Egy jó orvos nem posztol bikinis képet. Vagy mégis? – A MedBikini-kampány
Újabb mozgalom borzolja a kedélyeket a közösségi médiában #medbikini néven. Világszerte posztolnak orvosok magukról fürdőruhás képeket, szolidaritást vállalva kolléganőik felé egy nemrég napvilágot látott szexista kutatás miatt. Szőcs Lilla írása.
–
Ritkán kap ekkora figyelmet az amerikai Érsebészek szaklapja, mint amekkora jutott nekik az elmúlt egy hétben. A világsajtót is bejárta legújabb lapszámukban publikált cikkük, amely a fiatal érsebészek közösségi médiahasználati szokásairól szólt. Erre most talán egyszerre sóhajt fel a Z és Y generáció: „Istenem, hogy lehet valaki ennyire boomer” felkiáltással.
Egy pillanatra mégis önmérsékletre intenék mindenkit, mielőtt a kommentszekcióban egymásnak esnénk. Noha sok ponton hibáztak a kutatók, mégis a szakmai vita egy érdekes jelenségre világít rá:
a közösségimédia-profiljaink annyira intim részünkké váltak, mintha csak a második bőrünk lennének. Ki szólhat bele, mit posztolhatok ki? Beleszólhat 2020-ban például a munkáltatóm, vagy egy szakmai szervezet?
Mielőtt erre a kérdésre válaszolnátok a kommentben, olvassátok el a cikket, majd higgadtan, egymás személyét tiszteletben tartva osszátok meg személyes tapasztalataitokat. Kíváncsiak vagyunk rá, hogy itthon, szakmánként hogyan vélekedünk erről a témáról.
A jó orvos nem posztol bikinis képet
Az ügy három orvos közösen publikált cikke kapcsán robbant ki. Ők amellett érveltek, hogy a szakma hitelét, az orvos-páciens kapcsolatot rontja „az orvosszakmához nem méltó viselkedés”. A többi közt kiemelték, hogy helytelennek tartják a fiatal medikák tengerparti bikinis posztjait, ahogyan azt is nehezményezték, hogy privát profiljaikkal sem szerencsés vallási, politikai véleményt nyilvánítani.
Ilyen és ehhez hasonló esetek vizsgálata mentén végül a cikk írói meghatározták, hogy egy szakmailag feddhetetlen orvos mit nem tesz a közösségi médiában.
A kutatásban sorra követtek el hibákat, elsősorban akkor, amikor felhasználási engedély nélkül szerezték meg a vizsgálatban szereplő fiatal orvosok adait, majd kutatási célokra használták fel azokat.
A frissen végzett érsebészek posztjait, kommentjeit és fotóit két kategória sorolták: voltak a „teljesen szakmaiatlan posztok” és a „nem túl szerencsés posztok”.
Nem túl szerencsés posztolni
A kutatási eredmények szerint a vizsgált minta huszonöt százalékának posztjait nem túl szerencsésnek minősítettek. Ebbe a kategóriába a következő tartalmak kerültek:
- képek, amin alkohol is szerepel és/vagy alkoholt fogyaszt az illető
- politikai véleménynyilvánítás
- helytelen öltözet
- emojikkal, írásjelekkel cenzúrázott káromkodás
- vitás közösségimédia-posztok
- vallási kommentek
Teljesen szakmaiatlan viselkedés
Kicsivel több mint három százalékát minősítette a kutatócsoport teljesen szakmaiatlan viselkedésnek, amelyek a következők voltak:
- képek, amin feltehetőleg részeg az illető
- cenzúrázatlan káromkodás
- bántó, minősítő kommentek a kollégákról/munkahelyről/páciensekről
A cikkben a helytelen öltözet címén a provokatív bikinis képek és jelmezek posztolását, vitás politikai kommentek esetében pedig a fegyvertartásról, abortuszról való véleménynyilvánítást hozták fel példaként. A listán a bikinis képek mellett egymás és a páciensek bullyingját is helytelennek tartják. Ez utóbbit nyilván helyesen.
A többi már nem ilyen egyszerű.
Az orvosok reakciója
Válaszul a publikációra az orvosok – szolidaritásukat kifejezve – fürdőruhás képek posztolásába kezdtek Twitteren és Instagramon, a posztcunamiba becsatlakoztak a világ minden tájáról idősebb professzorok, nyugdíjazott orvosok is – rávilágítva arra, hogy mennyire diszkriminatív és a szexista a kutatás.
Sorra határolódtak el nagymúltú orvosi intézmények, köztük a Bostoni Állami Kórház hivatalos posztban állt ki a kollégái mellett, melyben fedhetetlennek tartja kollégáikat emberileg és szakmailag is.
A kutatás több sebből is vérzett – derült ki az érintettek Twitter-bejegyzéseiből.
Azon felül, hogy engedély nélkül használták fel mások adatait, szexistának, bántónak és öncélúnak tartották, nincs joguk minősíteni másokat milyen a „profi orvosi viselkedés” a kórház falain kívül.
A szaklap szerkesztő – látva az orvosok posztjait és a sajtóban megjelent cikkeket –, nyilvános posztban határolódott el a publikált kutatástól és kért elnézést. Ugyanígy tettek a publikációt író orvosok is.
1. Szakmaiatlan ilyen képet posztolni?
2. Noha, senki sem kíváncsi az aputestemre, tessék, itt van…
3. A sebészek is viselhetnek bikinit
4. Attól, hogy élvezem a tengert, nem vagyok „szakmaiatlan” Card
5. A képen szereplő doktornők egy sürgős beavatkozás miatt épp bikiniben mentenek életet Card
7. Amit viselek, nem veheti el a tudásomat
8. A Sao Paoló-i doktornők is veletek vannak Mesma pessoa. Mesma competência. Que é médica, mas antes é humana. Que usa biquini, frequenta praia, dorme e (no geral) vive, igual a qualquer outra pessoa.⠀ ⠀ "Inapropriado" é a gente estar discutindo isso em pleno 2020. Seguimos. 👊🏼🤷🏻♀️⠀ ⠀ #medbikini
10. Nővér bikiniben 25 évnyi szakmai tapasztalattal
11. Vigyázat, orvos „bikiniben” Card 12. Orvosok bikiniben Card
14. Onkológus bikiniben Card
15. A nyugdíjba vonult orvosok is csatlakozhatnak?