Fügefalevéltől az ikonikus piros tangáig – A férfi testépítő ruházat evolúciója
Egészen 1986-ig a testépítő világbajnokságokon az izomkolosszus férfiak klasszikus fecskében, vagy annál egy fokkal több textilt tartalmazó rövidnadrágban feszítettek, ám ekkor történt valami. Rich Gaspari úgy döntött, egy piros színű, alig valamicskét takaró tangában fogja kidomborítani félelmetes muszklijait – no meg egy olyan feneket, amilyet egészen addig még nem látott a világ. Fiala Borcsa írása.
–
Bár az erős férfiaknak mindig is csodával adóztunk (gondoljunk csak Toldi Miklósra és a petrencerúdra, amit fél kézzel, könnyedén felemel és kitart), a testépítés műfaja, illetve a lemeztelenített muszklis test közszemlére tárása csak a XIX. században kezdődött el, meglovagolva az egészséges táplálkozás és a test fitten tartására megszülető igényt. Akkoriban azonban a sporthoz passzoló viselet erősen különbözött a mostanitól. Eugen Sandow például, akit a modern kori testépítés atyjaiként is tisztelnek, szívesen pózolt az ókori görög és római szobrokat utánozva. Nemcsak a mozdulat, de a ruházat is hasonló volt – és ezalatt a kis fügefalevelet is nyugodtan értsd, mint egyetlen decens kiegészítőjét a meztelen testnek. Ha meg épp nem csupán egy levélkét rántott magára, akkor párducmintás bugyogóval takarta legféltettebb kincsét.
A fügefalevél azért nem terjedt el szélesebb körben, a századfordulós bodybuilder férfiak javarészt tógában vagy tornadresszben feszítettek. Az 1900-as évektől kezdve aztán a klasszikusok imitálását felváltotta a nadrág viselete, hogy jó darabig ez maradjon minden tisztességes sportember egyenruhája. Ha megnézed a korabeli versenyekről szóló képeket, bizony hatalmas a kontraszt a mai beolajozott testű, maximális méretűre gyúrt, leszálkásított, semmi kis holmikat viselő férfiak, és a bő száz évvel ezelőtti, hetyke bajszos urak között, akik cipőben, és javarészt hosszúnadrágban, meztelen felsőtesttel feszítenek az emelvényen.
Ám nem csak a világbajnokságokon dívott a gatya, mint szárazföldi sportruházat. Egészen az 1960-as évekig trikó nélkül, nadrágban, cipőben edzettek a férfiak Nyugat-Európa tornatermeiben.
A ’30-as, ’40-es években aztán friss lendületet vett a testépítés, a bodybuilderek külsejéről szóló versenyek is egyre nagyobb teret kaptak. Ezzel együtt a formaruha is újabb átalakuláson vett részt, a korábbi hosszúnadrágok és shortok helyét átvette a fecske jó negyven évre.
A '60-as évek új lehetőségeket hoztak a testépítők számára, ami a viseletet is megint csak átalakította. A bodybuilding, illetve a magazinokban való szereplés ez idő tájt kezdett megfizetett pénzkereseti lehetőséggé válni, így több idő jutott a súlyemelésre és az izmok acélozására. Emellett fontossá vált a minél szálkásabb test kialakítása is, és a kémia is az izomnövelés segítségére sietett különféle szteroidok formájában.
A szálkás, az izmokra vékony harisnyaként ráfeszülő zsírmentes bőrű test kialakításának egyik úttörője a nyolcvanas években Rich Gaspari volt, aki szigorú diétája során mindent aprólékosan lemért, kiszámolt – és valószínűleg a csalós napok fogalmát sem ismerte. Ez volt ugyanis az egyetlen esélye, hogy legyőzze a nála masszívabb izomtömegeket felvonultató konkurenseket.
Ekkoriban az egyik legnagyobb sztár, Lee Haney volt, szimmetrikus, gigantikus izomkolosszussá gyúrt testével nem sokan vehették fel a versenyt.
Rich úgy döntött, ha nem lehet méretben akkora, mint Lee, akkor szálkákban fogja megelőzni. Olyan szálkás, minden izomcsoportot külön mutató hátsó felet pattintott magának, amilyet még nem látott a világ. Ehhez pedig olyan viselet dukált, ami szépen láttatja azt, amiért olyan sokat dolgozott. Így jelent meg a testépítés színpadán a tanga műfaja, és ezzel párhuzamosan vált kiemelkedően fontossá a kellőképpen izmosra dolgozott, testzsírtól lecsupaszított fenék is.
Manapság azonban megint új szelek fújnak a sportos férfiülepek táján, a tanga egyeduralma véget ért, a testépítő versenyek színpadán pedig ugyanúgy megtalálható a szörfnadrág, mint a boxer.
Photo of my Abs and Thigh shot showing a classic physique. #classicbodybuilding #tbt❤️
Fiala Borcsa
Kiemelt kép: Mister Universe testépítő verseny résztvevői 2009-ben az angliai Southportban - Forrás: Getty Images/Christopher Furlong