Milyen gátlásai lehetnek egy tehetséges, okos, gyönyörű, igazi irodalmár sikercsaládból a szakmába valósággal berobbanó fiatal költőnőnek? Elképzelni is nehéz, ugye? Kiderült, hogy a szorongást és az önbizalomhiányt volt honnan örökölnie; édesapja, Kemény István, az egyik legzseniálisabb kortárs magyar író-költő például nem hagyta, hogy lányai, Zsófi és Lili a könyveit olvassák, mert – mint Zsófi meséli – „szégyellte őket előttünk”. Szóval azoknak, akik szerint Kemény Zsófinak „csak megszületni volt nehéz”, üzenjük, hogy nézzék meg ezt a beszélgetést. És nézzék meg azok is, akik valaha szorongtak már önmaguk- és a munkájuk miatt. Az én életem, az én döntésem sorozatban D. Tóth Kriszta vendége: Kemény Zsófi költő, író, slammer.
Nézd meg DTK korábbi beszélgetéseit is Az én testem, az én döntésem sorozatban: Palya Beáét ITT találod, Barabás Éviét ITT, Farkas Franciskáét pedig ITT.
Kemény Zsófi nagyon fiatal, de máris ikon. Mert olyan érzékenységgel fordul a szövegek felé, ami nagyon keveseknek adatott meg. 21 évesen a slam poetry sokszor megkoronázott királynője. Édesapja, Kemény István szintén saját korosztályának ikonikus írója. Úgyhogy nem csoda, ha Zsófi ennyire jól látja, mennyi mindent adott nekünk Szabó Magda.
„Így alakult az életem – nekem ez nem okozott problémát, amíg mások nem csináltak belőle problémát.” Az én életem, az én döntésem második epizódjában, DTK Barabás Éva műsorvezetővel beszélget.
Hogyan jutott el a Szentesi addig, hogy igaz legyen rá a címben szereplő mondat? Az én életem, az én döntésem videósorozat júliusi epizódjában elmeséli ő maga:
Hogyan jut el egy 16 éves lány odáig, hogy fölmegy egy ház tetejére, és leugrik a negyedikről? Hogyan jut el egy kamasz odáig, hogy a sikertelen öngyilkossági kísérlet után új életcélt talál magának – immár kerekesszékben? Mire gondol felnőtt nőként, amikor a nyakába akasztják az ezüstérmet a paralimpián? Dani Gyöngyi kerekesszékes vívó ma anyuka és boldog ember. Ő „Az én életem, az én döntésem” sorozat októberi vendége.
Vajon, miért van az, hogy boldogságról nehéz írni? Van olyan, hogy „női irodalom”? És hogyan hat egy kislányra, ha kisebbségi létbe, kolozsvári magyar irodalmár családba születik? „Az én életem, az én döntésem” sorozat októberi epizódjában D. Tóth Kriszta Szabó T. Anna költővel beszélgetett.
„Ez a nő flúgos, biztos, hogy nem normális!” – mondták rá nemegyszer. De ezen csak nevet. Elképesztő lendület és lelkesedés van benne, legszívesebben egész nap hallgatnánk, ahogy mesél. Hallgassátok ti is!
Szentesi Éva másodszor vendége az Elviszlek magammal című műsornak. A harmadik daganatos betegsége után beszél életről, halálról, szeretetről és változásról.
Az utóbbi napokban több cikk is felbukkant a magyar médiában, amelyek az Olaszországban kezdődött tüntesékről szóltak, amit két fiatal nő meggyilkolása robbantott ki. Ennek kapcsán arról olvashattunk, hogy Olaszországban egyfajta „kulturális jelenségnek” vagyunk tanúi. Miért káros a történteket így bemutatni? Mi köze van a férfidominanciának ahhoz, hogy egy nőt megölnek pusztán azért, mert nő?