Tudjátok, mi az az ikervonal? – Egy X generációs digitális lúzer vallomása
Both Gabi önironikus jegyzete a hajdani vonalas telefonról, ikervonalakról, a technológiai fejlődésről, az X generációról és a digitális lúzerség hétköznapjairól.
–
Egy másik generáció, teljesen más skillekkel
A 21. század valóban a technikai vívmányokról szól, a digitális bennszülötteknek pedig szinte gyerekjáték minden új használati eszköz, de úgy tűnik, hogy a régi eszközök használatához nem elegendők az új skillek. És ugyanez igaz fordítva is. Hiába dolgozom már több mint húsz éve digitális környezetben, a technika világa azóta sem került hozzám közelebb.
Nemrégiben elém került egy videó a Threads felületén (egyáltalán nem tudom, hogy kerültem oda, ne is kérdezzétek, de állítólag regisztrált felhasználó vagyok). A kihívásban két amerikai tizenéves fiúnak négy perce volt arra, hogy egy régi vonalas, kézi tárcsázós készüléken felhívják a megadott számot. ITT láthatjátok a videót
Nos, nem jött össze nekik. Egyszerűen nem értették, mi az összefüggés a kagyló felemelése, a vonal hangja és a tárcsázás között.
Egy pillanatig sem kárhoztatom őket. Ha nekem 14 éves koromban a kezembe adott volna valaki egy mobiltelefont, én is pontosan azt csináltam volna, amit ők. Fogalmam sem lett volna, mit kell megnyomnom, mit kell vagy nem kell hallanom. Valószínűleg ezek a srácok nemigen néztek retró filmeket, mert ott azért láthatták volna, hogyan zajlott a telefonálás régebben.
A telefon, ami az életet „telefonja”
A telefon ma már tényleg nélkülözhetetlen túlélőeszköz, noha én például alig használom telefonálásra, viszont minden másra igen. Talán túlságosan is sokat van a kezemben, legtöbbször épp az egészen apróra zsugorodott memóriámat pótolom vele, pedig milyen jó is volna nevekre, eseményekre, film vagy könyvcímekre emlékezni „telefonos segítség” nélkül, de sajnos nálam egyre csak romlik a helyzet.
Persze azért nagyon örülök a mind okosabb és még annál is okosabb telefonoknak, még akkor is, ha a funkciók negyedét sem tudom használni. Mit nem adtam volna gyerekkoromban egy bármilyen, akármilyen telefonért!
Ha valaki a szocializmusban nőtt föl, mint például én is, azok számára csupán álom lehetett a saját lakásukban lévő vonalas telefon.
Nemritkán tíz-húsz évet is várni kellett a telefonigénylés után, míg végre tényleg bekötötték a készüléket. A telefonvonal igazi státuszszimbólum volt a hiánygazdaságban. Aki telefont kapott, az már volt „valaki”. Például téeszelnök vagy tanácselnök, híres művész, illetve olyan személy, akit az állambiztonság ilyen módon próbált „észrevétlenül” megfigyelni. Szóval nem lehetett ám akárkinek telefonja a Kádár-korban. A politikusok például a híres K-vonalon keresztül kommunikáltak, de ahhoz már tényleg igazi tótumfaktumnak kellett lenni, hogy valaki ilyet kaphasson. (Erről ITT olvashattok egy nagyon izgalmas összefoglalót.)
„Telefontalan” gyerekkor
Azon a településen például, ahol felnőttem, talán hat-hét készülék volt összesen:
Csatlakozz a WMN-Tagsághoz!
Ezt a tartalmat csak a WMN-tagok olvashatják tovább.
Legyél te is a közösségünk része, támogasd munkánkat!
Szükségünk van a támogatásodra.
Megnézem a tagsági csomagokatvagy bejelentkezem
A kiemelt kép illusztráció, Forrás: Kerepeczki Anna, Pexels/ fauxels, Luna Lovegood, cottonbro studio, www.kaboompics.com, Unsplash/ Universtock
Glow
Glow