A láthatatlan nők enciklopédiája: így tartja fenn a Wikipédia a rendszerszintű egyenlőtlenségeket

A Wikipédia a világ egyik legnagyobb hatású tudásplatformja. Globálisan az öt leglátogatottabb weboldal között szerepel – közvetlenül a Google, a YouTube és a Facebook után –, havonta több mint hatmilliárd látogatót vonz, és közel háromszáz nyelven kínál tartalmat. 2001-es indulása óta átformálta az információ létrehozását és terjesztését, rugalmasságának azonban vannak hibái – különösen a láthatóság és a sokszínűség tekintetében. Mózes Zsófi írása.
–
A Wikipédia célja, hogy összegyűjtse „minden emberi tudás” esszenciáját – és mégis, a platformon fellelhető életrajzok csupán 19 százaléka szól nőkről, a felület szerkesztőinek pedig mindössze 10-15 százaléka nő. Ez az aránytalanság nemcsak torzítja a történelemről alkotott képünket, de láthatatlanná teszi a nők szerepét és hozzájárulását a tudomány, politika, irodalom vagy az aktivizmus területén.
Pedig a kiegyensúlyozott kép napjainkban különösen fontos lenne, hiszen a Wikipédia nemcsak emberek milliárdjainak szolgál információval, de az olyan mesterséges intelligencia-rendszerek egyik fő tanulási forrása is, mint például a ChatGPT.
A felületen jelenlévő torzítás így nemcsak reprodukálódik, hanem fenn is marad ezekben a technológiákban, tovább mélyítve a rendszerszintű egyenlőtlenségeket.
A probléma kódolva van
A legújabb kutatások, köztük a Barcelonai Egyetem Women&Wikipedia projektje által végzett felmérés három, egymással összefüggő magyarázattal világítanak rá a Wikipédia felületén jelenlévő nemek közötti különbségére:
- a nők időhiány vagy a digitális jelenléttel kapcsolatos alacsonyabb önbizalom miatt egész egyszerűen ritkábban szerkesztenek. Ez a magyarázat azonban kizárólag az egyént hibáztatja, miközben figyelmen kívül hagyja a körülményeket, valamint a rendszerszintű akadályokat.
- A kutatás egy másik eredménye szerint a Wikipédia leképezi a társadalmi valóságot: mivel a nőket kevesebbet szerepelteti a média és ritkábban vannak jelen a tudományos életben, így róluk kevesebb szócikk születik. A Wikipédia közösségi döntéshozatali folyamatai pedig tovább erősítik ezeket az egyenlőtlenségeket.
- Ráadásul, áll a harmadik pontban, a Wikipédia belső kultúrája és szabályrendszere elsősorban a már tapasztalt – jellemzően férfi – szerkesztők számára kedvez, miközben nehéz terepet biztosít az új belépőknek, különösen a nőknek.
A kutatások szerint a női életrajzokat gyakrabban javasolják törlésre, sokszor arra hivatkozva, hogy „nem elég híresek” – miközben a nők gyakran eleve kevesebb figyelmet kapnak a médiában, amely a Wikipédia szócikkek alapjául szolgál. A Wikipédián ugyanis csak olyan személyekről születhet szócikk, akik munkássága már megjelent más, hiteles forrásokban – mivel azonban a női szereplők médiamegjelenése is korlátozottabb, ez önmagát erősítő körként működik.
Kik kerülnek a címlapra? – A Cover Women projekt
A Cover Women kutatása a Wikipédia főoldalán megjelenő életrajzokat vizsgálta a felület hét különböző nyelven futó változataiban, tízévnyi adat alapján – ez 22 924 életrajzot jelent.
Az eredmények szerint az angol Wikipédia főoldalán megjelenő életrajzok 29 százaléka volt nőké, a spanyol felületen csupán 18 százalék, nem bináris személyek pedig szinte egyáltalán nem szerepeltek. Amikor a faji és etnikai hovatartozást vizsgálták, kiderült, hogy messze a fehér emberek dominálnak, a faji megjelölések pedig következetlenek:
a színesbőrű személyek gyakran kaptak erre vonatkozó címkét, míg a fehéreknél ez csak elvétve fordult elő.
De különbség mutatkozott a vallás, az anyanyelv, valamint a szakma tekintetében is: a keresztény személyek túlsúlyban voltak, más vallások (pl. iszlám, hinduizmus, buddhizmus) képviselői ritkábban szerepeltek, a legtöbb életrajz angolul beszélő személyekről szólt, ami nyugat-központú torzítást jelez, és politikusok, tudósok és írók domináltak benne. A hagyományosan női szakmák, mint például az ápolás vagy gondozás, szinte teljesen hiányoztak.
Miért nehéz változtatni?
A Wikipédia főoldalára kerülő tartalmak kiválasztását tapasztalt önkéntes szerkesztők végzik, akik bonyolult, szakkifejezésekkel teli irányelveket követnek. A részvételhez magas szintű közösségi státusz és technikai jártasság kell – így ez a belső elit gyakran nehezen hozzáférhető új szerkesztők számára, különösen, ha azok a sokszínűség jegyében más nézőpontokat is behoznának. És bár vannak olyan kezdeményezések, amelyek elősegítik az alulreprezentált csoportok láthatóságát, az összkép még mindig a legaktívabb – jellemzően férfi – szerkesztők preferenciáit tükrözi.
A nemek közti egyenlőtlenségek felismerése és felszámolása érdekében az elmúlt években számos nemzetközi szerkesztői kezdeményezés indult, amelyek célja a nők és más marginalizált csoportok láthatóságának növelése a Wikipédián.
Az egyik legismertebb ezek közül az Art+Feminism, amely egy évente megrendezett, globális szerkesztői maraton. Az eseményeken résztvevő önkéntesek közösen hoznak létre vagy bővítenek szócikkeket női művészekről, tudósokról, aktivistákról és kulturális szereplőkről. A kampány célja nemcsak az, hogy több női életrajz legyen elérhető a platformon, hanem az is, hogy a szerkesztési folyamatba több nőt vonjanak be.
Hasonló célt tűzött ki a Women in Red nevű Wikipédia-projekt is, amely azokra a nem létező női szócikkekre koncentrál, amelyek nevei már linkként szerepelnek a Wikipédián, de még nincs mögöttük tartalom (ezek a „piros linkek”). A projekt közössége ezeket a hiányzó életrajzokat próbálja létrehozni, ezzel csökkentve a női alulreprezentáltságot, és tudatosan bővítve a nők jelenlétét a Wikipédia tartalomkínálatában.
Ezek az alulról szerveződő mozgalmak nemcsak a tartalom egyensúlyát próbálják helyrebillenteni, hanem hozzájárulnak a Wikipédia szerkesztői kultúrájának átalakításához is – egy befogadóbb, sokszínűbb közösség irányába.
Egy igazságosabb, befogadóbb Wikipédia felé
A Wikipédián megjelenő nemi egyenlőtlenségek nemcsak tükrözik a társadalmi valóságot – de tovább erősítik azt.
Ha valóban cél a „minden emberi tudás” elérhetővé tétele, akkor rendszerszintű akadályokat kell lebontani, és fel kell számolni azokat a tényezőket, amelyek kizárják a nők hangját.
Ehhez több női és sokszínű háttérrel rendelkező szerkesztőre, a nők médiabeli megjelenésének tudatos támogatására, valamint a Wikipédia szerkesztési kultúrájának reformjára is szükség van, hogy az irányelvek hozzáférhetőbbé, a közösség pedig befogadóbbá váljon.
Hibái ellenére azonban a Wikipédia kétségtelenül hatalmas eredmény. Ez a világ legnagyobb és legszélesebb körben elérhető tudásplatformja. És éppen ezért mindannyiunk érdeke, hogy olyan felületté váljon, amely tükrözi az emberi tudás és tapasztalatok sokszínűségét, és ahol minden elért eredményt értékelnek.
A Wikipédia az információt kereső emberek millióinak elsődleges célpontja, azonban a magyar Wikipédián mindössze 15,6 százalék azoknak a szócikkeknek az aránya, amelyek maradandót alkotó nőket mutatnak be.
A nők alulreprezentáltsága messzemenően befolyásolja társadalmi megítélésüket és erősíti a sztereotípiákat. Az, hogy a Wikipédián több nő szerepeljen, nemcsak segít elmozdulni az esélyegyenlőség felé, de lehetővé teszi az emberi tudás, annak közreműködői és összességében a társadalom kiegyensúlyozott megjelenítését is.
Ez tehát nem csak a nők ügye. Csatlakozzatok minél többen, hozzunk létre új szócikkeket közösen az első budapesti EqualVoice edit-a-thonon!
Az előzetes felkészülésben és a helyszínen segítségünkre lesznek a magyar Wikipédia-csapat önkéntesei.
Partnereink, akik már most csatlakoztak a kezdeményezéshez: Goethe-Institut Budapest, ELTE Média, Egyenlítő Alapítvány, We Are Open egyesület, Női Érdek szövetség, Nők a Jogban, Swisscham Hungary, GLAMOUR, Kiskegyed, Blikk, HVG, WMN, Kreatív magazin
Időpont: 2025. május 6., 15:00 - 19:00
Helyszín: Goethe-Institut Budapest, 1092 Budapest, Ráday utca 58.
Az eseményen való részvétel minden érdeklődő számára nyitott, térítésmentes, de előzetes regisztrációhoz kötött.
Bővebb információ és regisztráció: https://editathon.equalvoice.hu/event
Kiemelt kép forrása: Getty Images/zmeel/bbymedia.store/Effective Agency