A Deutsche Bank összesen 28 európai városban vizsgálta meg az albérletárakat, és első körben a három hálószobás, belvárosi lakások költségeit hasonlították össze. A számok alapján az elemzők arra jutottak:

akár ötszörös különbség is lehet az árak között attól függően, hogy a kontinens melyik részén szeretnénk lakást bérelni.

Talán nem meglepő, hogy az európai városok közül Londonban kell a legmélyebben a zsebünkbe nyúlni, ha albérletet keresünk. Ha viszont Európán kívül nézünk lakhatási lehetőség után, és szűkösebb a költségkeret, érdemes lehet Kairót is számításba venni, ahol a bank felmérése szerint egy háromhálós belvárosi ingatlan havi bérleti díja mindössze 377 euró (kb. 147 ezer Ft).

Londonban havi kétmillióért is bérelhetünk lakást 

A jelentés szerint a vizsgált városok a bérleti díjak alapján három árkategóriába sorolhatók:

  • Albérlet havonta több, mint 3000 euróért (kb. 1 millió 170 ezer Ft-ért): ide azok a városok tartoznak, ahol egy háromhálós belvárosi ingatlan bérleti díja meghaladja a 3000 eurót havonta. A lista élén London áll, ahol az átlagos bérleti díj eléri az 5000 eurót, vagyis majdnem a kétmillió forintot. Szintén ebbe a kategóriába tartozik Zürich, Genf, Amszterdam, Dublin, Luxemburg, Párizs, Koppenhága és München is.

  • A következő csoportba azon városok kerültek, ahol a kiadó lakásokért 2-3000 euró közötti bérleti díjat kérnek el. Ilyen hely többek között például Milánó, Edinburgh, Lisszabon, Berlin, Madrid és Barcelona. A kategória alsó határát olyan városok képviselik, mint Birmingham, Bécs vagy Prága, ahol az albérletek havi díja 2100 euró (820 ezer Ft) körül mozog.

  • Az utolsó kategóriába pedig azok a városok kerültek, ahol a bérleti díj nem éri el a 2000 eurót. Ilyen árakkal találkozhatunk a magyar fővárosban is, ahol a felmérés szerint egy háromhálós belvárosi lakásért átlagosan 1225 eurót, azaz 475 ezer forintot kell havonta kifizetni. Budapest az utolsó előtti helyen, Athén előtt szerepel ezen a listán. 

Az Euronews azt írja, Budapest mellett a térségből csak néhány város Bécs, Prága és Varsó szerepel a felsorolásban – Pozsony, Zágráb, Bukarest és Szófia viszont kimaradt. A számok alapján

Budapesten 2020. és 2025. között 45 százalékkal emelkedett a vizsgált lakástípus bérleti díja, ami meghaladja az európai uniós átlagos drágulást.

Egyhálós albérlet díja Budapesten 260 ezer forint körül mozog 

A Deutsche Bank az egyhálószobás lakások bérleti díjait is megvizsgálta, az eredmények pedig nagyon hasonlóak a háromhálós lakásoknál tapasztaltakhoz. Budapest ebben az összehasonlításban is a második legolcsóbb európai városnak számít a listán, ahol egy ilyen lakás átlagos havi bérleti díja 665 euró, vagyis körülbelül 260 ezer forint. (Egy olyan országban, ahol a nettó minimálbér 193 ezer forint.)

Ez az összeg is 45 százalékos emelkedést jelent a 2020-as árakhoz képest, ami önmagában jelentős drágulásnak számít, mégsem a magyar főváros lett a listavezető.

Isztambulban ugyanis ugyanebben az időszakban 200 százalékkal nőttek az árak, vagyis öt év alatt háromszorosára emelkedtek a bérleti díjak – olvasható a felmérésben. 

Ezzel szemben vannak olyan városok is, ahol az emelkedés jóval visszafogottabb volt, sőt, csökkenés is előfordult. Helsinkiben például csupán 3 százalékos volt a drágulás, míg Tokióban – tőlünk jó messze – az albérletárak majdnem 20 százalékkal csökkentek az elmúlt öt évben.

Az albérletárak emelkedése vagy csökkenése természetesen összefügg a reálbérek alakulásával is. A Deutsche Bank Research Institute munkatársai a havi nettó átlagkereseteknek is utánanéztek, az összegyűjtött adatokat július elején publikálták, amit szintén az Euronews szemlézett.

A gyűjtés alapján az látszik, hogy jelenleg Svájcban keresnek a legjobban a munkavállalók:

Genfben például a nettó havi átlagfizetés 7307 euró, Zürichben pedig 7127 euró, ami közel hárommillió forintnak felel meg.

Bár a keresetek jelentős része bérleti díjra mehet el, hiszen – ahogy láttuk – Zürich is abba a kategóriába tartozik, ahol a kiadó lakások ára meghaladja a 3000 eurót.

A jelentés szerint az észak- és nyugat-európai városokban élők is tisztességes bérekhez jutnak: Luxemburgban, Amszterdamban, Koppenhágában és Frankfurtban a nettó fizetések meghaladják a 4000 eurót. Hasonlóan jól keresnek a turisták kedvenc városaiban is: Berlinben 3565, Párizsban 3630, Londonban pedig 3637 euró a nettó átlagfizetés. Ez utóbbi meglehetősen kevésnek tűnhet egy háromhálós otthon bérléséhez, bár valószínűleg a britek közül is csak a felsőbb osztályok engedhetik meg maguknak, hogy a belvárosban vegyenek ki lakást. 

Európában Isztambulban a legalacsonyabb a fizetés: 855 euró, ezt követi Athén 1044 euróval.

Kaiser Orsolya

Kiemelt kép forrása: Pexels/Jakub Zerdzicki