A demokrácia, a környezetvédelem és az európai alapértékek számítanak Szlovénia tegnap megválasztott első női elnökének, Nataša Pirc Musarnak
A tegnap lezajlott szlovén elnökválasztáson – amely az áprilisi parlamenti választást követte – Szlovénia megválasztotta történelme első női köztársasági elnökét, Nataša Pirc Musart, aki december 23-án esküszik fel a hivatalára. Az 54 éves politikus független jelöltként indult, és az októberi első fordulóban még vesztésre állt – az elmúlt pár hétben sikerült fordítania a versenyen ellenfelével, a populista-konzervatív Anže Logarral szemben. Pirc Musar kivételesen sikeres újságírói, majd ügyvédi karriert hagy maga mögött, mint mondja, azért, hogy visszaállítsa az ország jogbiztonságát, képviselje az európai alapértékeket, megszüntesse az ország politikai megosztottságát, és középpontba helyezze a környezetvédelmet. Gyárfás Dorka írása.
–
Svédország, Finnország, Dánia, Észtország, Litvánia, Szlovákia, Szerbia és Olaszország után Szlovénia is beállt azon európai országok sorába, amelynek élén ezentúl női politikus hoz döntéseket. Bár a köztársasági elnöki pozíció náluk is formálisabb jogkörrel jár, mint a miniszterelnöki (amelyről az ország áprilisban szavazott), ám közvetlenül választják meg, és a tegnapi voksolás befutója, Natasa Pirc Musar azt ígéri: lesz látszatja a tevékenységének.
„Sosem maradtam csendben, ha úgy éreztem, ki kell állni valamiért, különösen nem az utóbbi két évben – mondta, amikor szeptemberben beszállt a politikai küzdelembe. – Amióta Janez Janša kormánya került hatalomra, muszáj volt megszólalnom, mert az ország jogbiztonsága dőlt romba a szemünk előtt.”
Pirc Musar megválasztásával végképp lezárul a Janša-korszak, és egy új, szabadelvű, Európa- és zöldpárti időszak köszönt Szlovéniára. A korábbi kormányfő, Janez Janša jobboldali populista politikus Orbán Viktor egyik legközelebbi szövetségesének számított, és áprilisban veszítette el a hatalmát a parlamenti választáson (a frissen alakult Szabadság Mozgalommal szemben), most azonban korábbi külügyminisztere, Anže Logar is vereséget szenvedett, aki bár függetlenként indult az elnökválasztáson, de egyértelmű volt, milyen színekben. (Ő a voksok nagyjából 46 százalékát szerezte meg, Pirc Musar pedig cirka 54 százalékot.)
„Szlovénia olyan elnököt választott, aki hisz az Európai Unióban, és azokban a demokratikus értékekben, amelyekkel az EU-t alapították – mondta Pirc Musar a győzelmi beszédében. – Első dolgom lesz párbeszédet indítani a szlovén nép körében” – utalt az ország megosztottságára.
Ő maga egyébként sosem volt politikai párt tagja, és tervei szerint ezután sem lesz.
A pályáját újságíróként kezdte – miután elvégezte a ljubljanai jogi egyetemet –, és hat évig dolgozott a szlovén közszolgálati televízióban, végül már híradó-műsorvezetőként. Innen a Pop TV nevű kereskedelmi csatornához került, amelynél további öt évig vezette a híradót. Közben részt vett egy továbbképzésen a CNN atlantai központjában, és elvégzett két szemesztert a manchesteri Salford Egyetemen is, ennek révén bepillantást kapott a BBC és a Sky TV munkájába. Végül 2015-ben a Bécsi Egyetemen szerzett doktori címet az információszabadság témájában, amelynek később több könyvet is szentelt – ezekben elsősorban azt a kérdést boncolgatja, hogyan teremthető meg az egyensúly a személyiségi jogok és az információs szabadság között.
A televíziós pályát végül üzleti karrierre cserélte: Szlovénia legnagyobb befektetési alapja, az Aktiva Group kommunikációs vezetője lett, ahol a férje is dolgozott; innen pedig a szlovén legfelső bírósághoz került, ahol az információs és oktatási központot vezette. Később dolgozott az Europolnak, és vezette a szlovén Vöröskeresztet, majd 2016-ban megalapította az ügyvédi irodáját, amely több befolyásos politikust is képviselt.
Legismertebb ügyfele Melania Trump volt, akinek nevében pert indított a Suzy nevű lap ellen, mert az azt állította, hogy a volt first lady a modellkarrierje mellett luxuseszkortként dolgozott, de védte azzal szemben is, hogy kereskedelmi termékeket a tudta nélkül a nevével népszerűsítsenek.
Nem meglepő tehát, hogy Pirc Musar 2010 és 2021 között számos alkalommal szerepelt a legbefolyásosabb szlovén nők listáján, ráadásul a férje is sikeres üzletember – az elnöki kampányban a legfőbb támadások annak kapcsán érték őket, hogy adóparadicsomokba jegyezték be a cégeiket. Van egy közös fiuk, és egy 1971-es Rolls-Royce-uk is, ami egykor az angol királyi család egyik tagjáé, Alexandra hercegnőé volt.
Pirc Musar júniusban jelentette be, hogy indul az októberi elnökválasztáson – a jelöltek közül elsőként –, és bár függetlenként jelöltette magát, támogatóként beállt mögé a Kalózpárt és a Fiatalok Pártja – Európai Zöldek. Érdekesség, hogy nem sokkal később az egyik közeli barátnője, Marta Kos is bejelentette indulását (ő a kormányzó Szabadság Mozgalom tagja), ezért a kampány idején nem beszéltek egymással, végül Kos szeptemberben visszalépett a megméretéstől, mivel a közvélemény-kutatások szerint Musar addigra egyértelműen jobban állt.
Pirc Musartól sokan azt remélik, hogy a nők hangja lesz Szlovéniában és külföldön, és hogy morális bástyaként képviseli majd a demokrácia alapértékeit. Ő pedig emellett a környezetvédelmet tűzte a zászlajára: „A fiatalok nagy felelősséget bíztak ránk: óvjuk meg a bolygót a jövő nemzedékei számára, hogy a gyerekeink egy tiszta és egészséges környezetben élhessenek” – mondta, ő pedig komolyan fogja venni ezt a feladatát.
Forrás: ITT, ITT, ITT, ITT és ITT
Kiemelt kép: Getty Images / Luka Dakskobler / SOPA Images / LightRocket