileg és mentálisan is viszonylag fitt voltam, legalábbis tudtam élvezni az életet.
35. Mi a mottód?
Bárcsak fel tudnám oldani az előző kérdést egy kis vidámsággal, de nincs mottóm sajnos.
Milanovich Domi