Minden idők legszebb tegnapja – 56 éve jelent meg az USA-ban a Yesterday!
Elég két másodpercet hallani ebből a dalból, és máris felismerjük. Összetéveszthetetlen. Ez minden idők egyik leghíresebb dala, amelyet több mint kétezer kétszázan dolgoztak fel eddig, és többször szavazták meg különböző platformokon minden idők legjobb számának. Előre is elnézést kérünk, de most garantáltan ezt fogjátok dúdolni napokig. Szabó Anna Eszter köszönti a Beatles Yesterday című dalát.
–
Minden egy álomból indult
A Yesterday története egy éjjel kezdődött, pontosabban Paul McCartney álmában. Befészkelődött a fejébe a dallam, tudja a jó ég, hogyan, de reggel arra kelt, hogy nem tudja kiverni a fejéből, amit alvás közben tudattalanul komponált. Felkelt, és azonnal a zongorához ült, nehogy elfelejtse.
Aztán belehasított, mi van, ha csak valahol hallotta, mi van, ha az egész nem más, mint dallamtapadás? A plágium lehetőségétől tartva, egy egész hónapos komoly nyomozásba kezdett, hogy felderítse az igazságot… de nem lelt a dal párjára sehol sem. Végül szerencsére nem bátortalanította el a bizonytalanság, így McCartney elhitte végre, hogy tényleg ő találta ki, és John Lennonnal nekiálltak szöveget írni hozzá.
El tudnátok képzelni ezt a dalt más szöveggel? Mert bizony eredetileg nagyon máshogy indult.
Rántottából tegnap
Elsőre a munkacíme „rántotta” volt, vagyis „scrambled eggs”. Egész konkrétan az ikonikus első sor így hangzott: „Scrambled eggs. Oh my baby how I love your legs. Not as much as I love scrambled eggs”, vagyis
„Rántotta… Oh, bébi, úgy szeretem a lábadat, de a rántottát jobban szeretem.”
Nehogy komolyan vegyétek, ez csak munkacím és munkaszöveg volt, de jó darabig így dolgoztak a dallal ők ketten. Lennon picit sajnálta, hogy végül dobták a rántottás verziót, „jókat szórakoztunk vele”, mondta. A „yesterday” szó amúgy neki jutott eszébe.
Ekkoriban forgatták a Help! című Beatles-filmet, és a felvételek között McCartney folyton ezt a dalt gyakorolta, tökéletesítgette. A film rendezőjét, Richard Lestert az őrületbe kergette a „rántottás dallal”, de a zenekart is kikészítette McCartney megszállottsága, George Harrison szerint olyan volt, mintha „minimum Beethovennek képzelte volna magát”.
Végül egy reggel Paul fölébredt, és összeállt a dal.
Úgy tűnik, a reggelek különös szerepet játszottak a Yesterday megalkotásában.
Ekkor még senki sem tudhatta, hogy legenda van születőben, és sokan húzták a szájukat, hogy túl lágy, túlságosan „minimál” ez a dal. 1965 júniusában az Abbey Roadon vették fel, és az első verzióban, (amit az 1996-ban kiadott válogatáslemezen meg is lehet találni) McCartney még ront is a szövegen, és észrevehetően visszafojtott nevetéssel énekel.
„Futottak még” dalból világsláger
A Yesterday annyira kilógott a sorból, hogy a zenekar és a producerek nem is akarták önálló kislemezként megjelentetni Nagy-Britanniában, így „csak” a Help! nagylemezen kapott helyet. Viszont az Egyesült Államokban nem így történt, egy hónappal később megjelent a Yesterday kislemezként, és egy hónapig vezette a Billboard Hot 100-as listáját, majd utána két és fél hónapig maradt is a listán. Öt hét alatt egymillió példány kelt egy belőle.
És hol van itt még a felfoghatatlan adatok vége?!
Kevés dalt adtak elő annyian, mint a Yesterdayt, és a több mint kétezer feldolgozás csak az, amit nyilvántartásba tudtak venni. 1997-ben bekerült a Grammy Hall of Fame illusztris köreibe is.
Most pedig nem fogjátok megúszni, hogy megmutassak nektek egy-két feldolgozást és egy bónuszt is.
Nyilván az eredeti mindent visz. Ez az a dal, amit a feldolgozásokban sem variáltak túl, mert hát, lássuk be, úgy jó, ahogy van. Ez a szám éppen annyira univerzális, – és közben pont annyira egyedi –, mint a szerelem érzése maga. Mindenkiben él egy saját Yesterday, az elmúlt szerelmek üressége, fájdalma. Nem csoda, hogy amikor Paul megálmodta, azt hitte, hallhatta valahol, mert
a Yesterday tényleg olyan, mintha mindig is létezett volna, mintha mindannyian hallottuk volna már. Talán épp ezért szeretik olyan sokan előadni. Mert ez a dal kicsit mindenkié.
Most pedig jöjjenek a kedvenc feldolgozásaim, néhány a sok ezerből:
Marvin Gaye
Aki hozzám hasonlóan imádja a hetvenes évek hangulatát, az valószínűleg szeretni fogja ezt a szenvedélyes verziót.
Ray Charles
Amikor egy legendás dalt egy másik legenda ad elő, abban mindig benne van a libabőrfaktor, és Ray Charles meg is adja ezt nekünk. Gigantikus szimfonikus zenekarral, frazírokkal meg mindennel.
Úgy tűnik, ellenállhatatlan vágyat érzett akkoriban mindenki, hogy hozzátegye a magáét a Yesterdayhez, például itt van ez a verzió is, amely visszaadja a hamisítatlan Dylan és Harrison-hangulatot. Hamiskás, nyers, (kimondom,) „prosztóbb” variáció ez, mégsem lehet nem végighallgatni. Hivatalosan sosem jelent meg, de szerencsére itt van nekünk az internet.
Elvis Presley
Nehogy azt gondoljátok, hogy a búgó hangú Király kimaradt a buliból! Átszűrte magán a dalt, mintha mindig is ő énekelte volna. (Na, jó, nem.)
Billie Eilish
Hogy egy mai feldolgozást is hozzak nektek, íme, az ikonikus Billie Eilish, aki a 2020-as Oscar-díjátadón adta elő a Yesterdayt.
Persze a sort sokáig lehetne még folytatni, hiszen olyan nevek adták elő a maguk variációját, mint Frank Sinatra, Neil Diamond vagy Shirley Bassey. És instrumentális előadások is születtek, sportközvetítések szüneteiben fúvós vagy szimfonikus zenekarok játszották. Gyakorlatilag amit csak el lehetett követni ezzel a dallal, azt elkövették.
Egészen 2019-ig, amikor is mozikba került a Yesterday című Danny Boyle-film, ami azt a kérdést veti fel, hogy vajon milyen lenne a világ, ha a Beatles soha nem létezett volna. Vajon, ha most születnének ezek a dalok, akkor is minden idők legnagyobb slágerei lennének? Ezt fejtegeti a film, és én minden percét imádom.
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de szerintem tegyük össze a két kezünket, hogy csak egy film erejéig kell ezen a kérdésen (mármint a Beatles nélküli életen) elgondolkodnunk!
Szabó Anna Eszter
Kiemelt kép: Getty Images/Central Press