Korlátlan lehetőségek

Pais Mónika, a Diageo hazai ügyvezető igazgatója szakmai karrierjét a PricewaterhouseCoopers-nél kezdte. Tizenegy évig volt a cégnél, ennek része volt egy kétéves amerikai kiküldetés is. Audit direktori pozícióban volt, amikor átcsábította magához a Diageo, ahol immár 17. esztendeje színesíti a céget.

„A Diageo-nál jelenleg 1500-an vagyunk” – büszkélkedik Mónika, aki több fontos szerepkört is ellát a cégnél. „Van a szakmai vezetői feladatom: csapatommal készítjük a teljes csoport számviteli, pénzügyi jelentéseit, illetve éves beszámolóját , ezen felül a magyar szervezetnek vagyok az ügyvezető igazgatója. Nagyon izgalmas munkák ezek, én nagyon szeretem, ahogy azt is, hogy feladataim is mindig változtak, bővültek az évek alatt” – mondja, hozzátéve, hogy a munkatársak számára mindig igyekeznek fejlődési lehetőségeket biztosítani cégen belül

„Mivel rengeteg országban jelen vagyunk termékeinkkel és különböző szolgáltatásokkal, így szinte korlátlan lehetőségei vannak nálunk a fiataloknak ugyanúgy, ahogy a tapasztaltabbaknak, akár Magyarországon szeretnének karriert építeni, akár külföldön.

Nagyon sok olyan kezdeményezésünk van, ami ezt elérhetővé teszi, és működik.”

A biztos alap – Színes cégkultúra

A koktélok esetében a minőségi párlat az első és legfontosabb elem, míg a sikeres karrier esetében te magad vagy a siker kulcsa – vallja Mónika.

Az ezerötszáz fő rendkívül sokszínű társaságot alkot, derül ki Mónika szavaiból. „Ami a férfiak és nők létszámát illeti: ha a cég egészét nézem, akkor egy kicsit a nők felé tolódik el a hangsúly, vezetői szinten azonban abszolút fele-fele az arány, amire nagyon büszkék vagyunk. Ötvenhat nemzet dolgozik az épületben, fontosnak tartjuk a sokszínűséget, és erre építünk is, legyen az gender, nemzetiségi vagy korosztályos alapú.” A kreatív együttgondolkodás a kultúra része – magyarázza Mónika, hiszen minél eltérőbb háttérből érkeznek az emberek, annál szélesebb körű megoldásokat tudnak kínálni egy-egy problémára, feladatra. Amellett így az is garantálva van, hogy ne váljék unalmassá a munka, mivel mindig megtalálja benne az ember azt a változatos dinamikát, azokat az ötleteket, inputokat, amik fejlesztik az egyént, illetve a legjobb megoldás felé viszik a csapatot.

A kóstolás élménye – Örömteli utazás

Másfél évtizede egy egyéves vezetői fejlesztői program önismereti foglalkozásának keretében Mónika egy coach vezetésével dolgozott azon, hogy megtalálja a célját a hivatásában. A folyamat végén a küldetése így hangzott: „Joyful journey - örömteli utazás”. 

„Nekem ez a kifejezés nagyon sok gondolatot foglal magában” – árulja el Mónika. Az „örömteli” szó fontos, mert hiszem, hogy jól kell érezni magunkat a magánéletében és a munkahelyen is, hiszen ettől tud harmóniában lenni, egyensúlyban működni. Ha az egyikben döcögősen alakulnak a dolgok, az nagy valószínűséggel a másik oldalra is kihat. „Az örömteli szót így értelmezem a munkámban:

érdeklődéssel végezd a feladataidat, találd meg a munkádban azt, amiért szívesen csinálod, amiért büszke vagy rá. Ha pedig ez sehogy sem megy, akkor az azt jelenti, hogy váltanod kell. A karriered esetében is fontos, hogy ne csak a cél lebegjen a szemed előtt, hanem maga az odavezető út is izgalmas, érdekes legyen.”

 

Az „utazás” szó pedig ezt jelenti a számára: mindig tudni és akarni kell tanulni és fejlődni. Tudatosan nyitottnak és kiváncsinak kell lenni, így lehet inspirálódni és tanulni.

A legjobb párosítások – Légy kíváncsi és merj kérdezni! – Közösségi kezdeményezések

Egy igazán jó ital titka nemcsak az alapanyagokban rejlik, hanem abban is, hogy a készítője mer kísérletezni, új ízeket felfedezni. 

A Diageo dolgozói csoportjai rendszeresen karolnak fel egy-egy témát, amivel szívesen foglalkoznak annak érdekében, hogy az egész közösségük életét és munkáját könnyebbé, izgalmasabbátegyék. Ez a legkülönfélébb területeket érintheti a környezetvédelemtől kezdve az egészséges életmódon keresztül a nők mindennapjainak megkönnyítéséig. Ez utóbbinál például az irodai létet igyekeztek kellemesebbé tenni kisebb és nagyobb lépésekkel is, a mosdókba tisztálkodó szerek, hidratáló krém került, illetve a munkaidőt teljesen rugalmassá tették, így mindenki hozzáigazíthatja az elvégzendő munkahelyi feladatokat akár a kisgyerekes családi élethez. 

Egy másik alulról jövő kezdeményezés: jópár éve bevezették a céges sportnapot, mely idén már – a munkaközösségeknek köszönhetően – kiterjedt a családtagokra is. „Hogy milyen innovatív ötleteket tudunk megvalósítani, azt a munkatársainkkal együtt gondoljuk át, az ő inspirációik hatására. Így tudjuk leginkább az ő igényeikhez szabni a munkakörnyezetet” – mondja el Mónika. 

Az ízek harmóniája – Családbarát munkahely

Mónika számára fontos, hogy a munkatársaknak ne kelljen örökösen egyenlőtlenséget tapasztalniuk a munkájuk és a magánéletük között, hanem a kettő egyensúlya alakuljon ki hosszútávon. A Diageo-ban azzal is igyekeznek támogatni a családokat, hogy az apáknak is adnak hathavi fizetett szabadságot, arányos bónusszal. „Az átlagéletkor 36 év a cégnél, az 1500 fő között 400 édesanyánk és 250 apukánk van, és ezer fölött van a  gyerekek száma” – meséli büszkén Mónika. Idén a Diageo a nagyvállalati kategóriában elnyerte az év családbarát munkahelye díjat.

Innováció – Újdonságok, Maradj mozgásban!

A már említett hathónapos fizetett szülői szabadság azt is jelenti egyúttal, hogy amikor félévre megürül egy pozíció, azt olyan személy is betöltheti a cégen belül, aki teljesen más területről érkezik. „Erre az időszakra az illető otthagyja az állandó feladatkörét, de csak átmenetileg, így kockázatmentesen kipróbálhatja magát egy másik csapatban, miközben fejleszti magát.

Még az is, akinek meggyőződése, hogy álmai pozícióját tölti be épp, ezzel a féléves „kiugrási” lehetőségekkel, ha átmenetileg is, de bátran kísérletezhet. Ez pedig nem csak profitábilis és inspiráló, de még az is lehet, hogy a karrierje is más irányba fordul ennek köszönhetően.

Fontos, hogy a munkatársak mozogjanak a cégen belül, két-három évente előnyös, ha új pozíciókba kerülnek vagy új feladatokat kapnak, hogy ne váljanak motiválatlanná  egy kiszámítható, azonban semmi kihívást, kreatív feladatot már nem nyújtó munkakörben – magyarázza Mónika. „Legyen meg benned az igény arra, hogy fejlődj! Mi pedig segítünk abban, hogy ezt meg tudd valósítani.” – majd hozzáteszi: ha nincs tér változni, előrelépni, akkor a munkatársak nem tudják a tőlük telhető legjobbat nyújtani, és nem fogják a jól érezni magukat.

Nem kell minden alapanyagot felhasználni – Merj nemet mondani!

Mónika a saját karrierjéből hoz példát a nemet mondás fontosságára. „Amíg otthon voltam az ikreimmel gyesen,  addig egyik kollégám bevállalta az én feladatkörömet is, persze  némileg átalakítva. Amikor visszatértem a céghez, arra kértek, hogy ezt a  kibővített, szinte dupla feladatkört vigyem tovább.  Ezt nagyjából kilenc hónapig bírtam. Meg akartam felelni, de éreztem, hogy maga alá temet a munka, nem volt meg a harmónia. ” Mónika leült beszélni az egyik vezetőjével, őszintén elmondta, hogy ez így, ebben a formában nem fenntartható. Egyúttal azonban javaslatot is tett rá, hogyan lehetne átalakítani, átszervezni a jövőben a feladatokat úgy, hogy működtethető legyen a rendszer. Kiderült,  felsővezetői arra vártak, hogy Mónika jelezzen, amit ha nem tett volna meg, akkor a következő hónapban a felettese tett volna lépéseket  az átalakításra. „Azzal azonban abszolút behatároltam volna a karrieremet, mert a rólam kialakult vélemény az lett volna, hogy ugyan nagyon jó munkarő vagyok,  elvégzem, amit  rám bíznak, de kiállni magamért nem tudok, nem veszem a kezembe az irányítást. Vezetői létem egyik legmeghatározóbb momentuma volt ez a felismerés.”

Signature cocktail – Légy önmagad

Egy másik hasonlóan meghatározó élménye vezetői karrierjében arról szól, milyen sok akadályt állít maga elé az ember azzal, ha nem mer bízni önmagában. „Van egy nagy tapasztalatú kollégám, akit nagyon sokra tartok, felnézek rá, és egy nap az ő pozícióját kaptam meg.” A lehetőség szorongást váltott ki Mónikából, egyre azon aggódott, hogyan tud majd olyan jól teljesíteni, mint a példaképe. Mentora a következő gondolatokkal billentette át ezen a helyzeten: 

nem véletlenül őt választották az adott állásra. Rá van szükségük, nem másra – éppen ezért ne is akarjon mást utánozni, mert akkor elbukik. Legyen bátran önmaga.

Innentől fogva egy komoly feladata volt: megtanulni hinni magában, bízni saját magában.

Végül, ahogy egy tökéletes koktél is a megfelelő arányok és minőségi alapanyagok harmóniájából születik, úgy a sikeres karrier is az egyensúly, a merészség és a kifinomultság elegye. Pais Mónika szerint a női vezetők számára a siker titka abban rejlik, hogy önmagukat adják, élvezzék az utat, merjenek váltani, és mindig legyenek nyitottak az új lehetőségekre. Ahogy egy jó ital, úgy a karrier is akkor lesz igazán különleges, ha őszinteséggel és humorral fűszerezzük. A te sikered, a te recepted – és ez az, ami igazán különlegessé teszi!

Fiala Borcsa

Képek forrása: Diageo