Az utolsó előtti stádiumban fedezték föl a méhnyakrákját. Az első terápiák után egy évvel kiújult a daganat, az orvosa alig néhány százalék esélyt adott a túlélésére. És most itt ül velem szemben - épp durcás valamiért, de majd elmúlik ez is - és püföli a klaviatúrát. Ha valakire illik „A túlélő" cím, akkor az a Szentesi. Nemcsak a betegséget élte túl kétszer, hanem a gyógyulást is, meg a helyreállító beavatkozásokat és terápiákat, no és a háromhavonta bekopogtató kicsi halált, amikor MRI-kontrollra megy, és az egész szerkesztőség remegve várja az eredményt. Dolgozik magán folyamatosan, hogy soha többé ne kelljen a saját temetését megterveznie (volt egy pont a betegsége alatt, amikor megtette). Most saját maga és a hozzá közel állók mesélik el Éva történetét. Én DTK voltam, és elmondhatatlanul nagy öröm, hogy ebben a filmben az édesanyja, az orvosai, a legjobb barátja mellett ott lehettem egy picit én is a nagyon is élő túlélő: Szentesi Éva mellett.
Ismerd meg A túlélő sorozatunk első két részében bemutatott inspiráló embereket is! Sipos Péter videóját ITT, Laár Anikóét pedig ITT tudod megnézni.
„Pedig komoly felelősség van a nyakatokban. A ti kezetekben van a jövő nemzedéke, egy jobb jövő. Ti viszont ocsmány propagandát nyomtok – méhnyakrákellenes kampánynak álcázva.” – Egy miskolci iskolában történt eset margójára.
A HPV-oltást mindig is nagy vita övezte – sok szülő nem tudja eldönteni, hogy beadassa-e a gyerekének, vagy sem. A hírek szerint hamarosan már a hetedikes fiúk is megkaphatják, nem csak a lányok. Most valódi anyukák valódi kérdéseire válaszolt a téma szakértője.
Vannak, akiknek 21 fokban már melegük van, más 23 fok alatt didereg – és ezek az emberek gyakran együtt élnek. De mitől függ, hogy ki melyik típusba tartozik? Örökölhető-e a fázósság? Vajon máshogy fáznak-e a nők és a férfiak? És főleg: hogyan tudunk harmonikusan együtt élni valakivel, akinek teljesen más az elképzelése az ideális hőmérsékletről?
A társadalmunkban a nagyszülőség képe is erős vonalakkal van körberajzolva. Az elképzelt jövőkép sokak számára ebben csúcsosodik ki, így az unoka nélküli élet nem csupán szerep- és identitásvesztéssel járhat, hanem az élethez való kapcsolódást is átszínezheti.
„Olyan, mint egy szélvédő, amit téglával próbálnak betörni, de meg sem reped” – mondta egyszer egy pszichológus a párkapcsolatunkra, mi meg, így négy év után jól összenevettünk. Ilyen az, amikor egy kapcsolatban mindkét fél mentális zavarral küzd, és egyikük még neurodivergens is. Triggerek, maladaptív sémák, rossz illesztések netovábbja az egyik oldalon, feltétel nélküli szeretet, hajnalig tartó beszélgetések, bajtársiasság a másikon.