A hírhedt férfiinfluenza nyomában: vajon tényleg betegebbek a náthás férfiak, mint a nők?
Sokak számára ismerős lehet a man flu, azaz a férfiinfluenza, más néven férfinátha kifejezés. Tudjuk mi is, hogy ez szexizmus, ami semmilyen irányból nem oké, ahogy az sem, ha nemtől függetlenül valaki enyhébb betegségek esetén (vagy azok hiányában) a környezetétől várja el, hogy mindenben kiszolgálják. Szóval még az elején szeretnénk leszögezni: nem áll szándékunkban általánosítani, és gúnyolódni sem. Viszont, mivel már a tudomány is beleásta magát a témába, mi is szerettünk volna többet megtudni arról, vajon tényleg jobban szenvednek-e a férfiak a felső légúti vírusos megbetegedésektől, mint a nők. Szabó Anna Eszter írása.
–
Pellengéren a teremtés koronái
Mémek tömkelege viccelődik azzal, hogy a nők szüléskor végre megtudhatják, mit él át egy férfi, ha influenzás. Kuncogunk, mosolygunk ezen, sőt
a különböző női csoportokban, társaságokban is visszatérő téma a vírusos időszakokban, hogy míg az anyák lábon kihordják az influenzát, addig az apák már az utolsó kenetért rimánkodnak.
Ne legyünk álszentek, tényleg szoktunk ezen élcelődni, ami érthető is abból a szempontból, hogy mi, nők vagyunk kikiáltva gyengébbik nemnek, ami a szüléssel, vagy a menstruációs fájdalmakkal kalkulálva elég hajmeresztő gondolat, úgy, ahogy van. De tény, hogy általánosítani és gúnyolódni sosem oké, szóval, nyugi, nem fogunk erre a vonatra felszállni.
Ebből az élcelődésből lett elege dr. Kyle Sue-nak, az Új-fundlandi Memorial Egyetem klinikai adjunktusának. Sue korábbi tanulmányokon alapuló értekezésében nemcsak azt állítja, hogy a férfiak valóban rosszabb megfázásos és influenzatüneteket tapasztalhatnak, mint a nők, hanem azt is feltárta, hogy vajon mi lehet a magyarázat erre a különbségre.
Az a fránya tesztoszteron
Mint kiderült, „a férfiak immunválasza gyengébb a vírusos légúti fertőzésekkel és influenzával szemben – mondta Kyle Sue. – Ez abban mutatkozik meg, hogy rosszabbak a tüneteik, tovább tartanak, nagyobb valószínűséggel kerülnek kórházba, sőt nagyobb valószínűséggel is halnak meg.”
Egy, a British Medical Journal folyóiratban megjelent cikk több bizonyítékot is előterjesztett, amelyek arra utalnak, hogy a férfiak valóban rosszabb tüneteket tapasztalhatnak, mint a nők, ha vírusos légúti megbetegedésekről van szó.
Egereken végzett vizsgálatok azt sugallták, hogy
a tesztoszteron tompíthatja az influenzával szembeni immunválaszt, míg bizonyos női nemi hormonok fokozhatják. Egy másik felmérés szerint pedig a férfiaknak kétszer annyi idő lehet meggyógyulni a felső légúti vírusos betegségekből, mint a nőknek.
Tehát a külvilággal szembeni védekezésben kifejezetten hasznosnak bizonyuló tesztoszteron furcsa módon megnehezíti a vírusok elleni harcot. Van ennek ebben egy furcsa kettősség, ha jobban belegondolunk.
Kyle Sue azt is megvizsgálta, lehet-e esetleg evolúciós oka annak, hogy a férfiak rosszabb tüneteket produkálhatnak, mint a nők, ha vírusos légúti fertőzésekről van szó.
Az elemzés szerint a magasabb tesztoszteronszint pozitív hatással lehet a más hímekkel való versengésre, ami evolúciós szempontból fontosabb, mint a gyengébb immunválasz egy vírusos megbetegedés esetén. Illetve az is felmerült, hogy ha a hímek ágynak dőlnek, otthon maradnak, akkor potenciálisan távol maradnak más ragadozók is, amik veszélyt jelenhetnének. Ezek alapján valamennyi evolúciós előnyük valóban lehet a betegállományban senyvedő férfiaknak, bár az utóbbi állítás inkább tűnik mondvacsinált belemagyarázásnak.
Férfibarát gyógyulóhelyek?
Kyle Sue elismerte viszont, hogy a tanulmányok nem vettek figyelembe egyéb fontos különbségeket a férfiak és a nők között, mint például azt, hogy a férfiak jellemzően hanyagabbul gondoskodnak magukról, és kérnek orvosi ellátást, mint a nők.
„Több tanulmányra van szükség, amelyek a férfiak és nők közötti egyéb tényezőket is megvizsgálják, mielőtt határozottan kijelenthetnénk, hogy létezik ez a különbség az immunitásban – mondta a Guardiannek.
– Ellenállóbbak-e a nők, jobban tudnak zsonglőrködni, ha betegek, vagy tényleg nincsenek olyan súlyos tüneteik? Nem tudhatjuk biztosan.”
Nem kizárt, hogy a nyugalom megzavarására alkalmas Sue felvetése, miszerint talán itt az ideje annak, hogy férfiközpontú tereket alakítsanak ki, hatalmas televíziókkal és támlás székekkel, ahol a férfiak biztonságban és kényelemben gyógyulhatnak fel a férfiinfluenza legyengítő tüneteiből. (Az a durva, hogy nem is olyan nehéz elképzelni, hogy ez egyszer megvalósulhat.) Teljesen rendben is lenne ez az ötlet, bár hasonló javaslatot a nők menstruációs napjai kapcsán még nem láttunk, ezért nehéz ellenérzés nélkül gondolni a férfiaknak kedvező gyógyulóterekre. Egy ideális világban mindenki békében, nyugis körülmények között gyógyulhat, pihenhet, ha szüksége van rá.
De Kyle Sue már annak is örül, hogy létezik ez a tanulmány, amelyet fel lehet mutatni, ahányszor egy férfit az a vád ér, hogy eltúlozza a tüneteit.
Persze a jelenséget még számos aspektusból meg kell vizsgálni, mielőtt pontosan ki lehetne jelenteni, hogy valóban, bizonyítottan máshogy hatnak a felső légúti vírusos betegségek a férfiakra, mint a nőkre.
A tudomány álláspontja még bizonytalan a kérdésben, de egyáltalán nem kizárt, hogy hamarosan végre tisztán láthatunk. Addig is, ahányszor megmosolyognánk egy náthától összezuhant férfit, gondoljunk arra, hogy talán tényleg nagyon szenved. Márpedig abban valóban nincs semmi vicces.
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images / Hiraman