Mayim Bialik az Agymenőkből: Idegesítő és imádnivaló vagyok
49 éves lett a tudós színész
Az egyik legkülönlegesebb sorozatsztár a világon. Az idegtudomány doktora, egy mentális egészséggel foglalkozó podcast műsorvezetője és kétgyerekes anya is, aki egyik fia kapcsán az autizmus spektrumzavar mindennapi próbatételeivel is küzd. Mayim Bialikra az emberek többsége jó érzésekkel gondol, nemcsak mert az Agymenők Amyjeként belopta magát a szívünkbe, hanem mert a kamerán kívül is természetesen és őszintén beszél, miközben mégis diszkréten óvja a magánéletét, nem árusítja ki önmagát. A ma 49 éves színésznő egyszerre hordozza zsigereiben a humort és az adottságot, hogy érthetően és átérezhetően indítson párbeszédet fontos vagy akár tabunak számító témákról. Széles-Horváth Anna portréja.
–
A kaliforniai születésű színésznő felmenői Európából (köztük Magyarországról is) emigráltak az Egyesült Államokba. Zsidó családban nevelkedett, és nagyon büszke identitásának erre a szeletére, amelyet a mai napig ápol. Amikor arról kérdezték, kézzelfoghatónak találja-e a humora kapcsán a zsidósága hatásait, lelkesen helyeselt: „Nem csak hiszem, hogy a zsidó humor egyedülálló – tudom, hogy az!” A gyerekkoráról és gyökereiről pedig ugyanebben az interjúban így mesélt:
„Az első nyelvem a jiddis, és úgy nőttem fel, hogy hatalmas mennyiségű jiddis szót szőttem bele az angolomba. Ez nyilvánvalóan hat a humorérzékemre, mert megváltoztatja a beszédem ritmusát, illetve a nyelvtanom egy részét is” – fejtette ki a 2021-es beszélgetésben.
A családjáról – már a saját anyasága kapcsán visszatekintve – szeretettel beszél, de hangsúlyozza: erős és jól érthető szabályok között nőtt fel, és gyakran munkált benne a félelem. Folyamatosan ott volt ugyanis a nyomás, mi történik, ha épp áthágja a szabályokat.
Szülei a második világháború idején voltak gyerekek, és azt az értékrendet vitték tovább, amely szerint a tisztelet a fő érték a családon belül. Ez azonban rideg légkörrel társult.
„Hálás vagyok a volt férjemnek (Michael Stone-nal tíz évig voltak házasok, két fiuk született), aki bár katonacsaládban nőtt fel, mégis sokkal kedvesebb, könyörületesebb légkörben nevelkedett. Ő segített nekem változni, és képes volt jelezni, amikor nem megfelelően működtem” – idézte fel fél évvel ezelőtt, amikor Sage Steele műsorában vendégeskedett.
A gyerekszínész, aki idegtudományból doktorált
Bár Mayim Bialik világhírt az Agymenők (The Big Bang Theory) című sorozattal szerzett – külön izgalmas volt, hogy a biológus Amy szerepét játszotta, miközben maga is idegtudósként doktorált a Kaliforniai Egyetemen –, mégsem ez volt az első meghatározó szerepe.
Pályáját gyerekszínészként kezdte, több sorozatban is játszott: évekkel ezelőtt például nagy visszhangja volt minden közösségi platformon, amikor egy régi képet posztolt 1990-ből, amelyen (az akkor még szintén ismeretlen) Jennifer Anistonnal pózol. A fotó a Molloy című, rövid életű széria forgatásán készült. Ezt követte a Blossom című sorozat, amelyet itthon is láthattak a 90-es évek tinédzserei, mégpedig a közszolgálati tévé vasárnap délutáni Disney-válogatásában. A gyerekszínészek helyzete kapcsán egyébként többször felszólalt, ahogy fogalmaz: a kisebbek bevonása egy felnőtt iparágba bonyolult feladat, és nagy bajhoz vezethet, ha nem kapnak megfelelő mentális és egészségügyi támogatást.
A Blossom című sorozat tehát sikert hozott, de Mayim folytatni akarta a tanulmányait az érettségi után: így a széria befejeztével elvégezte az idegtudomány alapszakot, és évekkel később visszatért az iskolapadba, hogy 2007-ben doktorit szerezzen.
Így azon kevesek közé tartozott, aki nemcsak az Agymenők poénjait, de a hátteret adó tudományos elméleteket és fejtegetéseket is képes volt teljességében értelmezni. Mindenesetre egyedi pályájával, az egymás mellett futó színészi, valamint tudományos szállal, máig különleges karakternek számít az amerikai filmiparban.
Az ősrobbanás a karrierben – avagy a The Big Bang Theory
Amikor Amy Farrah Fowler besétált az Agymenők világába, egy egész világ figyelte lélegzet-visszafojtva, hogy vajon a különleges, sokszor irritáló, máskor imádni való Sheldon tényleg társra talál-e a személyében. Bár aztán évadokon át éreztünk együtt Amyvel, amikor élete szerelme a maga sajátságos módján fejezte vagy nem fejezte ki az érzelmeit, végső soron mind hepiendet kívántuk nekik.
Ahogy Mayim elmesélte, nagy kockázatot vállaltak a készítők, amikor beemelték Sheldon női megfelelőjét a sorozatba, hiszen a fura figurát mindenki szerette, de egyáltalán nem volt biztos: kettő nem lesz-e túl sok belőle. Ráadásul Sheldon maga volt az aszexualitás: nem lehetett tudni, hogyan reagálnak majd a megmutatkozó romantikus érzelmeire a nézők.
Mayim Bialik egyébként nem nézte a sorozatot, csak hallott róla, hiszen őt magát megemlítették az egyik részben (1. évad 13. rész) mint az idegtudományból doktorált színésznőt.
Jim Parsonst sem ismerte, a közös munka során azonban nagyon jó barátok lettek. Több interjúban idézték fel nevetve a legkínosabb jelenetüket, amikor Amy betegnek tetteti magát, hogy Sheldontól végre gyengédséget kapjon, ám amikor kiderül az igazság, Sheldon elfenekeli (tegyük hozzá, ma már ez a momentum nem biztos, hogy beleférne egy tévéshow-ba).
Ahogy Larry Kingnél a színésznő elmondta: a rendező előzőleg azt ígérte, elsötétül a képernyő és csak hangot hallanak majd a nézők. Ehelyett a felvétel előtt – amely közönség előtt zajlott – szólt, hogy a jelenetet mégis meg kell csinálni, hiszen így lehet némi erotikus és humoros töltetet adni az egyébként kétségbe vonható pillanatnak. Végül sikerült megoldani a dolgot, de Mayim sohasem felejti el az előtte őt átjáró pánikot.
Amy és Sheldon az Agymenők spin offjaként készült Ifjú Sheldon című sorozat utolsó évadának záróepizódjában is feltűntek. Ennek kapcsán a sajtó némi ellentétről cikkezett a páros és a többi Agymenők-főszereplő között, akik állítólag nem akartak beköszönni a fináléban, mert már teljesen függetlenítették magukat ettől az univerzumtól. Az igazságot nem tudjuk, de reméljük, a jó kapcsolat megmaradt azután is, hogy mindenki járja a maga útját.
Hivatás és szerelem: podcast a mentális egészségről
Bár az Agymenőkkel a legnagyobb sztárok közé került és két pályája közül a színészet került előtérbe, idővel mégsem hagyta nyugodni, hogy nem engedheti el teljesen a tudományt. A Covid éveiben elindította mentális egészséggel foglalkozó podcastját, a Mayim Bialik’s Breakdownt, amelyben saját mentális nehézségei mellett mindenféle más, akár tabunak számító problémát is górcső alá vesz szakértők, hétköznapi emberek, illetve sztárvendégek társaságában.
Sohasem titkolta, hogy ő maga is szorongással és depresszióval küzdött, ezért elsősorban a stigmatizálás ellen harcol, és azért, hogy az emberek merjenek segítséget kérni.
A podcastba egyébként párjával, Jonathan Cohen író-producerrel vágott bele, akivel már több éve ismerték egymást, mire Mayim válása után szerelem szövődött közöttük. Kapcsolatuk pedig láthatóan sok humorral és egymás támogatásával lesz egyre erősebb.
A színésznő közben részt vett újabb és újabb projektekben. Vezetett vetélkedőt, de feltűnt a képernyőn is. Például a Call me Cat (itthon a felettébb szerencsétlenül hangzó és eléggé indokolatlan Agymenők kávézó címen futott) című sorozatban 2021 és 2023 között, amelynek Jim Parsons volt az egyik producere. Ő hívta a projektbe, amely a brit Miranda című széria adaptációja volt, és amelyben az alapszituáció szerint a negyvenes főszereplő szüleitől kapott, esküvőjére szánt pénzét inkább egy macskás kávézó megnyitásába fekteti be. „Jim azt mondta, ha valaki enyhén idegesítő és imádnivaló is tud lenni egyszerre, az én vagyok. Ez elég volt ahhoz, hogy igent mondjak… Szeretem ezt a furcsa nőt játszani, aki még mindig csak körvonalazza az életét, bár olyan korban van, amikor a legtöbb ember úgy ítéli, már rég ki kellett volna találnia saját magát. Mókás, néha ügyetlen, néha vulgáris, de nagyon szórakoztató őt játszani” – nyilatkozta akkor.
Őszintén az autizmus spektrumzavarról
Az anyaságáról kezdetektől szívesen oszt meg olyan gondolatokat, amelyek a mentális egészség témájával összefüggően sorsközösséget teremthetnek, vagy támaszt adhatnak másoknak. Családjáról, kiskamasz és kamasz fiáról azonban érthető módon ritkán mesél konkrét történeteket. Nemrégiben mégis egyedülálló módon megnyílt egy műsorban.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A The Sage Steele Show-ban arról beszélt: kisebbik, 14 éves fia autizmus spektrumzavarral él, és a kommunikáció nehezített terep számára.
A legnehezebb, hogy sokszor nem érti a valódi szándékot a mondandó mögött, vagy más szándékot tulajdonít neki, mint amit kellene. Emellett a saját közlésének hangnemét sem érzékeli: így sokszor fáj, amit mond, pedig az anyja tudja, nem ez volt a célja.
„Négy és fél éves koráig nem beszélt, bár megtanítottuk jelelni, ezért nagyon közlékeny volt. Egészen addig nem frusztrálta a helyzet, míg más gyerekek nem kezdték el piszkálni emiatt” – idézte fel a színésznő a sok kihívást rejtő kisgyermekes éveket.
Mayim Bialik mégsem panaszkodik, a lehető legtermészetesebb derűvel és életigenléssel mesél a helyzetükről: kutatásokat idéz, saját személyes tapasztalatokat oszt meg.
„Hiszek benne: Isten azt adja neked, amivel tudsz élni, dolgozni, amivel feladatod van. Olyan terület ez az életemben, amiből sokat tanultam: például várni még egy percet, vagy nagy levegőt venni” – mondta nevetve az említett interjúban.
Kívánjuk neki, hogy mindig őrizze meg a belőle sugárzó derűt az élethez és a mindennapi próbatételekhez való viszonyulásban, és tanítson minket még sok mindenre a tudományon vagy az általa játszott karaktereken keresztül!
Végül pedig engedjetek meg egy személyes üzenetet: nemcsak Mayim Bialik, de apukám is ma ünnepli a születésnapját. Szóval hadd írjam ide a végére: Isten éltesse őt is!
Kiemelt kép: Getty Images / Corey Nickols / Contributor